Světové koktejly – Frozen Margarita
Frozen Margarita je vedle klasické Margarity nejznámější koktejl na bázi tequily, je rozšířená zejména v barech v USA a Mexiku a patří společně s klasickou Margaritou mezi deset nejčastěji objednávaných koktejlů. Základní složkou je tequila blanco, tedy stříbrná, která si ze všech druhů tequil zachovává nejvýraznější chuť agáve. Někdy lze také použít tequilu reposado.
Náročnost přípravy koktejlu
Je velmi jednoduchá, jednotlivé suroviny se dají do mixéru a důkladně promixují. Zde je důležitá především kvalita mixéru – musí být dostatečně odolný s tvrzenými noži a určený na mixování ledu. Běžný mixér, který není určen k sekání ledu rychle zničíte.
Recept na přípravu koktejlu
- Připravíme si potřebné ingredience
- Tequilu (0,5 dl)
- Pomerančový likér (0,25 dl)
- Čerstvou limetku (1 ks)
- Sirup z agáve (0,12 dl) – pouze pokud máme raději sladší chutě, lze vynechat
- Sůl, nejlépe mořskou
- Led
- Plátek limetky na zdobení
- Okraj sklenice na Margaritu (Margarita glass) potřeme limetkou a poté položíme na talířek se solí. Výsledkem je solná krusta po obvodu celé sklenice
- Limetku oloupeme, rozřízneme a vyjmeme pecky pokud je obsahuje
- Všechny suroviny dáme společně s kostkami ledu do mixéru a řádně rozmixujeme do konzistence sorbetu
- Obsah mixéru přelijeme opatrně do sklenice, abychom nepoškodili krustu
- Zdobíme plátkem limety,
- Drink je hotov
Tip na přípravu – alternativně lze limetku oloupat, vypeckovat, rozkrájet na kostky a předem zmrazit. Toto je vhodné například při pořádání koktejlového večírku, budete tak mít již všechny suroviny připravené.
Postup přípravy můžete shlédnout na videu níže.
Jakou volit tequilu?
Základní složkou tohoto koktejlu je tequila blanco, tedy mladá stříbrná tequila. Tato tequila si ze všech druhů tequil zachovává nejvýraznější chuť po agáve.
Můžete samozřejmě použít i vyzrálejší druhy tequil, které zrály v dubových sudech, ale jejich výjimečnou a unikátní chuť si v koktejlu společně s pomerančovým likérem a limetkami nevychutnáte. Takové tequily je nejlépe pít samotné.
Původ a historie
Kdo tento koktejl vymyslel je nejasné. Recept na Margaritu se v tištěné formě poprvé objevil v roce 1953 v časopisu Esquire, ale minimálně o 15 let dříve byl tento recept již znám pod názvem Picador.
Existuje hned několik variant vzniku Margarity, nejznámější a zároveň nejvěrohodnější z nich je tvrzení, že mexický koktejl Margarita vynalezl jistý barman – Don Carlos Orozco, který zkoušel míchat různé nápoje, když vtom vstoupila do podniku místní celebrita Margarita Henkel. Don Carlos jí dal ochutnat svůj nejlepší výtvor, ten jí velice zachutnal, a tak jej pojmenoval po ní – Margarita a to již v roce 1941.
Další variantou je, že Margarita je španělská verze anglického jména Daisy (česky sedmikráska). Ve světě koktejlů se jako Daisy označují míchané nápoje obsahující destilát, citrus a likér. Název koktejlu Margarita tak pravděpodobně vznikl překladem jména Daisy.
Jedná se o variantu koktejlu White Lady, která je jedním z prvních míchaných nápojů na bázi tequily. Objevila se ve 30. letech 20. století v mexické Tijuaně.
Může to tak skutečně být, nebo to jsou vše jen barové legendy a je to zahaleno tajemstvím.
Závěr
Frozen Margarita je jeden z nejslavnějších koktejlů podávaných na zahradních párty. Její příprava je obzvláště rafinovaná a koktejl samotný vydrží dlouho chladný a pije se, jak postupně odtává.
Jedná se vlastně o alkoholický sorbet, který vás osvěží v horkém dni.
Margarita v klasické verzi pak patří mezi prvních deset nejvíce konzumovaných koktejlů na světě.
Margarita je svůdná, svěží, jiskrná a dokonale vyvážená. Chuť vyrovnávají další složky, takže výsledný dojem není alkoholický, ale má mnohem lahodnější a komplexnější příchuť. Účinek zvyšuje sůl na okraji skleničky, která posiluje chutě koktejlu a zmírňuje ostrost limetky, takže zůstává pouze příchuť citrusových plodů hasících žízeň.
22. únor slaví Američané Národní den Margarity