Světové koktejly – Singapore Sling
Pokud bychom chtěli koktejl Singapore Sling k něčemu přirovnat, byl by to jednoznačně koktejl Hurricne, který se připravuje z velké porce rumu a spousty ovoce. Singapore Sling je podobný koktejl, dokonce i sklenici má stejnou. Jen místo rumu tvoří jeho bázi, tedy alkoholický základ gin.
Koktejl je doplněn o velké množství dalších alkoholických i nealkoholických složek a tak je jeho domácí příprava poměrně náročná na zajištění všech potřebných surovin. Při konzumaci je to pak pořádná porce různých chutí od ovoce přes bylinky po jalovec.
Singapore Sling je tedy koktejl, ve kterém si vychutnáte zajímavé a sladké spojení chutí. Koktejl se výborně hodí na pláž a to nejlépe někde v jihovýchodní Asii.
Koktejl Singapore Sling patří mezi oficiální koktejly Mezinárodní barmanské asociace (IBA) a je zařazen mezi koktejly Contemporary classics (současná klasika).
Náročnost přípravy koktejlu Singapore Sling
Příprava patří k těm k těm složitějším, protože vyžaduje velké množství různých surovin. Pokud je však máte zajištěné, je to už hračka – připravuje se v šejkru s několika kostkami ledu, poté se scedí přes strainer do vychlazené sklenice hurricane na čistý led a ozdobí nejlépe kouskem ananasu a koktejlovou třešní.
Recept na přípravu koktejlu Singapore Sling
- Připravíme si potřebné ingredience
- Gin (0,30 dl)
- Višňový likér (0,15 dl)
- Cointreau (0,075 dl) – pomerančový likér
- DOM Bénédictine (0,075 dl) – francouzský bylinný likér
- Čerstvou ananasovou šťávu (1,20 dl)
- Čerstvou limetkovou šťávu (0,15 dl)
- Grenadinu (0,10 dl) – sirup z granátových jablek
- Angostura bitters (1-2 střiky)
- Kostky ledu
- Plátek ananasu a maraschino třešeň na zdobení
- Sklenici hurricane naplníme asi z poloviny ledem a necháme jí chladit
- Do šejkru dáme kostky ledu a přidáme všechny tekuté ingredience
- Krátce a důkladně protřepeme
- Obsah šejkru scedíme přes strainer (tedy bez ledu) do koktejlové sklenice, na čistý led. V domácích podmínkách můžeme obsah šejkru přelít do sklenice i s ledem do prázdné sklenice, abychom jím zbytečně neplýtvali
- Koktejl zdobíme plátkem ananasu a koktejlovou třešní
- Drink je hotov
Video přípravy koktejlu je ke shlédnutí je níže.
Název a původ koktejlu Singapore Sling
Singapore Sling byl vytvořen na počátku 20. století v Long Baru v hotelu Raffles v Singapuru. Původní recept je připisován barmanovi Raffles Ngiam Tong Boonovi a jde o variantu Gin Slingu, typu jednoporcového punče.
Propracovaný koktejl kombinuje gin, Grand Marnier, třešňový likér, bylinný likér (často benédiktinský), ananas, limetku, bitters a klubovou sodu. Nejstarší publikovaná verze receptu se objevila v „ The Savoy Cocktail Book “, klasice z roku 1930, kterou napsal Harry Craddock. Následovaly další recepty a v roce 1948 David A. Embury ve své knize „ The Fine Art of Mixing Drinks “ uvádí, že žádné dva publikované recepty na Singapore Sling nejsou stejné.
Když je Singapore Sling vyroben s přesnými rozměry, je kyselý, osvěžující a lahodný. Ale v 80. letech 20. století byl nápoj odkázán na sladkou směs ginu, lahvové sladkokyselé a grenadiny. Některé bary podávaly jasně červenou směs z automatů, zatímco jiné rychle zamíchaly turisty. Dokonce i slavný Long Bar nabízí dvě verze: jednu odvozenou z předem namíchané dávky, která chutná jako ovocný punč, a druhou, která používá čerstvé šťávy a je ručně protřepávána. Koktejly jsou subjektivní, ale milovníci koktejlů přikývnou.
Ve své nejlepší podobě je Singapore Sling jemný, komplexní a bohatý na přísady. Je také zralý na experimentování. Jako taková je většina inkarnací „klasického“ koktejlu založena na obecných poznámkách a nostalgii. A mnoho modernějších verzí má za následek příliš sladký nápoj, který sází více na grenadinu a ananasovou šťávu než na bylinné likéry a čerstvé citrusy. Tento recept je tak věrný klasice, jak jen lze získat; je ovocný, bylinný a silný. Dejte to šmrnc a pak si klidně vytvořte svou vlastní verzi.