The Macallan distillery – Skotská whisky

The Macallan Distillery je skotská palírna společnosti The Edrington Group nacházející se ve městě Craigellachie poblíž Aberlouru v hrabství Morayshire, jež vyrábí skotskou sladovou whisky.

Historie

Palírna byla založena v roce 1824 Alexandrem Reidem. Tuto palírnu poprvé přestavěl v roce 1892 Roderick Kemp. Palírna je v držení rodiny Kempových až do roku 1996 a akciovou společností se stala v 1968. Palírna má od roku 1975 jednadvacet destilačních kotlů. Produkuje whisky značky Macallan, což je 12letá whisky s obsahem alkoholu 40%. Část produkce se používá do míchaných whisek Famous Grouse, Cutty Sark, J&B, Chivas Regal, Lang’s Supreme, Ballantine’s a Long John. Tato whisky má ohromující chuťovou bohatost s bohatým nasládlým charakterem. Od události v roce 1995, kdy byla z jednoho vraku vylovena láhev whisky Macallan z r. 1874, začala palírna vyrábět produkt s názvem Replica.

Macallan byl jedním z prvních palíren ve Skotsku, které získaly legální licenci. Od té doby si vybudoval pověst jedné z předních světových single malt whisky. Tvorba The Macallan čerpá ze zásadních vlivů Španělska, Severní Ameriky a Skotska – a jejich příslušných přírodních surovin v kombinaci s tradičními metodami a řemeslným uměním.

Palírna Macallan byla založena Alexanderem Reidem, farmářem a učitelem ječmene. Původní název oblasti byl „Maghellan“, převzato z galského slova „magh“, což znamená úrodná půda, a „Ellan“, od mnicha St. Fillana – který měl úzké spojení s kostelem, který stál v areálu The Macallan Estate až do roku 1400. Farmáři vyráběli whisky na svých farmách ve Speyside v této oblasti po staletí a využívali přebytky ječmene během klidnějších zimních měsíců.

Pověst The Macallan je postavena na produktu vynikající kvality a osobitého charakteru, založeného na souboru hlavních zásad. Od místa k procesu, lidí a vášně, Šest piliřů, které jsou základem jedinečného ducha The Macallan.

Pověst výjimečného destilátu je charakterizována výjimečnými dubovými sudy, kterými je The Macallan proslulý. Ručně vybírané sudy, vyrobené a barikované pod bedlivým dohledem The Macallan Master of Wood, jsou dodávány podle náročných specifikací týmu The Macallan Whisky Mastery Team. Kvalita whisky The Macallan je do značné míry závislá na kvalitě dubových sudů, ve kterých zraje, a také na kvalitě destilované z vody, kvasnic a ječmene. Vzhledem k tomu, že až 80 % konečného charakteru a chuti The Macallan je určeno kvalitou sudu, je dubový sud nejvýznamnějším faktorem při zajišťování a dodávání kvality a stylu této single malt whisky.

Všechny whisky si berou 100% své barvy ze dřeva, ve kterém zrají. Protože dřevo je přírodní produkt, každý strom je jiný a během zrání whisky dodává různé chutě a barvy. Zručnost výrobců whisky zajišťuje, že barva je co nejkonzistentnější od stáčení do lahví, a to prostřednictvím správy a výběru sudů, které poskytují spektrum přirozené barvy zásadní pro The Macallan single malt.

Macallan úzce spolupracuje s se společnostmi, které jsou plně začleněny do dodavatelského řetězce „od stromu k hotovému ostřílenému sudu“ ve Španělsku; k identifikaci dubů v lesích severního Španělska, pokácení stromů, řezání, sušení, ad. Sudy jsou poté odeslány do Skotska, kde se naplní destilátem „nové značky“ The Macallan.

Portfolio produktů

 • The Macallan 7letá 40%
 • The Macallan 10letá Sherry 40%
 • The Macallan 12letá Sherry 40%
 • The Macallan 10letá Fine Oak 40%
 • The Macallan 12letá Fine Oak 40%
 • The Macallan 15letá Fine Oak 43%
 • The Macallan 18letá Fine Oak 43%
 • The Macallan 25letá Fine Oak 43%
 • The Macallan 30letá Fine Oak 43%
 • The Macallan 10letá Cask Strength 58,8%
 • The Macallan 25letá Sherry Oak 43%
 • The Macallan 30letá Sherry Oak 43%
 • The Macallan 1841 Replica 41,7%
 • The Macallan 1861 Replica 43%
 • The Macallan 1874 Replica 45%
 • The Macallan 1876 Replica 40,6%

Kontakt

Společnost v současné době sídlí v nové ultramoderní futuristické budově se zelenou střechou. Bližší informace k palírně, možnosti návštěvy a portfoliu produktů najdete na webových stránkách společnosti.

https://www.themacallan.com/en-cz

Původní historická budova
Macallan distillery
Moderní výrobní budova