Velikosti vinných lahví
Dnes se podíváme na to, jak je to s velikostmi lahví na tichá i šumivá vína. A budete překvapeni, co vše lze kromě klasické sedmičky zakoupit.
Krátce z historie
Vývoj velikosti lahví prošel svojí evolucí a to zejména na začátku 18. století. Předcházel tomu vynález korkové zátky, která vínu umožňovala nejen zůstat v lahvi a nezkazit se, ale dokonce i dále zrát.
Standardní velikost 0,75 litru byla ve Francii 18. století považována za ideální množství, které by muž měl vypít k večeři. Pokud jste byli dva, použily se dvě láhve. Pokud se sešla větší společnost, bylo zde magnum, tedy láhev o dvojnásobném objemu (1,5 litru).
Tyto dvě velikosti se dají zakoupit běžně v supermarketech, levnější vína zakoupíte ještě v litrových lahvích. V letadle vám pak nabídnou víno v malé láhvi o objemu necelé 2 dl. Ale co dál?
Proč používat velké láhve
Velké lahve na víno působí grandiózně a zejména prestižní značky vín se hlavně při slavnostních událostech tak dočkají zasloužené pozornosti. Jsou také vhodné pro větší společnost.
Mají ale i další funkci. Větší lahve se perfektně hodí pro archivaci, protože vína v nich pomaleji oxidují a mají tak lepší podmínky pro zrání. Prostor mezi spodní stranou korku a hladinou vína je u velkých lahví relativně menší vzhledem k množství vína v lahvi. Tento prostor se nazývá „ullage“ a pro znalce vín je to často jedno z hlavních měřítek pro nákup archivního vína.
Víno ve velkých lahvích také podléhá menší mikrooxidaci, protože do velké lahve se dostává stejně kyslíku jako do menší, ale je tam více vína. Z toho důvodu dokáže vína ve velkých lahvích zrát delší dobu a můžou se v něm vyvinout komplexnější a delikátnější chutě než ve standardní láhvi.
Další výhodou je, že větší lahve jsou vyrobeny ze širšího skla, které víno lépe chrání proti světlu, změnám teplot a vibracím. Zkrátka pro něj poskytuje lepší podmínky, aby si mohli v klidu ležet a zrát. A v neposlední řadě, pokud už dá vinař nějaké svoje víno do větší lahve, tak to bude takové, kterým se chce pochlubit.
Velké lahve rozhodně nejsou levné a množstevní sleva za „velké balení“ zde znamená tučný příplatek. Pokud ale zvažujete nějakou krásnou láhev vína na archivaci, určitě se vyplatí zvážit velkou láhev.
Velikosti vinných lahví
Všechny různé velikosti lahví na víno mají svá vlastní jména. Nejběžnější velikosti lahví mají své prosté ustálené názvy.
Větší a vzácnější velikosti však dostaly svá jména po biblických osobách. Většina těchto velikostí se u nás příliš nepoužívá, a proto uvádíme jejich mezinárodní název, pod kterým je můžete potkat při svých cestách za vínem.
Přehled velikostí vinných lahví
- 187,5 ml Piccolo nebo Split – 1 sklena vína, používá se především pro servírování Šampaňského, ale také třeba pro tichá vína například v letadle.
- 250 ml Chopine – tradiční velikost lahve ve Francii.
- 375 ml Demi nebo Half – polovina běžné velikosti lahve.
- 500 ml Jennie – používá se pro sladká vína z oblastí Tokaj, Sauternes nebo Jerez.
- 620 ml Clavelin – Používá se pro Vin Jaune – slavné žluté víno z oblasti Jura ve Francii.
- 750 ml Standard – klasická „sedmička“, nejběžnější velikost lahve vína.
- 1.5 l Magnum – nejčastější z větších lahví, ekvivalent dvou lahví vína.
- 2,25 l Marie- Jean – velikost 3. lahví vína, často se u portského vína nazývá Tregnum nebo Tappit Hen.
- 3.0 l Jeroboam nebo Double Magnum – ekvivalent 2 lahví magnum nebo 4 standardních lahví. Název Jeroboam se pro tuto velikost používá pouze u šumivých vín. Jeroboam byl první král Severního království izraelského.
- 4.5 l Jeroboam (tichá vína) / Rehoboam (šampaňská vína) – Rehoboam byl prvním králem Judského království. Pojme 6 běžných lahví vína – tedy celou krabici.
- 6.0 l Methuselah nebo Imperial – Metuzalém je jeden z praotců všech dnešních lidí a nejstarší člověk, podle bible se dožil 969 let a pojme 8 lahví. Tento název se obvykle používá u šumivých vín.
- 9.0 l Salmanazar – assyrský král, anebo taky plná bedna vína – 12 lahví.
- 12.0 l Balthazar – moudrý muž z východu, jeden ze tří králů, kteří přišli do Betléma navštívit Ježíše. Vejde se do něj 16 klasických lahví.
- 15.0 l Nebuchadnezzar – Nabuchodonosor byl král Babylonu a je ekvivalentem 20 lahví vína.
- 18 l Melchior – Melichar byl jeden ze tří králů, kteří přišli do Betléma navštívit Ježíše. Ekvivalent 24 lahví vína.
- 20 l Solomon – syn Davidův, král Izraele. Pojme 26 lahví vína a používá se většinou pouze pro šampaňská vína.
- 27 l Primat nebo Goliath (Goliáš) – 36 lahví.
- 30 l Melchizedek – král Salemu – 40 lahví.
- 130 l Maximus – Maximus byl vytvořen vinařstvím Beringer pro jejich Cabernet Sauvignon 2011 Reserve, který byl vydražen na charitativní aukci. Prázdná lahev vážila 68 kilogramů a byla 1,38 metrů vysoká.
Stejné názvy se používají pro různé objemy v závislosti na typu vína nebo oblasti původu.
Současná praxe u vinných lahví
Zdaleka nejpoužívanější vinná láhev je klasická sedmička a to zejména pro svojí univerzálnost a cenu, protože se vyrábí v obrovských sériích a jsou na ní dimenzovány i stáčecí linky.
A zatím to na žádnou změnu nevypadá. Pořád je jednodušší a zejména levnější koupit dvě běžné lahve, než jednu velkou.
Z větších lahví se pak setkáte s velikostí Magnum, které se také dají relativně běžně zakoupit a u některých značek vín jsou velmi oblíbené (např. Lambusco). Větší velikosti lahví už jsou spíše raritou, na kterou můžete narazit třeba při ochutnávkách přímo ve sklepě zahraničních vinařství.
Současným trendem ve větších baleních vína jsou tzv. bag-in-boxy. Ty nejčastěji pojmou 3 nebo 5 litrů vína, ale vyrábí se i gastrobalení o objemu 20 litrů, ta jsou praktickým balením zejména proto, že jsou levnější než láhve a bag v boxu zabraňuje v přístupu vzduchu, tedy oxidaci vína i u načatých balení.
Je ale nutné dodat, že na stůl a to zejména na stůl ve výborné restauraci patří víno pouze v láhvi.