Vinařský region Burgundsko a Chardonnay

Burgundsko je symbolem těch největších a nejslavnější vín, nejen Francie –  a to jak bílých, tak i červených. Součástí jeho šarmantní image je bezesporu komplexita a různorodost burgundských vín, přestože zde vládnou pouze dvě odrůdy – Chardonnay a Pinot Noir (Rulandské modré), stejně jako mýtický hierarchický systém apelace, založený na kvalitě polohy vinice, tzv. „terroiru“. Běžnému spotřebiteli se tato pravidla mohou zdát matoucí, avšak nálepka „Grand nebo Premier Cru“ na etiketě vystřeluje cenovky vín do astronomických hodnot.

Historie vinařství v Burgundsku

Burgundsko spojuje od nepaměti sever a jih Francie, což po dlouhá staletí přispívalo k rozvoji obchodu s vínem. Nálezy svědčí o pěstování révy již 200 let před n.l., avšak největší rozvoj vinařství spojujeme s rozšiřováním křesťanství a zakládáním klášterů, pro které prodej vín znamenal hlavní zdroj financování. Mniši velmi trpělivě vyhledávali ty nejlepší polohy pro pěstování révy (tzv. “climats”), aby je mohli prodávat co nejdráž. Říká se, že dokonce ochutnávali zeminu, aby správně vyhodnotili její potenciál. Kolem svých pečlivě vybraných parcel stavěli ochranné kamenné zídky, a tím vytvořili známé “clos bourguignons” neboli viničné tratě. Velký zvrat znamenala pro burgundské vinařství francouzská revoluce – znárodněním v roce 1791 přechází církevní a šlechtický majetek na místní obchodníky a zemědělce. V roce 1861 vešla v platnost hierarchická klasifikace vín, vyzdvihující ty nejlepší polohy “Grand a Premier cru”.

Jednotlivé oblasti Burgundska

  • Chablis se nachází na samé severní hranici pěstovatelnosti révy a není zde jednoduché vyrobit kvalitní víno. Největším nepřítelem jsou jarní mrazíky – na jaře  musí vinaři vinice “vytápět” naftovými hořáky.  Najdeme zde jedinou odrůdu – Chardonnay, kterému se na zdejších jilovito-vápenitých půdách daří velmi dobře.
  • Côte d’Or se rozprostírá mezi Dijonem a Santenay, z oblasti pocházejí ta nejdražší vína. Najdeme zde nejprosnulejší vesnice  Pommard, Meursault, Vosne-Romanée a další. Od roku 2015 jsou vinice Côte d’Or zapsány na seznam světového dědictví Unesco. Vinice jsou orientovány na východ, ty nejlepší najdeme v nadmořských výškách od 100 do 400 m.
  • Côte chalonnaise navazuje na Côte d’Or a táhne se dále na jih. Má podobné podloží jako jeho severní soused s několika dobře exponovanými polohami, převažuje spíše mírně kopcovitý terén. Nabízí vína velmi blízká těm v Côte d’Or, avšak s výrazně příznivějšími cenovkami.  Najdeme zde apelace Mercurey, Givry nebo Montagny.
  • Oblast Mâconnais pokračuje dále na jih, také zde najdeme vápencové půdy, které se výborně hodí pro pěstování Chardonnay. K nejprestižnějším apelacím patří Puilly-Fuissé nebo Saint Véran. 
  • Beaujolais – do vinařské oblasti Burgundsko patří podle zákona také Beaujolais – nejrozsáhlejší část burgundských vinic táhnoucí se dále na jih až k Lyonu. Se Burgundskem má velmi málo společného, proto se velmi často posuzuje jako samostatná oblast – vápencové půdy zde přecházejí v žulu a dominuje zde odrůda Gamay. Beaujolais je známé pro svá jednoduchá každodenní vína, která odpradávna doprovázela venkovany při jejich práci. Najdeme zde také vína vysoké kvality, zejména v 10 polohách Cru Beaujolais, do kterých patří např. Morgon, Regnié nebo Julienas.

Levnější oblasti Burgundska

  • Nejlépe z pohledu ceny vychází jižní část oblasti, tedy území mimo slavné Cote d´Or. Místní vína z Chalonnais a Maconnais jsou přístupnější a přívětivější, než severní sousedé. Přitom ale nabízí nádherná, odrůdově typická vína s nezaměnitelným burgundským charakterem. 
  • Podoblasti jako jsou Givry nebo Mercurey, které směle konkurují i velkým místním značkám. Obzvláště pokud je za nimi rodina Devillard, jež vlastní historická vinařství Chateau de Chamirey v Mercurey s jedinečnou vinicí La Mission, nebo Domaine de La Ferté, kde vznikají skvělá základní burgundská vína řady Le Renard. 
  • Skrytým pokladem Burgundska je oblast Rully, která se do hledáčku odborníků dostává čím dál častěji pro svá úžasná bílá i červená vína. Jednou z místních vycházejících hvězd je mladý Vincent Dureuil-Janthial, jehož láhve v posledních letech zastínily i nejslavnější jména oblasti a není tedy vůbec jednoduché je pořídit.

Šumivá vína z Burgundska

Kromě tichých vín v jižním Burgundsku vznikají i famózní šumivá vína Crémant de Bourgogne, která jsou stylem velmi podobná slavnějším šampaňským. Vyrábí se ze stejných odrůd i stejnou metodou a jedním z mála rozdílů je jejich ovocnější a kulatější charakter, jsou krásnou ukázkou toho, jak tato občas neprávem přehlížená oblast dokáže zaujmout.

Burgundské odrůdy vína

  • Pinot Noir – odrůda, která se obtížně pěstuje a ještě obtížněji vinifikuje. V Burgundsku je na své severní hranici pěstovatelnosti – a právě proto zde dává ty nejlepší výsledky, zejména v severní části Côre d’Or.
  • Chardonay – odrůda pevně spjatá s Burgundskem, velmi dobře se jí daří na zdejších vápenitých půdách. Vyrobená vína se velmi výrazně odlišují v závislosti na způsobu pěstování, výroby nebo “terroiru”
  • Aligoté – dává jednoduchá živá bílá vína, méně komplexní, vhodná pro každodenní žízeň.
  • Sauvignon Blanc – pěstuje se ve velmi malém množství v severní apelaci Saint-Bris.
  • Gamay – patří také do burgundských odrůd, pěstováno v Beaujolais.

Odrůda révy vinné – Chardonnay

Jedna z nejslavnějších odrůd révy vinné pěstovaná ve francouzské oblasti Burgundska, ale protože se jedná o odrůdu přizpůsobivou, rozšířila se rychle po celém světě. Z Chardonnay tak dnes vznikají  skvělá francouzská a italská vína, ale také česká a moravská vína. Zná ji dnes snad každý a pravděpodobně nenajdete zemi, kde by se nepěstovala. 

Kvalita vín odrůdy Chardonnay si celosvětově udržuje vysokou úroveň a navíc je tu až neuvěřitelná rozmanitost stylů výsledných vín. Přestože u nás je Chardonnay vnímána jako značka s jasným charakterem, skutečnost je jiná. Z této odrůdy se vyrábí úžasná, pikantní a svěží šumivá bílá vína, a to nejen šampaňská ze slavné oblasti Champagne. Exceluje ale zejména v plných, mohutných, elegantních a krémových bílých vínech z dobře vyzrálých hroznů a je také velmi často školena na dubových sudech. 

Mimo svou domovinu se pěstování vína tohoto stylu uchytilo zejména v Jižní Americe, kde vznikají velká Chardonnay, která si i přes svou plnost udržují příjemnou svěžest a těší se tak velké oblibě. Zejména v Chile, na úpatí And, vznikají vína, která vás snadno okouzlí.

Ani nedaleká Argentina nezůstává pozadu a největší „hráči“ mezi tamními vinaři také zaměřují svou pozornost na tuto noblesní odrůdu vína. Jejich vysokohorské vinice jsou předurčeny k tomu, aby na nich hrozny skvěle dozrávaly, a přitom si uchovaly vysokou svěžest.

Výjimku v novém světě tvoří Austrálie, která produkuje v posledních letech spíše svěžejší a lehčí styl Chardonnay a výrazně tak rozšiřuje nabídku mimoevropských stylů. I tak jsou to ale stále vína, které perfektně vyzrávají a vyplatí se na ně pár let počkat.