Víno a lidské zdraví
Konzumace vína, a to zejména červeného vína, má blahodárný vliv na lidské zdraví, pomáhá proti různým nemocem a udržuje tělo uvolněné, nabité pozitivní energií.
Již otec medicíny, starý Hippokrates (460-377 př. n. l.), ve svém učení říkal: „Víno je věc podivuhodně vyhovující člověku jak zdravému, tak nemocnému, budiž však podáváno ve správné míře podle tělesné stavby jednotlivce.“
Pozitivní účinky vína na zdraví
- Pití jedné až dvou sklenek červeného vína denně pomáhá proti srdečním onemocněním, proti ischemické cévní mozkové příhodě a proti ateroskleróze.
- Konzumace vína vede ke zvýšení úrovně HDL a snížení produkce špatného cholesterolu (LDL).
- Víno dodává tělu minerály a stopové prvky, jako jsou hořčík, zinek, lithium, vápník, železo a draslík, vitamíny E, A, C a B komplex, biotin, cholin, incositol, ciancobalamina, kyselina listová, niacin, pyridoxin a thiamin.
- Víno obsahuje malé množství železa, které pomáhá při chudokrevnosti.
- Víno má antioxidační, antibakteriální a antiseptické účinky, červené víno obsahuje antioxidanty tzv. flavonoidy.
- Červené víno urychluje rekonvalescenci po infekčních onemocněních.
- Víno je používáno v boji proti alergiím.
- Víno obsahuje vitamíny, které pomáhají proti stárnutí pleti.
- Víno zabraňuje vzniku krevních sraženin, zlepšuje krevní oběh v mozku a snižuje zánětlivost. Stabilizuje kolagenová vlákna.
- Konzumace vína podporuje trávení bílkovin.
- Snižuje riziko formování ledvinových kamenů a nebezpečí vzniku hemoroidů, neutralizuje vznik křečových žil.
- Snižuje krevní tlak a hladinu inzulinu v krvi.
- Konzumace vína výrazně pomáhá jako terapeutický prostředek proti úzkosti a emocionálnímu stresu, takže mnozí odborníci se domnívají, že víno udržuje rovnováhu pocitů.
- Bílé víno má diuretické účinky a potlačuje pocit hladu. Bílá vína a šampaňské jsou také bohaté na látky příznivě působící na ledviny, což zajišťuje lepší vylučování toxinů.
- Víno obsahuje vysokou koncentraci minerálních solí, dále vápník, draslík, hořčík, křemík a zinek, fluor, měď, mangan, chrom a síranové anionty.
- Červené víno napadá některé viry, včetně dětské obrny a herpesu.
- Snižuje riziko vzniku rakoviny, protože obsahuje látky, které aktivují buněčné dýchání. Mírná konzumace chrání před patologickými účinky volných radikálů.
- Víno posiluje trávicí systém, protože je velmi bohaté na vitamin B2, který eliminuje toxiny a pomáhá regeneraci jater. Účastní se metabolismu bílkovin a sacharidů. Stimuluje uvolňování žaludečních šťáv. Je zvláště vhodné k masu a rybám, neboť usnadňuje trávicí proces.
- Konzumace vína způsobuje zpomalení postupu šedého zákalu a makulární degenerace.
- Víno snižuje výskyt paradentózy.
- Konzumace vína napomáhá regeneraci organismu po fyzické námaze.
- Šumivá vína pomáhají proti zvracení.
Negativní účinky vína na zdraví
- Konzumace více než 30 g alkoholu denně způsobuje vážné poškození jater, mozku a srdce.
Prospěšný resveratrol
Víno v sobě obsahuje vodu, alkohol (ethanol), cukry, kyseliny, flavonoidy, antokyany, vitamíny, enzymy, minerální látky, resveratrol a jiné polyfenoly.
Resveratrol je polyfenolická sloučenina ze skupiny stilbenů (trans–3,4′,5–trihydroxystilben, C14H12O3; 1,3-benzendiol, 5-[2-(4-hydroxyfenyl)ethenyl]-, (E)-), která se vyskytuje ve velkém množství rostlin. Rostliny resveratrol samy produkují, pokud jsou v ohrožení, jako obranu pro vlastní přežití.
Resveratrol je obsažen i ve slupkách červených hroznů vinné révy jako ochrana proti houbovým infekcím. Koncentrace resveratrolu klesá s postupem zrání hroznů.
Dva decilitry červeného vína obsahují zhruba 600 mikrogramů resveratrolu. Průměrný denní příjem resveratrolu z běžných potravin je 200 – 600 mikrogramů. Resveratrol se velmi dobře vstřebává, ale jeho biologická dostupnost v těle je relativně nízká, protože je rychle z těla vylučován. Resveratrol ovlivňuje metabolismus lipidů a inhibuje srážení krevních destiček.
Resveratrol je prevencí proti růstu rakovinových buněk a snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Nedávné studie také prokázaly, že resveratrol může pomoci zpomalit stárnutí a je prevencí geriatrických nemocí jako je Alzheimerova choroba.
Antioxidační vlastnosti červeného vína
Antioxidační vlastnosti červeného vína byly analyzovány ve složce tříslovin. Třísloviny (taniny) jsou rostlinné polyfenoly trpké, svíravé či hořké chuti, které sráží proteiny. Pocházejí ze slupek, stopek a zrníček hroznů a stárnoucích dubových sudů.
Třísloviny z hroznů lze rozdělit na zralé – rozpustné (hydrolyzovatelné) a nezralé – nerozpustné (kondenzované), z nichž hydrolyzovatelné jsou velmi žádoucí pro čeření vín. V náležitém vyvážení jsou však oba typy pro strukturu červených vín zcela nezbytné, vyvažují chuť vína, jejich přítomnost je cítit na jazyku a dásni.
Nevyzrálé třísloviny jsou nerozpustné ve vodě a zůstanou drsné bez ohledu na stáří vína. Vyzrálé třísloviny jsou rozpustné, poddajné a se zráním vína vymizí. Vyzrálé hroznové třísloviny stárnutím zjemní, oživují celkovou strukturu seriózního červeného vína a jsou velmi užitečné při výběru vína k pokrmům.
Slupky červených hroznů obsahují širokou škálu fenolických sloučenin. Konkrétně fenolové kyseliny, flavonoidy a resveratrol, které mají velkou schopnost chránit LDL lipoproteiny před oxidací. S volnými radikály můžeme bojovat pomocí umělých antioxidantů (vitamin C, vitamin E, beta-karoten) nebo pomocí zdravé stravy s vysokými dávkami čerstvého ovoce a zeleniny, olivového oleje a mírnými dávkami červeného vína.