Vinobraní – oslava a festival vína
Vinobraní je slavnost sklizně vinné révy.
Vinobraní se pořádá na podzim, při sklizni révy vinné ve všech větších městech s vinařskou tradicí. Akce je většinou spojena s kulturním programem, hudebními vystoupeními, degustacemi vína a burčáku. Den sklízení vína se historicky měnil i o více než 10 dní.
Na jižní Moravě jsou známá vinobraní např. ve Znojmě a v Mikulově, v Čechách pak zejména v Litoměřicích, Mělníku, Roudnici nad Labem nebo Velkých Žernosekách.
Jedná se o lidovou slavnost která má kořeny v minulém století. Dnes se však jedná zejména o turistickou komerční záležitost spojenou s lidovým folklorem, hudebními vystoupeními jak populárních, tak i lidových interpretů a turistického cirkusu kolem toho všeho. Především se však jedná o festival vína.
Pálavské vinobraní
Tradiční oslavy vína zapustily v jihomoravském Mikulově kořeny v minulém století. První ročník Pálavského vinobraní se přitom konal v roce 1947. Původně se slavilo v areálu Sirotčího hrádku v Klentnici, vesnici vzdálené čtyři kilometry od Mikulova. Před více než čtyřiceti lety se však slavnosti přesunuly přímo do Mikulova. A právě tam se až do dnešních dnů vzdává vínu hold. Pro většinu vinařů zahajuje vinobraní tu nejkrásnější část práce ve vinohradu – sběr hroznů, lisování, výrobu burčáku – která skončí v listopadu, kdy většina vín projde prvními degustacemi.
Pálavské vinobraní se pravidelně koná druhý zářijový víkend. Na milovníky vybraných kulinářských lahůdek, dobrého pití a kultury čekají tři dny bujarého veselí s rozmanitým programem. Kromě tradičního folkloru, který je s vínem na jižní Moravě spjatý, nabízí organizátoři také koncerty populárních kapel různých žánrů, dechových hudeb i cimbálových muzik.
Na Pálavském vinobraní nemůže chybět vinařská tržnice ani stánky s přírodním energetickým drinkem – burčákem. I v novodobé historii oslav se už stačily vytvořit programové stálice. Patří mezi ně třeba nedělní výstup na Svatý kopeček nebo Mistrovství České republiky v rozeznávání vůní ve víně, jehož dějištěm se rok co rok stává mikulovský zámek.
Znojemské vinobraní
První Znojemské historické vinobraní se uskutečnilo již v roce 1966. Jeho autorem a zakladatelem byl František Koukal, který dokázal ve svém scénáři skloubit jak slavnou minulost královského města na řece Dyji, tak i jeho zachovalé historické kulisy a vinařskou tradici.
Ústřední postavou vinobraní se stal král Jan Lucemburský, který do Znojma v roce 1327 přijel zapít zdařilé státnické jednání ve Vratislavi. Město pro něj tehdy připravilo bohatý program, jehož střípky, včetně tradičního předávání práv do rukou konšelů, se divákům nabízejí k zhlédnutí dodnes.
Zatím největší a nejúspěšnější ZHV se konalo v roce 1967. Originální program s téměř 600 účinkujícími zhlédlo na 110 000 návštěvníků. Tradice Znojemského historického vinobraní byla komunistickým režimem přerušena roku 1974 a k jejímu znovuobnovení došlo až v 90. letech minulého století.
Od té doby přiláká každoročně vinobraní do Znojma desetitisíce návštěvníků, kteří sem přijíždějí nejen za vínem a burčákem, ale také za výborným kulturním programem, ve kterém nesmí chybět průvod krále Jana Lucemburského s chotí a dvořany.
Litoměřické vinobraní
Oslavy vína a burčáku za doprovodu historického a kulturního programu pro nejširší veřejnost probíhají v září. Jsou to příjemné a pohodové zážitky s vínem a hudbou v centru královského města Litoměřice.
Slavnost sklizně vinné révy, která je tradičně v Litoměřicích pořádána v druhé polovině září, je spojena s kulturním programem, hudebními vystoupeními, degustacemi vína a burčáku.
Roudnické vinobraní
Slavnosti vína a burčáku a zároveň hudební festival s programem. To je Roudnické vinobraní v zámeckém areálu v Roudnici nad Labem. Ať už vás na tuto oblíbenou slavnost přivede chuť na burčák, koncerty, nebo touha aktivně strávit den se svou rodinou či přáteli, máte se opět na co těšit.
Oficiální zahájení s příchodem průvodu praotce Čecha připomene návštěvníkům a hostům, že se vinobraní odehrává pod Řípem – pod památnou horou, která tradičně přitahuje pozornost celého regionu.
Během Roudnického vinobraní je také příležitost navštívit také vybrané památky, jako jsou roudnický zámek a románský hrad, věž Hláska, kaple sv. Josefa, kostel Narození Panny Marie s augustiniánským klášterem nebo Kratochvílova rozhledna.
Přehled vinařských akcí
Podrobnosti a termíny nejen k výše uvedeným vinobraním, ale i aktuální informace k ostatním vinařským akcím najdete na stránkách Národního vinařského centra.