Vliv alkoholu na imunitní systém člověka
Alkohol nelze obecně považovat za zdraví prospěšný. Některé lékařské studie sice prokázaly pozitivní vliv pití červeného vína na kardiovaskulární systém, ovšem zde obsažené, zdraví prospěšné látky lze tělu dodat i jinak a mnohem zdravěji – třeba pitím ovocných šťáv, které žádný alkohol vůbec neobsahují.
Alkohol jednoznačně tělu škodí a je jen otázkou času, zda se jeho negativní vliv na vašem těle časem projeví, či zda do té doby umřete na něco jiného.
Alkohol má také významný vliv na imunitní systém člověka. Tento vliv je však negativní – alkohol snižuje schopnosti lidského těla odolat virovým onemocněním.
Proč alkohol raději vůbec nepít
Světová zdravotnická organizace WHO upozornila na zvýšenou konzumaci alkoholu v době Koronavirové epidemie. Mnoho lidí se muselo zdržovat pouze doma, nešlo dělat nic moc jiného a tak se z nudy lidé věnovali pití alkoholu. Jeho prodej mnohde stoupl i o 50%.
Světová zdravotnická organizace uvedla, že konzumace alkoholu je spojena s širokým spektrem nakažlivých i nepřenosných onemocnění a psychickými poruchami, které mohou člověka učinit více zranitelnými vůči virům. Alkohol zejména ohrožuje imunitní systém a zvyšuje riziko nepříznivých zdravotních následků.
Imunitní systém člověka a alkohol
Když je jedinec vystaven viru, tělo obdrží imunitní odpověď k útoku na cizí patogeny. Obecně to funguje tak, že čím je člověk zdravější, tím rychleji nastane imunitní odpověď a tělo se s virem snadno vypořádá.
U zdravých osob tak nenastává větší problém, ovšem u organismu oslabeného ethanolem obsaženým v alkoholických nápojích již imunitní systém může mít problém.
Alkohol má různé nepříznivé účinky na tělo včetně buněk imunitního systému, což vede ke zvýšenému riziku závažných infekcí.
Podívejme se například na dýchací cesty
V plicích alkohol ničí nejen imunitní buňky, ale i řasinky, které mají právě za úkol vychytávat patogeny a chránit tak před jejich vstupem do plic. Pokud jsou buňky tvořící výstelku dýchacích cest zničeny, pak virové částice snáze proniknou a imunitní buňky tak nedokáží infekci čelit správně. Což vede k mnohem většímu riziku závažných onemocnění i komplikacím.
Zároveň má alkohol neblahý vliv na střevní mikroflóru, která je pro imunitní systém velice důležitá. Ten totiž přirozené mikroorganismy ničí. Na tomto principu je založeno mnoho desinfekčních látek, které alkohol obsahují a v medicíně se běžně používají.
Když je tělo neschopné proti patogenům bojovat, tak i běžná chřipka může tělu způsobit velké komplikace.
Aktuálně se hodně opět hovoří o pokračující epidemii Koronaviru, kde je alkohol dokonce uváděn jako jeden z rizikových faktorů, protože mimo jiné narušuje spánek. Výsledkem je únava, které se přičítá také riziko nejen nákazou Koronavirem, ale i náchylnost vůči jiným infekcím. Největší riziko pak představuje nedostatek spánku, kdy lidské tělo nestihne regenerovat.
Výzkumy ukazují, že zvýšená konzumace alkoholu vede k závažným respiračním onemocněním, kupříkladu k zápalům plic, tuberkulóze, ale i syndromu akutní dechové tísně – ARDS. Právě ARDS je nejčastější příčinou úmrtí na viry.
Jak alkohol působí v těle člověka
Pokud se napijeme alkoholického nápoje, pro naše tělo to znamená mnoho práce, protože ho musí začít štěpit, což ho stojí mnoho energie. Štěpit v játrech alkohol je pro lidské tělo mnohem náročnější proces, než například trávení běžné stravy, tedy většinou tuků, nebo cukrů.
Existuje něco jako bezpečné pití alkoholu?
Kolik si lze vlastně alkoholických nápojů dopřát, aby to bylo bezpečné – to není tak snadné určit. Obecně lze konstatovat, že čím méně, tím pro tělo lépe.
Nedoporučuje se pít více než párkrát do týdne v množství 2-3 drinky za večer (2-3 sklenice piva, či 2-3 sklenice vína).
Tohle však platí pouze u naprosto zdravých jedinců. Pokud trpíte třeba diabetem nebo jiným závažným onemocněním, je samozřejmě nutné četnost pití alkoholu ještě více redukovat.
Naučte se alkohol svobodně odmítnout
Naučit se odmítnout nabízený alkohol či jiné skutečnosti, které nás dostávají pod tlak a vyvolávají stres. Je to pro vás velmi důležité. Pokud už se rozhodnete věnovat pití alkoholu, mělo by to být vždy vaše svobodné rozhodnutí.
Pokud není, dostáváte se do stresu, že jste někde, kde nechcete být a věnujete se pití alkoholu, tedy něčemu, čemu jste se věnovat vůbec nechtěli. A pokud jste ve stresu, můžete si od něj ulevovat právě pitím alkoholu.
Je to začarovaný kruh, ve kterém často zažíváte zlost na sebe, že jste se zase nechali ukecat, máte málo času na sebe, na důležité vztahy a na příjemné koníčky.
Nenechte sebou manipulovat
Někteří lidé používají manipulace, kterými vás chtějí k pití alkoholu přesvědčit, například radou – „Dej si pivo, sodovka je tady dražší než pivo“, apod.
V případě, že s vámi někdo manipuluje, tak stále dokola a stručně opakujte své odmítnutí. Nenabízejte stále další vysvětlování a ospravedlňování.
Abyste byli ve svém odmítnutí přesvědčiví, tak udržujte oční kontakt, „nasaďte“ lehký úsměv, mějte vzpřímený postoj a mluvte pevným, rozhodným a klidným hlasem, jinak bude váš projev vypadat nejistě a žádající člověk na vás může vyvíjet větší tlak.
Když žádající dál neodbytně manipuluje, tak odejděte.