Výběr alkoholu na svatbu 2/2
Alkohol si na svatbu objednávají i abstinenti, protože minimálně sklenka vína k oslavě a svatebnímu veselí prostě patří. Proto je důležité pečlivě plánovat jaký alkohol zvolit a v jakém množství ho na svatbu zajistit.
Stará známá teorie říká, že na svatbě by se příliš šetřit nemělo, protože představuje pouze zanedbatelný zlomek nákladů, které pak stojí rozvod. Kdo již prakticky absolvoval, jistě tuto teorii potvrdí.
Vzhledem k tomu, že se i tak jedná o poměrně citelný zásah do rozpočtu, který dokáže celou svatbu výrazně prodražit, podíváme se dnes na to, jak to elegantně vyřešit, jaké jsou výhody a nevýhody servírovaného alkoholu a samoobslužných barů, jak vyřešit přípitek i co za víno na svatbu.
Vlastní alkohol
Vlastní alkohol bývá zpravidla to nejlevnější řešení, nemusíte se omezovat jen tím co podnik nabízí, ale můžete si vybrat sami a to i s ohledem na cenu. Nákup se pak nejčastěji realizuje v nějakém velkoobchodě.
Pokud jste vinaři, vaříte si vlastní domácí pivo, nebo vlastníte ovocný sad a pálíte vlastní pálenku (slivovice, hruškovice, meruňkovice), asi není co dalšího řešit a nic vám nebrání pochlubit se vlastními produkty na vlastní svatbě. Dalším řešením je nákup celého sudu piva a pronájmu výčepního zařízení, zejména pokud na svatbě převažují pivaři.
Při volbě vlastního alkoholu je důležité zejména místo konání celé akce.
Jsou podniky, kde vám vlastní alkohol vůbec neumožní (jedná se zejména o podniky na atraktivních místech a v exponovaných termínech, kde poptávka převyšuje nabídku).
Pak jsou podniky, kde vám vlastní alkohol umožní, ale účtují si tzv. korkovné, což je poplatek, který jim kompenzuje ušlý zisk z prodeje alkoholu.
Už i v České republice najdete eventové areály, které se specializují na pořádání společenských akcí včetně svateb. Zde jsou nabízené služby opravdu široké a je jen na vás, které si objednáte.
Pokud se bude svatební zábava odehrávat v soukromém prostoru, třeba na zahradě, někde na louce, na pláži, nebo ve stodole u lesa, nic vám nebrání při volbě vlastního alkoholu.
Samoobslužný bar
Běžně nápoje roznáší personál a míchají barmani, ovšem v případě uzavřené společnosti a vtšího počtu osob je vhodnějším řešením vlastní bar.
Pokud máte občerstvení zvolené formou rautu, kdy se každý host obsluhuje sám, není důvod nemít tak vyřešený bar (pokud tedy netrváte na profesionální přípravě koktejlů barmanem).
Takový bar by měl obsahovat:
- výčepní zařízení včetně vychlazeného sudu piva
- několik různých druhů vína včetně vermutů a šumivých vín
- výběr likérů – zejména populární české likéry (fernet, Becherovka, tuzemák)
- výběr destilátů – nejlépe různá druhy (rum, vodka, gin, whisky, brandy, apod.) nejlépe různé značky v menším množství lahví pro pestrost výběru.
- nealkoholické nápoje – nejlépe v menším balení.
Vše by mělo být doplněno samoobslužnou termoskou s kávou a samozřejmě dostatkem sklenic a veškerého potřebného nádobí.
Svým hostům byste měli nabídnout volbu alkoholu, tedy od každého základního druhu něco. V na českých svatbách to znamená především pivo, víno a likéry a destiláty.
Většinou své hosty znáte a víte, jaký alkohol preferují, jestli raději popíjí vínko, řadí se mezi pivaře nebo mají rádi něco ostřejšího. Pokud ne, pak to zkuste nenápadně vysondovat nebo se narovinu zeptejte, čemu dávají přednost.
Rozpočet množství alkoholu na svatbu
Každý kdo pořádá nebo organizuje svatbu potřebuje vědět, kolik se zhruba vypije alkoholu a jaké konkrétní druhy to budou. Doporučení je vzít seznam svatebních hostů a postupovat následujícím způsobem:
- sečíst všechny hosty pro welcome drink a přípitek – zde počítejte 2-3 drinky na osobu
- rozdělit seznam na konzumenty a abstinenty (vyřadit abstinenty, řidiče, děti a nastávající a kojící maminky, atd.),
- zvýrazňovačem jedné barvy označit vinaře (alespoň odhadem),
- zvýrazňovačem jiné barvy označit pivaře.
- Zřetelně označit alkoholiky a osoby se značnou konzumací alkoholu – pro ty je potřeba mít vždy několik láhví v záloze.
Takto získáte snadno přehled co vše a v jakém množství budete potřebovat zajistit.
Vybírejte sami – pro přípitek zvolte jeden druh alkoholu. Jako aperitiv můžete vybrat buď něco lehčího, například sekt, nebo naopak sladšího. Ovšem bohatě si vystačíte s jedním druhem a nikdo z hostů si nebude vybírat. Sudové pivo také vyberte sami, i tady stačí jeden druh, stejně tak jeden druh bílého a jeden druh červeného vína. U tvrdého alkoholu je to pak na zvážení, obvykle ale nešlápnete vedle s dobrým rumem a whisky jako nezbytným minimem. Likéry pak volte především ty české.
Jaké víno vybrat na svatbu
Víte, že budete potřebovat víno na přípitek, jeden druh červeného, jeden bílého a v horkých letních dnech přijde k duhu i růžové. Ale jaké víno na svatbu vybrat? Ideální je samozřejmě zvolit odrůdu, která vám samotným chutná. Orientovat se můžete také podle svatebního menu a víno snoubit s jednotlivými pokrmy.
Pro slavnostní přípitek se hodí bublinky, ale nemusíte sahat hned po šampaňském. Francouzskou eleganci, skvělou chuť a o něco menší perlení za výrazně příjemnější cenu vám nabídne crémant. Skvělou volbou je také italské prosecco, nebo španělská cava. Nezapomeňte na řidiče, těhotné a další, kteří se alkoholu zdrží. O bublinky je ochudit nemusíte, snadno vyberete z nealko šumivých vín.
Bílé i červené můžete vybrat podle toho, co se bude na svatbě servírovat. K rybám, drůbeži i k většině sýrů se hodí Neuburské nebo Veltlínské zelené. K vepřové i hovězí pečeni, případně červeným masům na grilu, sedne Zweigeltrebe i Modrý Portugal.
Jaké víno objednat na svatbu už víte, zbývá ještě jedna otázka. Kolik vína na svatbu nakoupit? Šumivého vám stačí deci pro každého, skleničky se totiž plní do poloviny. Ostatního vína počítejte asi jednu láhev na osobu. Vzhledem k tomu, že v nabídce budou i jiné nápoje, bude to bohatě stačit.
Pár rad na závěr
- Zohledněte roční období (v létě bude větší konzumace nealkoholických nápojů a koktejlů a také se vypije se více piva, v zimě hosté naopak ocení spíše svařák a něco ostřejšího.
- Vezměte v úvahu preference hostů – některé hosty rozhodně neuspokojí jen jeden druh vína a český tuzemák opravdu není karibský rum.
- Odhadněte, jak dlouho bude svatební hostina trvat a kdy se začne a kdy skončí konzumovat.
- Myslete při výběru welcome drinku a přípitku i na řidiče a abstinenty.
- Zvažte dostatek alkoholu do rezervy – svatbu u suchánků nikdo nechce.
Všechny díly