Vyrábíme vlastní přírodní cider
V tomto článku se zaměříme na to jak si vyrobit doma vlastní přírodní cider, bez jakýchkoliv chemikálií. Výroba domácího cideru se technicky neliší od výroby vína. Cider je vlastně jablečné víno.
Jablka
Jablka jsou naprosto zásadní. Předpokládáme, že asi nikdo si nebude kupovat někde v obchodě jablka, aby si z nich pak doma vyrobil vlastní cider – to už si může cider koupit v tom obchodě rovnou.
Vycházíme tedy z předpokladu, že hledáme využití pro jablka která se nám urodila, nebo které jsme si někde natrhali. Majitelé sadů také můžou tímto způsobem zužitkovat jablka, která se již nehodí k dalšímu prodeji, třeba proto, že jsou příliš malá, nebo různě deformovaná.
Jablka použije tedy taková, jaká máte k dispozici – ideálně by mělo jít o směs sladkých, hořkosladkých, trpkých a kyselých odrůd. Směs zajistí vyváženou kombinaci cukru, taninu a kyselin. Zvolené odrůdy ovlivní výslednou chuť, určitě se nebojte experimentovat a vyladit směs. Snažte se tedy odrůdy kombinovat, třeba vyměnit část úrody se sousedem, nebo doplnit vlastní jablka ještě o jiná, třeba v moštárně.
Příprava jablek
Do cideru se výborně hodí jablka menší, klidně deformovaná nebo lehce poškozená. Vždy by ale měla být zdravá, plody, které se válí několik týdnů v trávě pod stromem, byly vystaveny mrazu, začaly si na nich pochutnávat myši a hmyz, nebo jsou zčásti shnilé nepoužívejte, hnilobná chuť by se přenesla i do výsledného nápoje.
Z jablek potřebujeme vylisovat mošt. A pokud to myslíte s výrobou cideru vážně, kuchyňský odšťavovač postačovat nebude. Budete potřebovat lis na ovoce, buď mechanický, nebo elektrický, když vyrábíme častěji. Pokud se jedná o stovky kilogramů, je vhodné zvážit návštěvu moštárny, čímž se celý proces značně urychlí. Získáme tak mošt, který dále zpracováváme.
Postup výroby cideru
- Potřebujme nádobu ve které bude mošt kvasit. Na to se výborně hodí skleněný průhledný demižon. Musí být dokonale čistý a opatřený kvasnou zátkou. To je taková, která zamezí přívodu vnějšího vzduchu a zároveň umožní upouštění CO2 vznikajícího v průběhu kvašení. Nádobu plníme na cca 80% objemu moštem.
- Dále potřebuje zákvas, tedy kvasinky. Můžeme je zakoupit v obchodě, ale není to nezbytně nutné, lze využít i divoké kvasinky, které se vyskytují přímo v plodech. Stačí nastartovat kvašení. To uděláme tak, že do 3/4 PET láhve nalijeme mošt, lahev zmáčkneme abychom vytlačili vzduch a zavřeme. Umístíme do stínu při pokojové teplotě. během dvou až tří dnů se nastartuje v láhvi kvašení a ta se nafoukne a natlakuje.
- Obsah PET láhve přidáme do demižonu (opatrně, bude to prskat a cákat kolem). Demižon dáme do chladu (cca 10 – 15 stupňů Celsia) a temna a necháme kvasit. Doba kvašení je minimálně dva až tři měsíce, během kterých nesmíme demižon otevírat. Ukončené kvašení také poznáme podle intervalů mezi jednotlivými bublinami v demižonu. Pokud jsou do minuty 2-3 a méně, je hotovo.
- Výsledný cider v demižonu potřebujeme oddělit od kalu – sedimentu mrtvých kvasinek na dně. Lze odčerpat hadičkou (opět musí být dokonale čistá), zbytek na dně můžeme pak přefiltrovat do jiného, opět dokonale čistého demižonu.
- Cider můžeme uchovat přímo v demižonu, který doplníme čerstvým moštem a uzavřeme, popřípadě můžeme lahvovat a do každé láhve opět přidáme cca 1/10 objemu čerstvého moštu a zazátkujeme. Skladujeme v chladu, temnu ve vodorovné poloze. Výsledkem by měl být čirý lahodný perlivý cider, koštujeme nejdříve po měsíci. Případný sediment není na závadu.
- Úspěch výroby spočívá i v čistotě – nádoby a hadička by měly být perfektně čisté. Do moštu nesaháme rukama. Cider je vhodné zkonzumovat nejdéle do 3-4 měsíců.
Ochucený cider
Cider lze také velmi snadno ochutit kořením, případně citrusy. Zde záleží na osobních chuťových preferencích. Vhodná je zejména skořice, vanilka, badyán, anýz, hřebíček, pomerančová kůra bez chemického ošetření, apod. V takovém případě vše svaříme s trochou vody a cukru a vychladlý rozvar pak přidáme k moštu ještě před zahájením kvašení.
Závěr
- Ze 100 kg jablek získáme cca 45 litrů cideru, dle odrůdy a stupně zralosti jablek.
- Obsah alkoholu se může pohybovat od nízkých hodnot až po cca 9% – záleží na obsahu cukru v moštu.
- Dodržujte hygienu a neotvírejte demižon dříve než bude ukončeno kvašení – je to základní začátečnická chyba a riskujete, že se vše vlivem přístupu vzduchu zkazí.