Rekordy v pití alkoholu končí mnohdy smrtí

Průměrný Čech ročně vypije 14,26 litrů čistého alkoholu. Pro představu: jedno desetistupňové pivo obsahuje zhruba 20 gramů čistého alkoholu, dvanácti stupňové 25 gramů. Podobný obsah má jedna sklenice vína (2 dl), která našemu organismu dodá 20 – 28 gramů čistého alkoholu.

Člověk je tvor soutěživý, ale v některých oblastech by si snahu být nejlepší a překonávat rekordy měl raději odpustit, zejména v těch, kde jde o zdraví a o život. Týká se to hlavně požívání alkoholu.

Například slavná Guinnessova kniha rekordů pokusy o výjimečné pijácké výkony od roku 1991 zcela ignoruje. Rekordy však stále padají. A to i přesto, že o ně dotyční opilci nijak zvlášť neusilují.

Opilý houbař zázrakem přežil

Neoficiální, avšak přesto zdokumentovaný a tedy platný český rekord v opilosti platí od podzimu roku 2018, kdy do krnovské nemocnice přivezli houbaře, který si v lese zlomil kotník a potřeboval operaci.

Při předoperačním vyšetření se zjistilo, že má v krvi neuvěřitelných 8,83 promile alkoholu. Zdravotníky to zcela zaskočilo. Člověk s takovým množstvím alkoholu v těle by měl být teoreticky mrtvý, protože za smrtelnou dávku je považována už hodnota přesahující čtyři a půl promile.

A ke všemu houbař vůbec nevypadal, že je tak strašlivě opilý. Byl orientovaný, klinicky vypadal maximálně na tři promile alkoholu.

Přibližně o hodinu a půl později mu nechali udělat další odběr, kdy měl po přepočtu 8,15 promile alkoholu v krvi. Pacienta proto hlídali a pomocí infuzí hydratovali. Houbař ale o medializaci svého příběhu příliš nestál.

Milan Čurda – alkoholik rekordman

Milan Čurda je dnes již opilecká legenda, ovšem in memoriam.

Měl 3,15 promile alkoholu v krvi a řídil auto.
Milan Čurda, je jasným případem, kde je vidět, jak smutný konec může mít příběh, v němž hlavní roli hraje alkohol. A to i přesto, že na svém počátku bavil celé Česko, účastnil se pivních soutěží a dokonce měl i vlastní značku piva.

V květnu roku 2005 sjel osmatřicetiletý řidič Milan Čurda z Tuhaně na Semilsku s fekálním vozem do příkopu narazil do sloupu elektrického vedení a poškodil živý plot. Policisté mu orientační dechovou zkouškou na měřili hodnotu 7,94 promile alkoholu v krvi. Případ tehdy vzbudil velké pozdvižení, ale i nedůvěru a dokonce se spekulovalo o spolehlivosti měřicího přístroje.

Už měsíc předtím však Čurdu zadrželi policisté, když řídil osobní auto a měl v krvi více než čtyři promile alkoholu.

Recesistická skupina alkoholické mládeže z někdejšího webu alkoholici.unas.cz prohlásila Čurdu za svého čestného člena a psala o něm jako o „našem Čurdovi“. V severovýchodních Čechách nahrazuje sloveso „zčurdovat“ jako novotvar slovní spojení zpít se pod obraz. Osudem Milana Čurdy se inspirovala rozhlasová hra Bulhar scenáristy Petra Pýchy.

Rekordním případem se zabýval soud a na jaře roku 2006 Čurdu podmínečně odsoudil za ohrožení pod vlivem návykové látky na čtyři měsíce odnětí svobody a uložil mu zákaz řízení motorových vozidel na 18 měsíců.

Už dva měsíce na to však vjel opilý Čurda v traktoru do vypuštěné požární nádrže v Tuhani a šel k soudu znovu. Uložený trest obecně prospěšných prací nevykonal, z nařízeného protialkoholního léčení odešel, a tak ho rok na to poslal soud do vězení.

Příběh Čurdy je plný i dalších paradoxů a komických situací. U soudu například předložil dva občanské průkazy, ukončení protialkoholní léčby zase zdůvodnil snahou zabránit šíření plevele ze svého pole. S obecně prospěšnými pracemi si Čurda také hlavu nedělal. Jako zázrakem si těsně před jejich nastoupením zlomil palec, prý když kopl do kamene. Místo neschopenky z chirurgie však soudci předložil doklad z psychiatrie.

Milan Čurda se každopádně stal mediální hvězdou a novináři příběh jinak bezvýznamného traktoristy sledovali i nadále. Dočkal se dokonce své stránky ve Wikipedii.

Jeho další osudy však byly smutné. Postupně prý propíjel rodinný majetek, musel se vystěhovat z rodinného domu a žil v garáži. Ale i tento příbytek mu zabavil exekutor, takže skončil v karavanu zaparkovaném na louce u Tuhaně. Letos v lednu ho tam kamarádi našli mrtvého.

Více o Milanu Čurdovi se dočtete zde:

9 promile skončilo smrtí

I na Slovensku měli svého alkoholového rekordmana.

Na sklonku roku 2019 našli policisté před poliklinikou v Trnavě 34letého muže ve velmi špatném stavu. Okamžitě mu poskytli první pomoc a zavolali záchranáře, kteří muže oživili a převezli do nemocnice. Měření ukázalo, že má v krvi devět promile alkoholu. Navzdory intenzivní péči lékařů pacient na Nový rok nad ránem zemřel.

Muž u sebe neměl žádné doklady a nikdo nehlásil, že by byl nezvěstný. Policie proto na facebooku požádala veřejnost o pomoc se zjištěním totožnosti dotyčného a lidé jej skutečně pomohli identifikovat. Slovenský web napsal, že muž musel na posezení vypít asi 1,9 litru vodky či 19 litrů piva nebo sedm litrů vína, aby dosáhl takové hladiny alkoholu v krvi.

Světové rekordy

Světový rekord mezi muži prý drží Polák Andrzej W., který ve svých pětačtyřiceti letech po oslavě s kamarády nadýchal 12,3 promile.

Světový rekord mezi ženami údajně drží Francouzka, která měla po autonehodě u Nantes v krvi 11 promile alkoholu.

Jako odstrašující příklad pokusu o překonání rekordu lze považovat případ z francouzského Clermont-Ferrandu. V jednom místním baru měli na černé tabuli zapsán zdejší rekord v počtu „panáků“ za jeden večer. Hodnotu 55 skleniček se rozhodl překonat sedmapadesátiletý muž, kterému u toho fandila jeho dcera a jeho kamarádi.

Muž vypil 57 skleniček nejrůznějších lihovin a rekord překonal. Po cestě domů u něj však nastaly srdeční potíže a další den zemřel v nemocnici.

Pití alkoholu v Česku je samo o sobě rekordní

Své o přebornících v pití vědí hlavně policisté a jejich měřicí přístroje. Řada z nich by mohla vyprávět velmi zajímavé příběhy lidí, jejichž hodnoty alkoholu v krvi nasvědčovaly tomu, že už měli být mrtví.

  • V srpnu roku 2021 zastavili policisté u Rousínova na Vyškovsku modrou škodovku s prázdným předním kolem, jejíž šofér na silnici nebezpečně kličkoval. Bylo jim hned jasné, proč tak riskantně řídil. Výsledná hodnota dechové zkoušky jim ale doslova vyrazila dech. Přístroj ukázal šest promile alkoholu v dechu, což je považováno za život ohrožující hladinu, Muž skončil na jednotce intenzivní péče.
  • Jaroměřští strážníci, po dechové zkoušce viděli na displeji přístroje pro měření alkoholu v dechu neuvěřitelných 5,09 promile. O tento výkon se zasloužila žena, kterou strážníci probudili z hlubokého spánku, k němuž se uložila pod lavičku na dětském hřišti. Když si ji převzali záchranáři, sdělili strážníkům, že žena byla v minulosti ze stejného důvodu ošetřena již pětadvacetkrát.
  • Silně podnapilého muže našli loni v lednu strážníci v Olomouci. Šestadvacetiletý muž z Uničova byl pod obraz, ale bez viditelného zranění. Hlídka ho převezla na záchytnou stanici. Tam mu byla provedenou zkouškou zjištěna hodnota 5,78 promile alkoholu v dechu.