Nekrolog – Opilec Milan Čurda se uchlastal

Tělo legendárního českého opilce a alkoholika Milana Čurdy (1966 – 2023) bylo včera nalezeno bez známek života v karavanu, ve kterém bydel poté, co přišel o veškerý majetek, v obci Tuhaň na Semilsku.

Milana Čurdu nechvalně proslavila havárie, při které sjel s fekálním vozem do příkopu a policisté mu v dechu naměřili osm promile alkoholu.

Život Milana Čurdy 

Milan Čurda se proslavil v roce 2005, kdy s fekálním vozem Praga sjel do příkopu, narazil do sloupu elektrického vedení a poškodil živý plot. Policisté mu pak naměřili osm promile alkoholu v krvi, což je více než smrtelná dávka. Hájil se tím, že prý měl jen dvě piva a panáka. Navždy si tak zajistil přezdívku Osmipromilový řidič. Nešlo o Čurdův první střet se zákonem.

Této nehodě předcházel jiný incident ze stejného roku, kdy Čurda kličkoval žigulíkem ulicemi Lomnice nad Popelkou v době, kdy tu probíhala dopravně bezpečnostní akce Kryštof. Policistům tehdy nadýchal „jen“ čtyři promile. Za to ještě vyvázl s pokutou. Osm promile už ale bez trestu nebylo. Soud mu vyměřil čtyři měsíce odnětí svobody s podmíněným odkladem na 16 měsíců. Rovněž přišel o řidičský průkaz.

Netrvalo ani rok a Milan Čurda o sobě dal opět vědět. Tentokrát sjel s traktorem do prázdné požární nádrže, když vozidlo údajně jen přeparkovával. Měřicí přístroje policistů ukázaly dvě promile alkoholu v krvi. Čurda opět stanul před semilským soudem, který jej odsoudil ke 400 hodinám veřejně prospěšných prací, povinné protialkoholní léčbě a zákazu řízení vozidel na dalších 30 měsíců. Jako polehčující okolnost soudce zhodnotil skutečnost, že tímto činem Čurda nikoho neohrozil, protože v Tuhani „končí svět“.

Protialkoholní léčbu ale Čurda přerušil a z nařízených veřejných prací odpracoval pouze jednu hodinu. Vymlouval se, že se musí postarat o svoje pole.

Pak ovšem zemřela jeho maminka, která se o něj starala a jako poslední nad ním nezlomila hůl. Syn, jemuž připadl podle závěti rodinný majetek, už tolik trpělivosti s Milanem Čurdou neměl a vystěhoval ho do garáže. Tam se tuhaňský alkoholik věnoval své největší vášni.

Od roku 2013 byl Čurda tváří piva, které nejprve vařil novopacký pivovar, pak Pivovar Rohozec. Dnes se jmenuje Čurdův ležák. Milan Čurda byl též tváří mnoha společenských akcí, zejména tuhaňských bleších trhů, kde se jeho pivo prodává a čepuje.

Smrt Milana Čurdy

Přesná příčina smrti Milana Čurdy není známa, rovněž tak datum smrti, protože není zřejmé, jak dlouho jeho tělo v karavanu leželo. Spekuluje se o umrznutí. Souvislost s jeho alkoholismem je ale více než zřejmá.

Většina alkoholiků se příliš vysokého věku nedožije. Bývá to způsobeno mnoha faktory. Jedním z nich je, že když se člověk opije, tak ztrácí zábrany, připadá si nesmrtelný a nezranitelný. A v tomto stavu někam spadne, například do otevřené jímky, nebo ze schodů či žebříku. Časté jsou také případy neopatrnosti, kdy opilec usne třeba na silnici a přejede ho auto, nebo umrzne někde venku na lavičce, případně usne v opilosti v posteli se zapálenou cigaretou a uhoří, nebo se ve spánku udusí vlastními zvratky.

Teprve opilcům, kteří všechny tyto nástrahy osudu přežijí je dopřáno úmrtí na selhání orgánů a další nemoci související s jejich vášní. Úmrtí na otravu alkoholem je naopak u alkoholiků velkou vzácností, protože jejich tělo bývá za ty roky pití prostě trénované a na alkohol zvyklé.

Závěr

Milan Čurda byl znám jako česká opilecká celebrita, tragikomická figurka a oběť své vlastní vášně pro alkohol. V jeho případě tedy zejména pro pivo, protože jak potvrdil místní hostinský, tvrdý, to on moc nepil.

Starosta obce se o něm vyjádřil takto:

„Pro naši obec to bylo zpestření, zvýraznění našeho jména. Stružinec, potažmo Tuhaň nikdo moc neznal, ale když se řeklo Čurda, každý si hned vzpomněl. V tomto duchu nás zviditelnil, ale ne úplně tak, jak by si člověk přál,“ pokračuje starosta a zmiňuje, že Čurda nebyl zrovna vzorným občanem.

Milan Čurda si za své činy vysloužil i vlastní heslo na Wikipedii – Milan Čurda – Wikipedie (wikipedia.org)

Čest jeho památce a nezapomeňte si na jeho počest dát příležitostně jedno černé, vždyť 56 let dnes není žádný vysoký věk a jeho život, i když byl hodně intenzivní, tak nebyl příliš šťastný.

Více o Milanu Čurdovi se dočtete zde – Opilecké legendy – Milan Čurda – ALKOHOL DRINK