Opilecké legendy – Milan Čurda

Řidič traktoru a fekálního vozu Milan Čurda (r. 1966) z obce Tuhaň v Severních Čechách patří k největším žijícím českým opileckým legendám a celebritám.

Veřejně se proslavil tím, že byl opakovaně přistižen při řízení pod vlivem a to až s 8 ‰ alkoholu, což násobně přesahuje běžnou smrtelnou dávku.

Historie incidentů Milana Čurdy

  • V dubnu 2005 doplatil Milan Čurda na akci Kryštof při níž byl policií odchycen poté, co kličkoval se svým vozem Lada bez platné technické kontroly po silnici. Naměřili mu 4,18 ‰ alkoholu,
  • V květnu 2005 sjel s fekálním vozem Praga V3S do příkopu, na místě mu bylo naměřeno 7,94 ‰ alkoholu. Jeho obhajoba, že s 8 ‰ alkoholu v krvi by musel být dávno mrtvý, soud o jeho nevině nepřesvědčila, dostal podmínku a zákaz řízení. Nadále jezdil s fekálním vozem, ale již jen jako závozník.
  • V červenci 2006 sjel s traktorem do prázdné požární nádrže, kde ho převrátil na bok. Bylo mu naměřeno přes 2 ‰ alkoholu. Soudnímu projednávání tohoto případu bylo přítomno několik televizních štábů a to jak místních, tak zahraničních. Byl odsouzen k veřejně prospěšným pracím a povinnému protialkoholnímu léčení.

Podle posledních dostupných zpráv ani jedno z toho nezvládl a vypadá to, že se nakonec vězení nevyhne. V současné době žije v karavanu, je nemajetný a čelí několika exekucím. Výkon trestu odnětí svobody tak pro něj zůstává jednou z posledních nadějí jak se zbavit své závislosti.

Své závislosti na alkoholu propadl již v polovině 90. let z osobních a rodinných důvodů. Kvůli svému alkoholismu utrpěl sám několik úrazů, nebyl však zveřejněn žádný případ, kdy by pod vlivem alkoholu někoho jiného přímo zranil. Místní hostinský z hostince U Stařiny o Čurdovi řekl: „Je to takový šoumen, ale jinak hodnej kluk. Když přijde, tak si dá většinou pivo, tvrdý moc nepije“.

Citát Milana Čurdy

„Netušil jsem, jak snadno se člověk proslaví. Stačí se pořádně ožrat.“

Odkaz Milana Čurdy

  • V severovýchodních Čechách nahrazuje sloveso „zčurdovat“ jako novotvar čím dál častěji slovní spojení zpít se pod obraz.
  • Organizátor automoto trhů v Tuhani, uvádí, že místní rodák a pravidelný návštěvník zdejších trhů proslavil donedávna neznámou vesničku „nejen u nás, ale i v zahraničí“.
  • V červenci 2013 se v Tuhani konaly soutěže v pití piva pod dohledem Milana Čurdy. Také se na zdejších trzích nabízí novopacké pivo v lahvovém i dárkovém balení se značkou Tuhaňské světlé pivo s portrétem Milana Čurdy.
  • Od roku 2016 vaří výběrové jedenáctistupňové pivo s podobiznou Milana Čurdy a motivem fekálního vozu turnovský pivovar Rohozec. Pivo dostává Milan Čurda jako gáži, protože peníze by mu úřady ihned vzaly a navíc by přišel o životní minimum, nebo by peníze stejně utratil za pivo.

Milan Čurda se tak dál věnuje své největší vášni.

Čurdův ležák
Život a dílo Milana Čurdy