Pauza od alkoholu může být prvním krokem k abstinenci

Předsevzetí bývají různá, ovšem jedno mají společné. Zpravidla nám dlouho nevydrží. Důvod je jednoduchý, chtějí po nás abychom vystoupili ze své komfortní zóny, vyžadují velkou dávku sebediscipliny, a zejména opravdu pevnou vůli.

Možná si řeknete, že to lehce zvládnete, ovšem je potřeba si uvědomit, že zde hovoříme o závislostech a řešení vyžaduje poměrně razantní změnu životního stylu.

Pokud jste zvyklí chodit třeba pravidelně s kamarády na pivo, brzy zjistíte, že to není nic pro vás. Budete sedět v jejich společnosti se sklenicí sodovky a s přibývající konzumací alkoholu zjistíte že si s nimi čím dál méně rozumíte. Pokud máte rituál, že si třeba večer s přítelkyní otevřete láhev vína, už to také nepůjde a pokud vypije celou láhev jen ona, nebudete to chtít dlouho akceptovat.

Můžete zkusit tradičně začít začátkem roku, tedy v lednu, nebo vás čeká suchý únor? Využijte čistou hlavu jako sondu, která vám ukáže, jestli by nebylo pro vás lepší přestat pít alkohol zcela.

Pokud se rozhodnete držet měsíční výzvu bez alkoholu, využijte tohoto období k tomu, abyste se zamysleli nad tím, jak moc alkohol ovlivňuje váš život.

Níže jsou uvedeny důvody toho, proč by se tato výzva měla stát trvalejší součástí vašeho životního stylu.

Uvědomujete si, o co všechno jste už v životě kvůli pití přišli

Ačkoliv se k alkoholu většina z nás obrací z důvodu zábavy či odpočinku, pravdou je, že vás o mnohé chvíle může ochudit. V naší kultuře je alkohol mylně vnímán jako zdroj zábavy a stimul k setkání. Pravdou ale je, že kvůli němu můžeme o dost přijít. Ať už je to sport, který nelze provozovat v podnapilém stavu, nebo třeba nejrůznější aktivity s dětmi, kterých se nemůžeme zúčastnit, protože máme ranní kocovinu.

Zkuste si uvědomit, o kolik takových dnů jste přišli, kdy vám bylo druhý den tak špatně, že jste nedokázali vytáhnout nohy z postele.

Vaše zájmy se mohou změnit

Připadají vám vaše zájmy bez alkoholu nudné? „Možná zjistíte, že některé věci, o kterých jste si mysleli, že vás baví, vás ve skutečnosti nudí a jen díky alkoholu jste získali falešnou iluzi opaku.

To může znamenat, že vyměníte sledování fotbalu s pitím piva za aktivní hraní ve skupině svých přátel nebo chození do klubů vyměníte za rodinné výlety se svými nejbližšími.

Cítíte se lépe emocionálně, psychicky i fyzicky

Jak asi víte, alkohol ve vás může vyvolat pocit omámenosti, špatné nálady i nevolnosti. Při abstinenci proto můžete zaznamenat nárůst energie, bdělosti, pozitivního myšlení, méně depresivních příznaků, klidnější spánek a celkové zlepšení vaší pohody.

Jak všichni víme, alkohol může vést k depresivním stavům a ovlivňuje hladinu hormonů štěstí, jako je serotonin a dopamin. Jednou z výhod vysazení alkoholu je, že se pravděpodobně budete cítit vyrovnaněji, méně úzkostně atd. Tyto změny vám pak mohou pomoci i ve vaší práci, protože vám bude připadat proveditelnější a méně stresující.

Vaše vztahy se zlepší

Vzhledem k tomu, že alkohol nás často může dostat na scestí a odcizit od rodiny, můžete vnímat pozitivní změnu i na poli vztahů. Lidé se s vámi mohou více stýkat, protože zaznamenají změnu vašeho chování. Samotná setkání jsou pak navíc opravdovější a méně povrchní.

Smysluplné spojení s ostatními je pro naši pohodu životně důležité. Může vám prodloužit život, posílit imunitní systém a snížit míru úzkosti a deprese.

Odstřihnout se od alkoholu bude těžké

Pokud zaregistrujete, že se vám stresující situace daří řešit hůře, protože jste byli zvyklí řešit své problémy alkoholem a dostat se díky němu do stavu otupělosti, je důležité vyhledat odbornou pomoc.

Pokud má člověk během pauzy od alkoholu fyzické, emocionální nebo psychické touhy, znamená to vážnější problém.

Výsledkem pak je, že se z vyhýbání alkoholu stane téměř nereálná, a dokonce obtížná věc. Pauza od alkoholu totiž může být vysloveně nebezpečná pro lidi, kteří bojují se závislostí, a to zejména v případě, že o vlastním problému ani nevědí.

Nezanedbatelné zdravotní benefity

Zmizí negativa spojená s alkoholem, jako je kocovina, nadměrné pocení, bolení hlavy, nadměrný příjem prázdných kalorií (není žádné tajemství, že alkohol obsahuje značné množství kalorií).

Snáze zhubnete a budete v noci lépe spát.

Závěr

Pauza od alkoholu, která by vedla k trvalé abstinenci možní není nic pro vás. Ale pokud to sami nikdy nezkusíte, tak to ani nezjistíte. A i pokud by se vám trvalá abstinence nepovedla, každý den se počítá a i takové snížení spotřeby povede ke zdravotním a jiným benefitům.