Pozitivní účinky pití piva

Pozitivní účinky pití piva na lidský organismus

Pivo je jedinečný isotonický nápoj, je nejvhodnějším nápojem při zvýšené ztrátě vody je plné vitamínů, zvláště vitamínu B. Sedativa v pivu způsobují uvolnění, tudíž pivo je vhodným nápojem při zátěži.

Pivo ničí bakterie

Vědci z univerzity v Ulmu učinili senzační objev. Již od 0,2 l piva denně usmrcuje v žaludku
nebezpečnou bakterii Helicobacter pylori, která je příčinou většiny žaludečních vředů. Další
kladný vedlejší účinek piva spočívá v tom, že hořčiny chmele stimulují zažívací trakt. Navíc má
příznivé účinky při vysokém krevním tlaku a krevním cukru, pozitivně působí na metabolismus
tuků a srážlivost krve a snižuje nebezpečí kardiovaskulárních onemocnění.

Pět půllitrů piva denně a nemusíte chodit k lékaři

Pivaři, kteří přesedlali na červené víno, protože si mysleli, že je to pro ně zdravé, se nemuseli vůbec obtěžovat. Pár půllitrů je zrovna tak prospěšných pro jejich zdraví jako víno a navíc levnější. Pivo, tvrdí vědci, zlepšuje náladu, zabraňuje infarktům a ochraňuje před Alzheimerovou nemocí. Dlouhodobá studie prof. Thorkilda Sorensena z kodaňského Institutu preventivní medicíny zjistila, že počet úmrtí u těch, kteří pravidelně pili 69 jednotek týdně, je naprosto stejný jako u absolutních abstinentů. Protože se jednotka alkoholu rovná čtvrtlitru piva, pět půllitrů piva denně rozhodně nikomu nezkrátí život.

Unikátním aspektem Sorensenovy studie je ověřený důkaz, že pití alkoholu přes míru
není škodlivé. Červené víno absorbuje cholesterol, ale pivo zase dokáže likvidovat v lidském organismu hliník, který má přímou spojitost se stárnutím a s Alzheimerovou nemocí.

Výzkumníci z Oxfordu prohlásili, že nejzdravější muži mohou klidně pít až 28 sklenic whisky týdně. Cirhózu jater, donedávna pokládanou za důsledek alkoholismu, prokazatelně způsobuje trvalý nedostatek vitamínů B v dietě. Pokud se piják alkoholu zároveň rozumně stravuje, i po dlouholetém,
těžkém pití má šanci, že skončí s naprosto zdravými játry.

Pivo denně prospívá

Pravidelná, ale střídmá konzumace piva nebo jiného alkoholu je částečnou prevencí před srdečními chorobami. Zjistili to čeští a britští vědci při výzkumu v pěti okresech ČR. Nejmenšímu riziku infarktu jsou vystaveni muži, kteří vypijí týdně 4-9 litrů piva. „Nejpříznivější účinek má jedno až dvě piva denně,“ řekl doktor Martin Bobák. Výsledky testů naznačují, že u mužů, kteří vypijí denně čtyři a více, se preventivní účinek piva ztrácí.

Technologie výroby piva

Pivo je slabě alkoholický, lahodný a zdravý nápoj, vyrobený z vody, ječmene a chmele. Ječmen se však musí nejdříve sesladovat, tj. klíčením a sušením přeměnit škrobnaté látky ječmene a jeho bílkovin tak, jak to vyžaduje vaření piva. Na varně, ve velkých kádích a kotlích se slad zpracuje na mladinu. Rozmačkaný slad se vystírá teplou vodou do vystírací kádě. Část husté tekutiny – vystírky – se spustí do rmutového kotle. Po vaření se přečerpá zpět do vystírací kádě. Tento celý proces, zvaný rmutování, se dvakrát opakuje. Při přesném dodržování časů a teplot se škroby rozštěpí na dextriny a cukry.

Takto ze sladu získaný extrakt – sladina – se pak na scezovací kádi odděluje od pluch a stéká do mladinové pánve, kde se nakonec vaří 2 hodiny s přesnou dávkou chmele. Hořké látky přejdou varem do roztoku, kterému říkáme mladina. Ve scezovací kádi zbydou pluchy a nerozpustné části sladu zvané – mláto. To slouží jako výborné krmivo pro dobytek. Z varny se horká mladina čerpá do vířivých kádí, kde se bílkoviny, které se varem vyloučily jako kaly, usazují ke dnu a z mladiny odstraňují. Mladina se přes deskové chladiče ochladí na 6 °C a čerpá do otevřených kvasných kádí. Oddělení, kde probíhá hlavní kvašení, se jmenuje
spilka.

Přidají se čisté pivovarské kvasnice, které kvašením rozkládají cukry na alkohol a oxid uhličitý. Hlavní kvašení trvá 7 až 12 dní. Ke konci se kvasnice usadí ke dnu a mohou se po vyprání čistou vodou použít na další várku Ze spilky putuje mladé pivo do sklepa. Dokvašování probíhá v uzavřených ležáckých tancích při nízkých teplotách po dobu několika týdnů i měsíců. Během této doby se pivo nasytí přirozeně vznikajícím oxidem uhličitým, chuťově se zjemní a vyrovná. Hotové pivo se čerpá přes filtr, kde se z něj odstraní zbylé kvasinky, čímž získá jiskru a zvýší se jeho trvanlivost. Přes zásobní tanky se dostane až na stáčírnu. Zde je průtokově pasterováno, čímž je zaručena jeho naprostá mikrobiologická čistota a stáčí se do lahví nebo sudů.