Zelené pivo – Velikonoční specialita
Zelené pivo není nic, co bychom u nás neznali. Pro mnoho lidí je však spojeno se svátkem na Den svatého Patrika, který se slaví ji v březnu a při němž blázniví Irové obarvují na počest svého patrona barvou na zeleno vše co lze. Není výjimkou ani obarvení řeky sv. Vavřince v Kanadě, nebo právě pivo.
V našich podmínkách je však zelené pivo spojeno především s Velikonocemi a to konkrétně se Zeleným čtvrtkem, který letos připadá na čtvrtek 14. dubna.
Zelené pivo a jeho výroba
Výroba zeleného piva se v zásadě neliší od výroby klasického piva. Pro dosažení typické zelené barvy se často používají kvalitní přírodní přísady s lehce bylinnou příchutí. Konkrétně je to speciální výluh ze zelených bylinek, který zelenému pivu propůjčí nejen zelenou barvu, ale také příjemně nahořklou chuť.
Základ je stejný jako u klasického piva (kvalitní voda, ječný slad a chmel). Jakmile se směs dostane do varu, přidává se bylinná směs, která často obsahuje kopřivy, mátu peprnou, mařinku či meduňku, zelený ječmen a další bylinky.
Posledním důležitým krokem při spodním kvašení je přidání likéru, díky němuž je pivo o něco silnější a má cca 14 stupňů. Pivovary však mají své vlastní postupy a receptury a zároveň každý z nich volí trochu jinou cestu výroby.
Některé pivovary dokonce tento postup úplně obcházejí a používají pouze zelená barviva, nejčastěji chlorofyl a E133. Tento postup však degraduje výsledný produkt. To už si rovnou můžete zakoupit potravinářské barvivo na barvení kraslic a nasypat si ho do piva.
Zelené pivo je sváteční specialita a mimo svátky se nevaří a nejde tedy ani zakoupit. Nemá smysl v něm hledat něco hlubšího, má potenciál oslovit příležitostné pivaře, ale i vybíravé labužníky. Chutná dost podobně jako klasické pivo, ale často je podstatně silnější.
Důležitou roli hraje to, jak bylo dosaženo zelené barvy, což platí jak pro točené, tak i pro pivo lahvi. Je-li pivo obarveno pouze barvivy, nepoznáte žádný rozdíl oproti normálnímu pivu. Je-li však zelené pivo vyrobeno pivovarem s bylinnou směsí, může vás překvapit zajímavou netradiční chutí a příjemným bylinným podtónem.
Tradice pití zeleného piva začala v roce 2006 v Brně, ochutnat ho je ale možné i v mnoha dalších městech.
Podvody při výrobě zeleného piva
V České republice je známé zelené pivo od pivovaru Starobrno, které je nabízeno každý rok na Zelený čtvrtek. Vaří se na dva rmuty a spodní kvašení trvá osm dní. Dle reklamních materiálů pivovaru měla být pro chuť a barvu piva nejdůležitější jeho utajovaná bylinná složka. Zelenou barvu ovšem ve skutečnosti pivu dodávala brilantní modř, tedy chemicky vyrobené barvivo, a pivovar byl za klamavou reklamu dokonce pokutován.
České pivovary vařící zelené pivo
- Pivovar Starobrno
- Pivovar Litovel – Zelený Patrik 11o přírodní jeho barva je vytvořena pečlivě zvolenými bylinami. Z piva jsou příjemně cítit ovocné podtóny, především pomeranč a citron.
- Pivovar Jihlava
- Podklášterní pivovar Třebíč – Zelená Karkulka
- Minipivovar Purkmistr
- Panský pivovar Sokolnice – Zelený ležák 12o
- Pivovar Dudák
- Primátor -Jarní pivo – spodně kvašený ležák
- Lobkowicz – Velikonoční krasličák – speciální 14% pivo s nasládlou chutí a jemně hořkým koncem
- a mnoho dalších