Nejčastější chyby při domácí přípravě koktejlů

Pokud máte rádi míchané drinky a koktejly, ale ať děláte, co děláte, nikdy nechutnají tak dobře jako v baru, následující článek vám možná naznačí v čem je problém. Jedná se o nejčastější chyby, se kterými se u domácích barmanů lze setkat, jsou stále ty samé. V tomto článku vám poradíme, čeho se vyvarovat.

Led

Při přípravě koktejlů v domácích podmínkách je nejvíce problematickou surovinou led. V domácnosti jsou možnosti jeho výroby velmi omezené a nastávají v praxi dvě situace. Buď led nemá dostatečnou kvalitu, nebo je ho málo, případně kombinace obojího, pokud se domácí koktejlová párty pořádně rozjede.

Pokud jste někdo navštívili USA, tak mi jistě potvrdíte, že i v tom nejlevnějším motelu najdete kapacitní výrobník ledu, kde se můžete obsloužit prakticky v libovolném množství a vše je zahrnuto již v ceně pokoje. U nás bohužel nic takového není a tak se musíme spokojit s výrobou doma, případně nákupem.

Nekvalitní led

Pytel ledu z benzínky, nebo ze supermarketu bývá to nejčastější řešení, pokud doma led dochází, ale kvalita tohoto ledu není zrovna nejlepší. Bývá popraskaný a menší kostky rychleji tají. Zbytečně tak ředí nápoj vodou, čímž ztrácí na kvalitě. A také záleží na tom, jak rychle ho dostanete do domácího mrazáku.

Kvalitní led si můžete snadno vyrobit i sami. Ideální jsou k tomuto účelu silikonové nádoby na led, ale poslouží i obyčejná krabička na potraviny. Naplňte ji převařenou, ještě teplou vodou. To odstraní z ledu bublinky vzduchu a nebude vám praskat. Krabičku uzavřete – to je důležité proto, aby led promrzal rovnoměrně, vložte do mrazáku a nechte zmrznout. Poté stačí led vyklopit a nařezat jej na větší kostky. Ovšem stylovější je nasekat jej sekáčkem na led na větší kusy. Kdo viděl film „Základní instinkt“, ten si jistě pamatuje.

Kdo má doma moderní tzv. americkou lednici s výrobníkem, má vše usnadněné. Je ovšem potřeba začít s výrobou ledu v dostatečném předstihu.

Nedostatek ledu

Led je jednou z nejdůležitějších složek koktejlu. Můžete použít prémiový alkohol, ale pokud do koktejlu dáte pouhé dvě kostky ledu, které se okamžitě promění ve vodu, nebude vám výsledek chutnat.

Účelem ledu je koktejl ochladit, nikoliv naředit, proto se k přípravě koktejlů v barech dle originálních postupů používá vždy nový, čistý led. To je však v domácích podmínkách zbytečné plýtvání, zejména když nemáte doma kapacitní výrobník ledu.

Proto doma led recyklujte. Nejprve jej dejte do sklenice, aby se vychladila, poté ten samý led použijte do šejkru nebo míchací sklenice a nakonec jej ponechte v nápoji. Je však potřeba postupovat svižně a rychle.

Vždy dejte tolik ledu, kolik se vám vejde do sklenice. S větším množstvím ledu zůstane nápoj chladnější a bude se pomaleji ředit vodou. Což znamená, že drink bude po celou dobu studený a chutný. A teplé koktejly nechtějí pít ani homosexuálové

Diskutabilní kvalita surovin

Investice do surovin se vám rozhodně vyplatí a vrátí v chuti drinku. A nemáme teď na mysli jen alkohol, ale také likéry, sirupy, limonády nebo čerstvé citrusy. Zejména chuť čerstvě vymačkané šťávy z citronu nebo limetky nikdy nenahradíte průmyslově vyrobenou 10% šťávou s citronovou příchutí.

V domácích podmínkách se však některým kompromisům nevyhneme. Pokud nemáte kapacitní odšťavňovač, asi bude neúměrně pracné odšťavnit třeba několik kilogramů citrusů ručně. Pokud už budete používat ovocné šťávy a džusy, dbejte na to, aby obsahovaly 100% daného ovoce.

Rovněž tak některé značkové destiláty a likéry bývají při domácí výrobě nahrazovány například privátními značkami supermarketů. To bývá typické zejména pro studentské párty, kde lze takto podstatně ušetřit (např. originální Aperol se nahrazuje likérem Bitterol, apod.).

Nalévání od oka

Evoluce koktejlů trvá již opravdu dlouho a ani profesionální barmani nenalévají suroviny od oka, ale pečlivě je odměřují. K tomu jim slouží jigger, barmanská odměrka. Díky tomu mají všechny složky správný poměr a výsledkem je vyvážený drink. Naopak pokud budete ingredience dávkovat od oka, dostanete nevyvážený nápoj, v němž bude jedna složka přebíjet všechny ostatní.

Pokud nemáte profesionální odměru, lze jí v domácích podmínkách nahradit sklenicí na které si vyznačíte patřičnou rysku.

Chybějící vybavení

Kdo nepřipravuje doma pravidelně koktejly, ten asi neinvestuje do všech barmanských pomůcek, které mají k dispozici profesionální barmani. Ale pokud vás míchání koktejlů baví a chcete si sobě nebo svým přátelům občas nějaký drink připravit, pár nástrojů byste doma mít měli. Základem je odměrka jigger, barová lžička na promíchání koktejlu a barová sklenice namíchání drinků.

Pokud nemáme doma, lze opět nahradit. Odměrku jsme si popsali výše, jak míchací sklenic lze použít větší sklenici cca 1 -2 litry, lžíci můžeme použít polévkovou a šejkr lze nahradit v nouzi sklenicí od okurek se šroubovacím víčkem. Ovšem nepřipravujte tímto způsobem koktejly před hosty.

Pořízení základního vybavení barmana je otázkou cca 2-3.000 Kč, zvažte to.

Koktejlové sklenice

Tady žádné omluvy neplatí – sklenice dělá koktejl koktejlem. Pokud použijete kelímek, je lepší celou akci zabalit a koupit všem raději pivo, to se dá pít z láhve, nebo plechovky a pořád to bude vypadat mnohem lépe, než koktejl v kelímku.

Čím studenější je váš koktejl, tím lépe bude chutnat. Stejně jako kuchaři nahřívají talíře, barmani chladí sklenice. Nezřídka se můžete setkat s tím, že vytáhnou sklenku přímo z mrazáku a připravený drink servírují v ní. Svou sklenici můžete nachladit stejným způsobem, tedy vložit ji půl hodiny před přípravou koktejlu do mrazáku. Nebo ji naplnit ledem, vodou a nechat chvíli odstát, aby se nachladila. Teprve poté můžete začít připravovat drinky. 

Zdobení koktejlů

Tohle je opravdu důležité. Téměř nic to nestojí a koktejl dokáže patřičně pozvednout. Rozhodně se na to nerezignujte. Zdobení se dá připravit předem, třeba napíchnout na jehlu a poté jen vložit do koktejlu. Samozřejmě je potřeba zabránit oschnutí.

Pokud si děláte koktejly jen pro sebe, možná vám přijde ozdoba jako zbytečnost. Není tomu tak. Její funkce není jen okrasná, ale dodává koktejlu chuť a vůni. Ozdobu je třeba také dobře zvolit. Obecné pravidlo zní, že co je uvnitř, tím se koktejl i zdobí.

Pokud koktejl obsahuje citrusy, použijte kůru (kterou byste stejně vyhodili) a nad koktejlem jí kousek rozlomte. Tím ho ovoníte esenciálními oleji a to bude to první co váš host při jeho konzumaci ucítí.