Proč pít zrovna červené? A proč ne?
Sklenka červeného vína evokuje pohodu, a kromě pohody je to i vhodný nástroj proti depresím. Červené víno je také považováno za velmi zdravý nápoj, minimálně mezi nápoji alkoholickými. Níže se dočtete, proč tomu tak je.
- Pravidelné, ale uměřené, pití vína působí příznivě na pleť. Ta je pak zdravější a odolnější proti účinkům sluníčka, které je hlavním viníkem stárnutí pokožky a předčasné tvorby vrásek.
- Díky antioxidantům chrání tělo před volnými radikály, a snižuje tak riziko arterosklerózy diabetu nebo Alzheimerovy choroby. U pravidelných konzumentů vína je o 80 % menší pravděpodobnost rozvoje Alzheimera.
- Studie prokázaly, že červené víno může pomoci při léčbě určitých typů rakoviny. Díky němu totiž rakovinné buňky lépe reagují na chemoterapii.
- Resveratrol obsažený v červeném víně podporuje správnou činnost srdce. Lidé, kteří si dopřávají červené v přiměřené míře, jsou méně náchylní k onemocnění srdce než velcí pijáci či abstinenti.
- Sklenka vína denně udržuje pod kontrolou hladinu cukru v krvi, a tak snižuje možnost vzniku cukrovky 2. typu.
- Antioxidanty obsažené ve víně zvyšují úroveň »dobrého« cholesterolu a také chrání tepny před škodlivými účinky »špatného« cholesterolu.
- Jedna z posledních studií prokázala, že červené víno může ze zubů odstranit bakterie, které na nich tvoří plak a produkují kyseliny. To pak vede ke vzniku kazu.
- Látka resveratrol, kterou víno obsahuje, pomáhá i zlepšovat paměť. Podle výzkumů na myších zvyšuje kvalitu té části mozku, která je zodpovědná za změny paměti, učení a nálady.
- Sklenka červeného vína pomáhá proti bolesti i prochladnutí. Poděkovat za to můžeme antioxidantům, které pomáhají v boji proti infekci.
- Třísloviny, které červené víno obsahuje, povzbuzují trávení, napravují sliznice trávicího traktu a mají antibakteriální účinky.
Pít červené víno pokojové teploty, to je velká chyba
Červené víno se u nás pěstuje už stovky let a vděčíme za to příkazu římského císaře Probuse, který chtěl mít vinice v římských koloniích za Alpami, mezi které patřila i Pálava. Ačkoliv se dnes traduje, že by se červené víno mělo pít téměř teplé, není to pravda.
Pokojová teplota totiž v minulosti určitě nebyla tak vysoká a za dob krále Karla IV. těžko měli v komnatách dnešních 22 °C. Ideální je tak pít víno o teplotě 14-16 °C.
Patříte-li k milovníkům červeného vína, pak jistě víte, že nejdůležitější je při podávání teplota. Velkým mýtem je často pojem pokojová teplota. Tato informace, která velmi škodí zážitku z pití červeného vína a vznikla výše uvedeným nepochopením.
Ideální teplota podávání červeného je tedy 14 až 16 stupňů, ale ne méně, protože podchlazené víno nemůže uvolňovat své aroma, a ne více, protože teplé víno pak má mdlou a nevýraznou chuť.
Stejně jako máme s chladnějším počasím větší chuť na teplejší a hutnější jídlo, které nás zahřeje, přichází s obdobím podzimu i větší chuť na skleničku červeného vína namísto vychlazených bublinek.
Zatímco svěží bílá a růžová vína spíš ochlazují, červená působí hřejivě. Jejich chuť je totiž hutnější a robustnější, a to díky procesu zpracování modrých hroznů, kdy slupky zůstávají mnohem delší dobu v kontaktu s moštem. Díky delší maceraci obsahují i větší množství tříslovin a mohou se jevit trochu více trpká. Ovšem lépe se hodí k podzimním pokrmům, které pomáhají lépe trávit.
Jaké množství vína je tak akorát
Kolik vína je tak akorát? Udává se, že u mužů jsou to 4 deci denně maximálně pět dnů v týdnu, tedy minimálně dva dny abstinence, u žen jsou to jen 2 deci.
Je to ale samozřejmě vysoce individuální, záleží například na vaší hmotnosti nebo na vašem zdravotním stavu. Nicméně podle vinařů je červené víno dobré na trávení a příznivě podporuje svými kyselinami trávicí činnost a usnadňuje trávení tuků i dalších látek nerozpustných ve vodě.
Víno, to není nápoj pro každého
Například sport a víno nejdou vůbec dohromady.
Alkohol zhoršuje koordinaci, zvyšuje krevní tlak a srdeční frekvenci, a o to se již postará samotný sport, alkohol je také diuretikum, takže zvyšuje vaši potřebu močit. Proto se v kombinaci s pocením při tréninku můžete snadno stát dehydratovaní.
V neposlední řadě nezapomínejte, že alkohol zpomaluje regeneraci po tréninku. Také ho není dobré pít pozdě večer, neboť i malé množství alkoholu má negativní efekt na kvalitní spánek.
Víno nesmí ani těhotné a kojící ženy a pozor by si měli dávat i ti, kdo mají sklony k závislostem a lidé s psychickými problémy. Také byste neměli kombinovat alkohol s léky a už vůbec ne s antibiotiky, neboť byste snížili jejich účinnost a vystavujete se poškození jater.
Česká červená vína
Konzumenti znají nejvíce Frankovku a Modrý portugal, na dalších místech jsou mezinárodní odrůdy Merlot, Cabernet Sauvignon a následuje Rulandské modré neboli Pinot Noir.
Opomenout ale nelze ani Svatovavřinecké odrůdy. Těm se daří například na Znojemsku, ve Velkopavlovické oblasti na jižní Moravě, ale i v Čechách, například na Lounsku.
Svatovavřinecké a Modrý portugal jsou navíc povolenými odrůdami, ze kterých se mohou vyrábět mladá Svatomartinská vína, která se otvírají každoročně 11. listopadu, v 11 hodin a 11 minut.