Sangría – Letní párty drink
Sladká ovocná chuť aromatické červené sangríe je opojná a láká k tomu, abychom krásné džbány pili s chutí. Naštěstí v ní není mnoho alkoholu, ale nealko také není: kromě ovoce (citrusy, nektarinky, ananas a další) a cukru v ní najdete červené víno (obvykle Rioja) a brandy. Může se doplnit vodou, dá se různě okořenit. Brandy je volitelná a bez ní je sangria skutečně lehké pití, které si můžete dopřát i za bílého dne.
Původ a historie Sangríe
Sangria (portugalsky) či sangría (španělsky) je osvěžující lehký alkoholický nápoj typický pro Pyrenejský poloostrov.
Název je odvozen od termínu pro krev (španělsky sangre), kvůli sytě červené barvě sangrie. O její historii se mnoho neví, její název pochází z 18. století, ale oblíbenější se stala až ve století dvacátém. Stejně jako mnoho dalších nápojů se liší podle regionů, případně i rodin.
Současná pravidla schválená Evropským parlamentem v lednu 2014 umožňují pod jménem sangria prodávat pouze nápoje vyrobené ve Španělsku nebo Portugalsku. Sangria je také hojně rozšířena v Latinské Americe.
Složení Sangríe
Vyrábí se obvykle z červeného vína, ovocné drti, sladidla a malého množství brandy, směs se pak nechá v chladu odstát.
Sangría se prodává v lahvích importovaná z Pyrenejského poloostrova. Pokud je vyrobena jinde, nejedná se o sangíi, jak už je uvedeno výše. Její výroba je ale tak jednoduchá, že jí lze kdykoliv připravit i doma například na zahradní párty.
Někdy se místo červeného vína používá víno bílé, takový nápoj se pak nazývá sangría blanca.
Způsob konzumace Sangríe
Pije se chlazená a často v ní najdete kousky pomerančů či jiného ovoce kvůli chuti i vzhledu. Musí se nechat odstát, nejlépe přes noc, ale i kratší doba je lepší, než okamžitá konzumace. Je to tedy vlastně punč, ale studený.
Receptura Sangríe
- láhev červeného vína (mladé sladké víno je nejlepší volbou) – např. Rioja
- 0,5 dl brandy (lze nahradit i rumem, nebo úplně vynechat)
- ovoce – dle chuti a dostupnosti. Může to být například:
- citron
- pomeranč
- nektarinka
- třešně
- višně
- broskev
- jablko
- cukrový sirup – lze vynechat popřípadě nahradit ovocným džusem, nebo šťávou, případně medem
- skořici – zvýrazní chuť ovoce, opět lze vynechat
- sodovka – naředí nápoj a ten je pak slabší, lehčí a jemně perlivý, opět lze vynechat
- led
Všechny suroviny kromě sodovky a ledu dáme nejlépe do skleněného džbánku a necháme ideálně přes noc v chladu propojit chutě. Před konzumací doplníme sodovku a led a nezapomeneme lehce promíchat.