Opilé ovoce naložené v alkoholu

Ovoce naložené v alkoholu, to je dokonalá kombinace, která funguje nejen jako samotný dezert, ale také jako polotovar, který vám může posloužit jako surovina pro přípravu mnoha dalších dezertů. Opilé ovoce dezertům dodá šťavnatou ovocnou chuť.

Pokud tedy například vlastníte zahradu nebo ovocný sad a máte nadbytek ovoce, můžete, samozřejmě kromě výroby ovocné pálenky část tohoto ovoce také naložit a lze to samozřejmě i do té ovocné pálenky z vlastního ovoce.

V tomto článku si ukážeme pár praktických příkladu jak postupovat a připravit ovoce tak, aby byl výsledek co nejlepší a předvedeme si také několik receptur.

Švestky v rumu (tuzemáku)

Švestky v rumu jsou opravdová delikatesa, kterou můžete konzumovat zcela samostatně, jako dezert po hlavním chodu. Jsou velmi chutné, šťavnaté a báječně voní.

Švestky nasáklé rumem lze také využít při přípravě a ochucení zmrzlinových pohárů, jsou výborné jako náplň palačinek, či skvěle dochutí tradiční pudink. I samotná šťáva dokáže výborně ochutit dezerty, můžete jí napustit piškotový dort, opilé švestky lze je také obalovat v čokoládě, a mnoho dalšího.

Co se týká rumu v této receptuře, může být v zásadě jakýkoliv. Rozhodně nic nezkazíte ani naším tradičním likérem – tuzemákem, ale lze použít i třtinový rum. Pro tuto recepturu je škoda používat nějaké vzácné či drahé rumy z limitovaných edic, protože výslednou chuť šťávy ovlivní jak koření, tak i švestky a cukr.

Potřebné suroviny:

  • Švestky zralé šťavnaté – 5 kg
  • Cukr – 2. 5 kg
  • Skočice – 2 svitky
  • Hřebíček – 15 ks
  • Citronová kůra – ze dvou citrónů
  • Voda – cca 4 litry
  • Rum, tuzemák – cca 0,5 litru

Postup práce:

  1. Švestky opláchneme, rozpůlíme a vypeckujeme.
  2. Do velkého hrnce nalijeme vodu, zakryjeme poklicí a necháme ohřívat.
  3. Citróny omyjeme kartáčkem v teplé vodě, osušíme a jemným struhadlem z nich ostrouháme kůru.
  4. Do hrnce přidáme cukr, koření, citrónovou kůru a švestky a vše přivedeme k varu.
  5. Krátce (několik minut) povařte než začne praskat jejich slupka a poté horké švestky přemístěte do vhodné velké láhve na zavařování.
  6. Zalijte je nejprve rumem.
  7. Zalijte je poté sladkým horkým rozvarem s kořením a citrónovou kůrou.
  8. Láhev hermeticky uzavřete, otočte dnem vzhůru a nechte vychladnout.

Poznámka – alternativně lze použít místo jedné velké láhve i několik menších, pokud je to pro vás praktičtější varianta.

Opilá naložená dýně

O dýních panují pochybnosti a mnoho lidí se domnívá, že se jedná o zeleninu. Ovšem tak tomu není. Dýně je především tykev a tykve jsou z botanického hlediska ovocem, neboť naplňují obecnou definici ovoce, že jde o plody rostlin, které obsahují semeno či semena. Z tohoto důvodu jsou tedy dýně ovoce. 

Použití této opilé dýně je stejné jako u výše uvedených švestek. Lze ji konzumovat jako dezert zcela samostatně, nebo použít jako polotovar pro výrobu dalších dezertů – viz výše.

Volba vhodného alkoholu je na vás. V těchto případech většinou přichází ke slovu nějaká ta láhev destilátu, většinou to bývá nějaká levnější whisky, Jim Beam, Metaxa, nebo tak něco, kterou jste kdysi dávno dostali od někoho, kdo se vám netrefil úplně do chuti, máte jí umístěnou úplně vzadu v baru a její konzumaci již několik let odkládáte. Dejte jí druhou šanci a použijte ji při přípravě opilé dýně a budete příjemně překvapeni výslednou chutí.

Potřebné suroviny:

  • Dýně – zralá, oloupaná a nakrájená na kostky – 5 kg
  • Cukr – 1. 5 kg
  • Kyselina citrónová – jedna velká polévková lžíce
  • Hřebíček – 20 ks
  • Skořice 2 – 3 svitky
  • Citrón – 2 ks
  • Destilát dle vlastní volby – 0,5 – 0,7 l

Postup práce:

  1. Kostky dýně dáme do hrnce, přidáme kyselinu citrónovou, hrnec naplníme vodou, aby byly všechny kousky dýně pod hladinou, lehce promícháme a necháme odstát přes noc.
  2. Druhý den začneme obsah hrnce ohřívat,
  3. Citróny omyjeme v teplé vodě, vydrhneme kartáčkem, osušíme a nakrájíme na kostičky včetně kůry.
  4. Do směsi přidáme cukr, citrón a koření, zakryjeme poklicí a vše přivedeme k varu.
  5. Dýně musí změknout, zesklovatět, ale nesmíme jí rozvařit. Chce to průběžně zkoušet, záleží také na stupni její zralosti. Vaříme cca 15- 25 minut.
  6. Poté dýni přemístíme do vhodné velké láhve na zavařování a ještě horkou jí zalijeme zvoleným destilátem.
  7. Láhev doplníme horkým rozvarem, hermeticky uzavřeme, otočíme dnem nahoru a necháme vychladnout.

Poznámka – alternativně lze použít místo jedné velké láhve i několik menších, pokud je to pro vás praktičtější varianta.

Závěr

Podobným způsobem se dá připravit více druhů ovoce. Záleží na vaší chuti a také ovoci, co máte momentálně k dispozici.

Výborné jsou třeba fíky – viz obrázek níže, ale lze takto nakládat i celé citrusy. Nebojte se experimentovat s druhem alkoholu, není na tom prakticky moc co zkazit. Postupem času určitě objevíte vaší vlastní chuťově oblíbenou variantu.

Více o dezertech s alkoholem se dočtete zde – Dezerty s alkoholem – ALKOHOL DRINK.