Maledivy a alkohol
Maledivy jsou pro mnoho cestovatelů vysněná destinace. A donedávna byla i poměrně drahá. Ovšem časy se mění Maledivy jsou dnes cenově dostupnější než kdy dříve a Evropa, ta zase zdražuje tak, že je dnes dovolená na Maledivách cenově srovnatelná třeba s dovolenou v Česku. A dá se tam dokonce letět i lowcosty, stejně jako po Evropě.
Jak je uvedeno výše – pro mnoho cestovatelů se jedná o vysněnou destinaci a druhá, téměř stejně početná skupina tvrdí, že by na Maledivy neletěla ani zadarmo a tušíte správně, je to právě kvůli alkoholu, respektive restrikcím spojeným s jeho konzumací právě na Maledivách.
Češi – to je národ alkoholiků. Alkoholu konzumujeme s přehledem nejvíce na světě a naše konzumace je mimo veškeré bezpečné normy. Pro mnoho Čechů je dovolená bez alkoholu naprosto nepředstavitelná a mnozí se dokonce chlubí, kolik toho během dovolené dokáží vypít.
Pojďme se tedy podívat na to, jaká pravidla momentálně na Maledivách ohledně alkoholu platí.
Muslimská země
Maledivy jsou muslimská země a muslimové až na výjimky alkohol nepijí. Ovšem cestovní ruch, to je především byznys a tak si i tam uvědomují, že pokud by trvali na striktním zákazu alkoholu, stálo by je to příliš mnoho dolarů na ušlém zisku. Proto zde našli kompromis mezi svojí vírou a potřebami alkoturistů.
Kompromis na Maledivách nepanuje jen kolem alkoholu, ale i v ostatních záležitostech. Mnoho hotelů například neubytuje nesezdaný pár v jednom hotelovém pokoji, na veřejných plážích se místní ženy koupou v tzv. burkinách. Ovšem vždy najdete nějaký hotel, kde na oddacím listě netrvají a také na každém ostrově mají alespoň jednu bikiny pláž, kde se můžete vykoupat i v běžných plavkách.
Na Maledivách najdete dva druhy ostrovů
Lokální ostrovy
Největším z nich je ostrov Malé na kterém je stejnojmenné hlavní město a nachází se hned vedle letiště.
Jedná se o veřejně přístupné ostrovy, kde žije zejména místní populace. Jsou zde i běžné hotely pro turisty i místní a také běžné obchody.
Některé z nich jsou zcela neobydlené a není tam kromě pár palem, nebo kopy písku vůbec nic.
Resorty
Jedná se ostrovy, které má pronajatý určitý resort na desítky let a platí zde pro hosty jeho pravidla (resort rules – která si doporučuji před rezervací pobytu přečíst). V tomto případě se nejčastěji setkáte s následujícím:
- All inclusive program – vše včetně alkoholu máte již zahrnuto v ceně pobytu. Sortiment se liší resort od resortu a jeho cenové úrovně. Tyto resorty patří na Maledivách k těm nejdražším.
- V resortu je bar, kde je možné si alkoholické nápoje zakoupit za poplatek. Tyto nejsou zahrnuty v ceně pobytu. Cena za drinky se opět liší resort od resortu. Platí pravidlo, čím dražší resort, tím dražší drinky na baru.
- Pokud bydlíte třeba na nějakém lokálním ostrově a chtěli byste navštívit bar v ostrovním resortu, počítejte s poměrně vysokým resort fee za vstup na ostrov (do resortu).
Na Maledivách platí ohledně alkoholu striktní pravidla
- Dovoz alkoholu na Maledivy je zakázán a kontroluje se to. Znají zde za ty roky všechny triky pašeráků a nějaké přelití do PET láhve vám nepomůže. Pokud vás chytí dostanete vysokou pokutu, případně vás čeká pár dní v base.
- Pokud tranzitujete, je možné po příletu alkohol odevzdat do úschovy a před odletem vám ho zase vydají zpět.
- Na mezinárodním letišti v Malé se žádný alkohol neprodává. Výjimkou jsou údajně podle nepotvrzených informací pouze duty free obchody, do nichž máte však přístup až těsně před odletem, nikoliv po příletu.
- Podle nepotvrzených informací se poblíž letiště nachází jediný hotel na obydleném ostrově, kde prodávají alkohol (Rest Inn hotel – cca 10 minut pěšky od letiště).
- Na hlavním ostrově Malé žádný alkohol neseženete a to ani v restauraci hotelu, třeba k večeři.
- Na lokálních ostrovech se žádný alkohol neprodává a je zakázáno ho tam i konzumovat. Pokud byste tento zákaz nedodrželi, čeká vás opět vysoká pokuta či pár dní v base.
- Pokud bydlíte na lokálním ostrově, ani váš hotel vám žádný alkohol prodat nesmí, hrozí mu za to ztráta licence a následné ukončení činnosti.
Kde lze na Maledivách koupit alkohol a kolik to stojí?
Pokud tedy dostanete chuť na alkohol, máte několik možností:
- Navštívit například lodí či hydroplánem resort, kde alkohol prodávají.
- Zaplatit si výlet lodí (za účelem potápění, šnorchlování), na které je prodej alkoholu povolen.
- Můžete také navštívit neobydlené ostrovy (sandbanks), kde je konzumace alkoholu povolena, opět nejlépe výletní lodí, na které se dá alkohol zakoupit.
- Dále alkohol seženete na lodích kotvících u některých lokálních ostrovů (např. Maafushi ne Fodhdhoo). Jedná se o jakési plovoucí bary.
- Alkohol je také povolený na soukromých jachtách.
Při návratu zpět na obydlený ostrov je potřeba působit střízlivým dojmem, opilství a opilecké incidenty se zde netolerují. V opačném případě Vám může hrozit až dvoudenní vězení, pokuta v řádu tisíců korun a v nejhorším případě doživotní vyhoštění z Malediv.
Ceny alkoholu jsou na Maledivách opravdu vysoké. Láhev vína se pohybuje od cca 60 USD, plechovka piva 0,33 litru od cca 8 USD výše a kvalita, zejména vína, je často dost mizerná. Samozřejmě někde seženete alkohol i dražší, v luxusnějších rezortech dokonce výrazně.
Vyšší cena alkoholu zde bývá společně s resort fee selektivním odrazujícím faktorem, kdy majitelé resortů netouží po tom, aby se jim tam u baru opíjeli za pár babek nízkonákladoví cestovatelé, kteří pobývají v levnějších okolních hotelech, které však alkohol prodávat nesmí.
Další možností je nákup nealkoholického piva, které se na lokálních ostrovech dá běžně koupit, nealkoholického vína, sektu nebo již namíchaného nealkoholického koktejlu – mix drinku v plechovce.
Závěr
Pokud patříte k těm, kteří by Maledivy rádi navštívili, není důvod to odkládat.
Pobyt pak můžete spojit se sportovními aktivitami, s alkoholových detoxem a vůbec s nastartováním zdravého životního stylu.
Pokud přesto toužíte vychutnat si na pláži koktej, vyberte si raději jinou destinaci. Mohu doporučit například Brazílii a Rio de Janeiro, kde vám přímo na pláži Copacabana namíchají výborný koktejl Caipirinha za pár babek, tedy tam spíše reálů.