Špatně načepované pivo lze snadno poznat

Poznat špatně načepované pivo ve špinavé sklenici, to není nic těžkého. Vlastně je to velmi jednoduché, pokud víte, na co se máte zaměřit. Takové pivo, není samozřejmě určeno ke konzumaci, ale k reklamaci.

Pojďme si ukázat v tomto článku, čím se špatně načepované pivo vyznačuje a jak na první pohled poznáte špinavou sklenici.

U nás v Česku se tradičně pijí zejména ležáky a také pivo se vyznačuje hustou s krémovou pěnou, která je pro něj typická. Pokud pivo, které vám číšník přinese takovou pěnu nemá, je to vždy problém.

Čistá sklenice, to byl u nás problém hlavně dříve, kdy si hospodští moc práce s kvalitním mytím sklenic nedávali a tak nebylo nic výjimečného, pokud jste dostali pivo v mastné sklenici. To by se vám dnes již stávat nemělo a pokud už ano, tak maximálně jednou za deset let a ještě v mizerném podniku.

Správně připravená sklenice pro čepování piva

Sklenice pro čepování piva má být:

  • čistá

Zde byl především problém s mastnotou. Dnes už byste se se s tímto problémem v dobrém podniku potkávat neměli. Velké bubliny v pivní pěně jsou známkou špinavé a mastné sklenice, ale mohou značit i mnohem závažnější problém se špinavými trubkami.

  • mokrá

Na suché pivní sklo se prakticky ihned usazuje prach. Je ho přítomnost se pak v pivu projeví tím, že jsou na stěně sklenice zřetelně vidět bublinky. Čím jich je více, tím více prachových částic ve sklenici bylo. Pokud by byla pro čepování piva použita mokrá sklenice, prachové částice by se vodou vypláchly a stěna sklenice by byla zcela bez bublinek. Bublinky, které se usazují na stěnách, dokazují, že se čepovalo do suché sklenice.

  • ochlazená

Pivní sklenice se rozhodně nesmí chladit třeba v mrazícím boxu, to degraduje chuť piva. Zde je nejlepší postup před čepování piva sklenici vypláchnout ve studené vodě. V takové sklenici si pak pivo uchová déle svojí teplotu.

A že je vše v nejlepším pořádku poznáte podle toho, že po vypití piva zůstanou po obvodu sklenice zřetelné kroužky. Tyto kroužky se tvoří po každém napití a tak snadno poznáte, na kolikrát jste danou sklenici piva vlastně vypili.

Způsob čepování ovlivňuje chuť piva

Nesprávná technika čepování může negativně ovlivnit vzhled, chuť i vůni piva:

  • čepování z velké výšky

Pivo přichází do styku se vzduchem, kdy oxiduje a zvětrává. Dopadem z výšky se tvoří nadměrné množství pěny a pivo ztrácí říz. Suchá pěna není estetická a lepí se na ni nečistoty.

  • zbytkáč

Tohle pivo tvoří odkapávající zbytky z předchozích čepovaných piv. Takové pivo má vyšší teplotu, je zoxidované, bez kvalitní pěny a chutná i voní hůře než pivo správně načepované. V tomto podniku prostě pivo správně čepovat neumí.

  • nakapané pivo

Načepované pivo je potřeba dát z dosahu uzavřeného kohoutu. Po uzavření pivní kohout odkapává. Kapky pak narušují pivní pěnu, která se začne propadat. Pivo přichází do kontaktu se vzduchem a rychleji oxiduje.

  • přelévání piva ze sklenice do sklenice

Doplnění správné míry piva již dříve načepovaným pivem, tak pivo ztratí říz. Taky tím zvýšíte jeho teplotu a vzhled je neestetický.

  • pivní pěna na suchu

Při odhazování pěny pivo získá suchou pěnu. Ta není estetická a rychleji padá. Chuť piva se tímto jen zhorší.

Jak správně načepovat pivo

Existují dvě hlavní techniky jak pivo správně a najednou načepovat. Tyto techniky jsou pro kvalitu piva nejšetrnější a jejich výsledkem je právě tolik žádaná hustá a krémová pěna, který chrání chuť a aroma před oxidací po celou dobu jeho pití.

Techniky se liší podle toho, jakým druhem výčepního kohoutu je výčepní zařízení vybaveno. V praxi se používá pákový a otočný. Při jejich správném použití dojde k načepování celého piva najednou.

Obě techniky však vyžadují dostatečnou praxi a cvik.

Pákový kohout

Při tomto způsobu se čepuje celé pivo najednou, způsobem nejprve pivo a až poté pěna.

Jedná se o rychlý a jednoduchý způsob čepování. Pivo má čerstvou chuť a krémovou pěnu, která je naprosto jemná.

  1. Kohout se ponoří do sklenice pod úhlem 45° a načepujte dostatečné množství piva.
  2. Zatlačením páky kohoutu naplno od sebe se dotvoří pěna po okraj sklenice.

Otočný kohout

Při tomto způsobu se čepuje celé pivo najednou, způsobem nejprve pěna a až poté pivo.

Jedná se o rychlý a jednoduchý způsob čepování. Pivo má krásnou krémovou pěnu plnou piva, která je naprosto jemná a rovná.

  1. Kohout se pomalu pootevře a jemně se načepuje malý objem pěny.
  2. Kohout se ponoří pod pěnu pod úhlem 45° a naplno se otevře průtok piva.
  3. Kohout se drží pod hladinou a po dosažení okraje sklenice se rychle uzavře.

Závěr

A jak to vše má vypadat správně?

  • Optimální teplota českého ležáku je 6–8 °C.
  • Pro dokonalý zážitek je důležité pivo servírovat ve sklenici s odpovídající značkou, která směřuje k hostovi. Sklenice má stát na tácku odpovídající, tedy stejné značky.
  • Správná míra je samozřejmost.
  • Obsluha by vám měla vhodným způsobem popřát.
  • Po vypití piva zůstanou po obvodu sklenice zřetelné kroužky.