Alkoholické hry 1/2
Všude tam, kde se vyskytne parta přátel a pár láhví dobrého pití, je prostor i na hraní. Hry rozproudí zábavu, pomohou vám rozjet party a uvolnit se. Na druhou stran jsou také prostředkem, jak se velmi rychle opít a odpadnout.
Jakou hru si zahrát na party, večírku, pařbě či jiné akci to už je na vás. Hra může mezi zúčastněné vnést trochu soutěživosti, pobavit, rozproudit další zábavu – a především představuje dobrou záminku pro popíjení alkoholických nápojů. Vybrali jsme pro vás proto příklady alkoholických her, které vám mohou posloužit jako inspirace.
V první části tohoto článku se zaměříme na ty známější hry, pro jejichž hraní vám postačí pouze to nejzákladnější, hrací kostky, balíček karet, případně krabička sirek. Nic co by se nenašlo v běžné hospodě, nebo baru.
Macháček
Macháček patří mezi tradiční a typicky české alkoholické hry a různorodé akce si touto hrou zpestřuje již několik generací českých konzumentů. Velkou výhodou je, že nepotřebujete nic jiného než dvě běžné hrací kostky.
Macháček je legenda mezi společenskými chlastacími hrami. Jedná se o hru s dvěma kostkami pro dva a více hráčů a prověří zejména vaši schopnost blafovat a zalhat pohotově bez mrknutí oka. Nezáleží totiž na číslech, která vám na kostkách padnou, ale na tom, jak dokážete o svém hodu přesvědčit protihráče. Kromě kostek si tedy připravte ještě podložku a kalíšek – principem je, aby hozený počet nikdo kromě vás neviděl.
Cílem picí hry Macháček je hodit víc, než hráč před vámi. Jestli budete lhát nebo mluvit pravdu, záleží pouze na vás.
Hráč je skrytě hodí a hlásí hodnotu hodu. Ta může být reálná, nebo může hráč blafovat a sumu si vymyslet. Druhý hráč buď uvěří a hází, anebo nevěří – pak jsou kostky odkryty. Pokud se nedůvěra ukáže jako oprávněná, blafující hráč prohrál. Pokud hlásil správnou hodnotu, prohrává nevěřící Tomáš. Každopádně ten, kdo prohraje, musí vypít určité stanovené množství alkoholu.
Jak se hraje Macháček
Hodíte kostky, výsledek skryjete a následujícímu hráči ho pouze oznámíte. V případě, že další hráč pojme podezření, může vás vyzvat k odkrytí kostek. Jestliže mluvíte pravdu, dostáváte bod vy a soupeř se musí napít. Pokud vás přistihli při lhaní, dostává bod hráč, který vás odhalil a pijete vy. Může začít další kolo. Hrát se začíná od toho, kdo prohrál.
Počítání kostek u Macháčka
- Kombinace 5 + 2 = 52; 4 + 1 = 41
- Kombinace dvou stejných čísel 4 + 4 = čtyři indiáni, 1 + 1 = jeden indián
- Kombinace 2 + 1 = Macháček
Absolutním maximem je Macháček, tedy 66. To je hodnota, kterou nelze přehodit. Pokud se vám podaří hodit Macháčka, prohrává hráč, který měl házet jako další v pořadí. Ovšem pouze v případě, že také nehodí Macháčka.
Jde o velmi jednoduchou hru. To ji přímo předurčuje i pro bujaré večírky, kdy se nikomu nebude chtít dumat nad nějakými sofistikovanými pravidly a někteří toho nebudou schopni, ani kdyby chtěli.
King’s Cup
Jedná se o jednu z nejznámějších mezinárodních alkoholických her, pro jejíž hraní vám postačí pouze balíček karet.
Hra je známá zejména v anglo-americkém prostředí a to pod různými názvy:
- circle of death
- ring of fire
- kings
Hra se hraje se standardními hracími kartami, přičemž každé kartě je přiřazen určitý úkol spočívající v konzumaci alkoholu a hráči si karty postupně tahají. Karty se rozkládají do kruhu a uprostřed je sklenice určitého nápoje nebo plechovka piva – to je onen královský pohár- King’s Cup, podle kterého se hra jmenuje.
Pravidla a jednotlivé konzumační úkoly pro karty si lze přizpůsobit. Využít však můžete i standardizované verze. Typické úkoly na jdete na internetu.
Ten třetí
K této hře opět potřebujete pouze jednu hrací kostku – tedy běžné herní vybavení. Hráči postupně házejí kostkou. Když padne např. dvojka, napije se druhý hráč vpravo od hrajícího, když čtyřka tak čtvrtý hráč, když pětka tak pátý. Trojka zatím nic neznamená, ale ještě se k ní dostaneme…
Když padne šestka, pijí všichni. Když jednička, hází hráč znovu. Když mu v tuto chvíli (tedy po jedničce) padne dvojka, dostává hráč pomyslné stigma a je z něj „Ten třetí“. Ten třetí se pak musí napít vždy, když někomu padne trojka. To platí do doby, než někdo hodí znovu za sebou jedničku a dvojku a přebere „žezlo“.
Bolívie
Bolívie je hra, která je zajímavá nejen svým názvem. Výhodou je, že tuto hru si můžete zahrát spontánně. Na rozdíl od hracích kostek, karet nebo jiného vybavení krabičku zápalek seženete v každé hospodě, i když i zde se prosazují zapalovače.
Krabička sirek se položí na hranu stolu, hráči do ní postupně cvrnkají. Podle toho jak po otočce (o min. 360°) dopadne, se odehrává další postup. Při dopadu na stejnou plochu se dle nejznámějších pravidel neděje nic, resp. hraje další hráč. Při dopadu na opačnou stranu má hráč právo na jeden lok. Při dopadu na delší hranu má nárok na malého panáka, při dopadu na kratší hranu na velkého panáka. Tato pravidla si samozřejmě můžete uzpůsobit dle svých preferencí, schopností a okolností.
Hru můžete hrát i sami, ale pravděpodobně to bude rychlý proces. Se hrou je větší zábava, když budete u stolu aspoň dva, lépe tři, čtyři nebo i ve větším počtu.
Jedná se o tradiční a naprosto jednoduchou hru k alkoholu. Minimální počet hráčů je 2, ale nejlépe si ji užijete ve větším kolektivu, pro 4 – 6 lidí.
Jak se hraje Bolívie
První hráč položí krabičku sirek plochou stranou na hranu stolu a zespodu do ní cvrnkne tak, aby krabička vyletěla do výšky, alespoň jednou se otočila o 360 stupňů a dopadla zpět na stůl. Hráč svým výkonem určuje, kolik toho bude pít protihráč po jeho levici.
- Padne-li stejná strana krabičky od sirek – nepije nikdo nic
- Padne-li opačná plochá strana krabičky – pije jeden lok
- Padne-li dlouhá hrana krabičky – pije malého panáka
- Padne-li krátká strana krabičky – pije velkého panáka
- Shodí-li hráč při cvrnkání krabičku ze stolu – pije velkého panáka
- Nedokáže-li ji cvrnknout tak, aby se krabička minimálně jednou otočila – pije malého panáka
Všechny díly