Belgian beer world – Belgické muzeum piva
Belgické pivo je mezi pivními znalci opravdový pojem, už jen proto, že takovou rozmanitost piv vám nenabídne ani světová pivní velmoc číslo jedna – Německo.
Belgičané se rozhodli vytvořit přímo v centru Bruselu opravdu velkolepé muzeum, které je umístěno v historické budově belgické burzy – viz úvodní foto..
V jednom z rohů hlavní haly se nachází vchod do Belgického pivního světa, který se rozprostírá ve druhém a třetím patře budovy. Muzeum se již před svým otevřením stalo terčem kritiky. Jednak kvůli tomu, že zabírá podle některých příliš velkou část budovy a rovněž kvůli tomu, že jde o komerční a turistickou záležitost, což neodpovídá veřejné funkci, kterou by podle kritiků měla budova burzy plnit.
Faktem nicméně je, že společnost, která za vznikem muzea stojí, pomohla financovat přestavbu budovy, takže její podpora celého projektu byla klíčová. Město nyní doufá, že nová atrakce přiláká ročně tolik návštěvníků jako například slavné Atomium.
O muzeu
Nikde na celém světě nenajdete tolik piv jako tady. Nikde není na jednom místě tolik chutí a příběhů spojených s pivem, vítá expozice hned na začátku. Velkého množství exponátů se lze dotýkat, zdi jsou interaktivní, všechno hraje, mluví, zpívá, hýbe se.
Pokud jde o historii výroby piva v Belgii, dozví se návštěvníci například o mniších, kteří ho vařili v klášterech. Obyčejná voda byla tehdy často závadná a vedla k mnoha epidemiím, pivo tak bylo ve středověku bezpečnější variantou.
Muzeum je to veskrze moderní, plné interaktivních exponátů. Můžete se zde seznámit s historii i současného belgického pivovarnictví. Návštěvníci se postupně dozvědí více o čtyřech různých způsobech fermentace piva i o tom, jak se recepty na pivo, i jejich tajné přísady, předávaly z generace na generaci.
K vidění je zde i postava krále Jan Primuse, rovněž známého jako Gambrinus, který žil ve 13. století v Bruselu a za jeho vlády se hojně vařilo pivo.
Různorodost belgického piva se na začátku 20. století postupně vytrácela s nástupem německých ležáků a anglických piv typu ALE. Během první světové války rovněž museli sládci často své měděné kotle odevzdat pro potřeby válečného průmysl na výrobu munice. Po válce se znovu podařilo vzchopit jen těm pivovarům, které měly dostatečný kapitál. Počet pivovarů klesl, zároveň musely bojovat se zahraničními konkurenty. Důležitá tak začala být výrazná a zajímavá značka a s ní spojená sklenice, uvádí muzeum nedávnou historii piva.
Belgické pivovarnictví
Belgie nyní vyrábí asi 1.600 druhů piv a jeho pivní kultura byla v roce 2016 přidána na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
Některé z nich si může návštěvník vyzkoušet i na závěr prohlídky Belgického pivního světa. S výběrem pomůže virtuální barman, který vám položí pár záludných otázek a po odpovědích na tyto otázky vám pak nabídne několik druhů piv, které by měly odpovídat chuti a preferencím návštěvníka.
Malou skleničku tohoto piva si pak každý může vychutnat v rámci vstupného o jedno patro výše, v panoramatickém Skybaru na střeše Burzy, odkud lze vidět celý Brusel.
Pokud tedy patříte k milovníkům piva, máte zde příležitost ochutnat i druhy piv, o kterých jste vůbec netušili, že existují a které jako pivo vůbec nechutnají. Ovšem v ceně vstupného je pouze jedna degustační sklenice.
Kontakt
Adresa muzea je:
Brussels Stock Exchange
Bd Anspach 80, 1000 Bruxelles, Belgie
Otevírací doba: je denně včetně víkendů od 9:30 do 18:00 hodin.
Vstupné do muzea stojí 17 eur.
Webové stránky muzea pro více informací najdete zde – More than a heritage, | Belgian Beer World.