Bezové víno – Jak si doma vyrobit víno z černého bezu

Černý bez je keř, který má poměrně široké využití, kromě toho je také považován za léčivý. Používá se jako osvědčená medicína při nachlazení, horečce a proti zánětům.

Bez černý patří mezi nejznámější léčivé rostliny. V mnoha částech Evropy byl považovaný za výjimečnou rostlinu. Uctívali ho Keltové i staří Germáni.

Bezové či bezinkové víno je originální alkoholický nápoj. Vyrábí se z květů černého bezu. Při prvním ochutnání se podobá klasickému vínu z hroznů, poté se ale rozvine jemná chuť květů černého bezu. A nakonec ani nestihnete postřehnout a láhev bývá prázdná. Je to velmi pitelný nápoj intenzivní chuti a vůně.

Jak konzumovat bezové víno

Bezové víno si nejvíce vychutnáte, když bude pořádně vychlazené. Nejlépe je ho mít vychlazené v lednici, připravené ke konzumaci. Popíjejte ho podle chuti před jídlem, k jídlu na rozvinutí chutí pokrmů a lze ho pomalu vychutnávat po chutném jídle.

Jeho květinová chuť obzvlášť vynikne, když z bezového vína uděláte svařené víno. Stačí ho jen ohřát na cca 70 stupňů celsia, nesmí v žádném případě pěnit nebo bublat. Hrnek tohoto teplého nápoje vás příjemně prohřeje.

V létě se naopak doporučuje podávat bezové víno velmi studené, s kostkami ledu nebo rovnou dokonce ve vychlazených sklenicích. Je to úžasná ingredience do alkoholických domácích limonád a to například se sodou nebo i citronem. Super osvěžení na večírky, grilování nebo oslavy.

Sběr květů černého bezu

Bez černý, tak jak ho známe v Evropě je keř až strom s tmavě zelenými listy, které odpuzují mouchy i komáry. Velká květenství malých, krémově bílých kvítků krásně omamně voní. Listy, kůra, bobule a kořeny jsou jedovaté. Bobule je možno konzumovat až po převaření.

Pro výrobu bezového vína je potřebujete zajistit dostatek bezových květů, což, pokud nemáte přímo na zahradě, vyžaduje jisté úsilí. květy je potřeba sbírat na čistých místech daleko od silnice. Při sběru dbejte nejen na své potřeby, ale i na to, aby na keři něco zbylo. Do podzimu se z květů vytvoří bobule, které jsou také velmi chutné a léčivé, proto je nejlepší ostříhat maximálně polovinu květů a druhou na keři ponechat.

Květy se nejlépe sbírají za suchého počasí, budete potřebovat zahradnické nůžky, stříhejte a manipulujte s nimi opatrně, abyste z květů neoklepali zbytečně moc pylu, protože právě ten dodává sirupu tu pravou chuť. Stříhejte je brzy zrána, když není rosa.

Počítejte s tím, že květy jsou plné hmyzu, proto je před použitím odložte nejlépe na několik hodin na stinné místo, aby hmyz stihnul vylézt. Poté je Rozložte se na čistý papír a nechte je sušit několik dní na teplém, suchém a stinném místě.

Domácí výroba bezového vína

Ingredience potřebné pro výrobu bezového vína

  • cca 20 květů černého bezu
  • 1 balíček živné soli
  • 1 balíček kvasinek
  • 2 citróny
  • 1 kg cukru, může být řepný či třtinový
  • 4,5 l vody

Postup práce při výrobě bezového vína

  1. Na výrobu se nejlépe hodní skleněná nádoba, může to být demižon se širším hrdlem, či velká láhev, která se jinak používá na výrobu sterilovaných okurek či fermentovaného zelí.
  2. Láhev vypláchneme horkou vodou.
  3. Z květů odstraníme stonky, nejlépe nůžkami.
  4. Omyjeme důkladně kůru citronů a poté je celé nakrájíme na tenké plátky.
  5. V hrnci si připravíme roztok z vody a cukru a přivedeme jej k varu.
  6. Do roztoku přidáme květy bezu, které v něm spaříme.
  7. Přisypeme živnou sůl spolu s citrony a dále již nevaříme.
  8. Roztok necháme vychladnout.
  9. Poté obsah hrnce přelijeme do skleněné nádoby, přidáme kvasinky, lehce rozmícháme a uzavřeme kvasnou zátkou, případně zakryjeme plátnem.
  10. Necháme cca 10 dní kvasit a poté obsah láhve přecedíme, nejprve nahrubo třeba přes sítko, či tlakem přes plátno, poté najemno, nejlépe přes papírový kávový filtr, aby bylo víno čiré.
  11. Uzrálé bezové víno stočíme do lahví. Nejlepší je ho nechat ještě pár měsíců uležet, aby získalo typickou vinnou chuť, ale popíjet můžeme i mladé bezové víno.

Skladování bezového vína

Bezové víno je vhodné skladovat v chladu a temnu.

Otevřené vydrží v lednici i týden, ale po otevření je vhodné ho nejpozději do dvou až třech dnů zkonzumovat, abychom si vychutnali jeho skvělou chuť a vůni.

Na archivaci bezové není vhodné. Pokud ho uložíte do chladného sklepa, vydrží i dva roky.

Bezové víno není úplně tradiční nápoj, v našich podmínkách se jedná o okrajovou záležitost a výrobců také není mnoho. Pokud si ho tedy nechcete připravovat sami, je potřeba se poohlédnout na farmářských trzích a u různých malovýrobců.

Zdravotní účinky černého bezu na lidský organismus

Nejprve je potřeba uvést, že se zde jedná zejména o lidové léčitelství a zdravotní účinky nebyly vědecky nijak prokázány. Pokud někdo tvrdí, že mu černý bez opravdu pomohl při léčbě jeho neduhů, je možné, že se může jednat o tzv. placebo efekt.

Plody bezu černého obsahují vitamíny A, B a C, kyselinu jablečnou, rutin, selen, zinek, draslík, železo a další prospěšné látky. Své využití plody najdou také v textilním a potravinářském průmyslu či jako barvivo. Vysoce ceněné jsou také v lidovém léčitelství.

Pravidelná konzumace bezinek má posílit obranyschopnost a rozproudí ve vás spoustu energie. Bezové plody fungují jako prevence proti skleróze, detoxikují organismus a pročišťují naši krev. Popíjení čaje uleví od bolesti hlavy a páteře, vyvolává pocení, poradí si také se zánětem nervů a mnohým uleví od migrény. Rutin, který je v plodech mimo jiné obsažený, zvyšuje pružnost cév a příznivě působí na křečové žíly. Sušené plody zastavují průjem.

Bezinka dokáže hodně udělat také pro naše zdraví. Výborně funguje jako bezinková tinktura, která se vyrábí louhováním bezinek v alkoholu. Krátkodobě užívaná pomáhá také při akutní rýmě, horečnatých onemocněních, zánětech a zahlenění horních dýchacích cest.

Pravidelné dlouhodobé užívání se doporučuje při bronchitidě a astmatu a při revmatickém onemocnění kloubů a svalů.

K výrobě tinktury se používají plody čerstvé, sušené i zmrazené. Je ale velmi důležité, aby byly očištěné od stopek a ty sušené by se měly alespoň na půl dne nejlépe na celý den namočit. Omyté bezinky rozmačkejte nebo rozmixujte, naplňte jimi uzavíratelnou sklenici, která opravdu těsní, asi centimetr pod okraj a zalijte libovolným alkoholem. Ideální je vodka či slivovice bez příchutí a bez cukrů.

Bezové květy tiší také příznaky nachlazení, pomáhají při horečce a zánětu nosních dutin, lze je rovněž využít k zastavení tvorby hlenů při senné rýmě, zánětu dutin a infekcích středního ucha. Prodávaný sirup z bezových bobulí tiší příznaky a krátí dobu trvání obyčejné chřipky. Laboratorní studie také dokládají, že složky obsažené v bobulích pravděpodobně aktivují imunitní buňky a zároveň působí přímo na viry tím, že snižují jejich nakažlivost.