Český koktejl Felicia

Koktejl Felicia patří k dnes již téměř zapomenutým koktejlům, které mnoho lidí ani nezná.

Jedná se ryze český koktejl, který vymyslel Bohumil Pavlíček, který byl v oboru známý jako česká barmanská legenda.

O koktejlu Felicia

Felicia je koktejl, který byl poprvé veřejně prezentován v roce 1964 na barmanské soutěži v Paříži.

Skládá se jak z českých, tak i francouzských ingrediencí.

Z Francie si koktejl vzal koňak a z Čech zase bylinný bitter Becherovku. Jako zdobení se používá třešeň macerovaná v rumu.

Suroviny potřebné pro přípravu koktejlu Felicia

  • Francouzský koňak (v originále Courvoisier) – 0,4 dl
  • Becherovka – 0,2 dl
  • Koktejlová třešeň macerovná v rumu
  • Kostky ledu

Postup přípravy koktejlu Felicia

  1. Do koktejlové sklenky na stopce vložíme cca 3 kostky ledu
  2. Na led nalijeme koňak
  3. Přidáme Becherovku
  4. Do koktejlu vložíme třešeň macerovanou v rumu
  5. Koktejl je hotov

Postup přípravy koktejlu můžete shlédnout na videu níže.

Poznámka k surovinám

Koňak byl v originálním koktejlu použit Courvoisier, ovšem sám autor koktejlu si uvědomoval, že sehnat tento koňak v roce 1964 v tehdejším socialistickém Československu bylo prakticky nemožné, proto připouštěl i použití gruziňáku (gruzínské brandy), nebo tehdejší brandy vyráběné na Slovensku – sloviňak.

Koktejl má několik variant, v jedné se do něj přidával střik fernetu, v jiné se zase používal střik Rapid bitter, což je dnes již nevyráběný karlovarský likér.

Historie koktejlu Felicia je spjata s Bohumilem Pavlíčkem

Zatímco v 50. letech bylo popíjení drinků v Československu považováno za buržoazní nestoudnost úpadkových povalečů, 60. léta zažívala zlatou éru barmanství.

Na imperialisticky znějícího barmana jste také nenarazili, jejich práci zastávali nápojáři nebo prostě jen číšníci. Názvy dnes profláknutých značek jako Martini nebo Dubonnet téměř nikdo z gastronomických pracovníků neznal a na úplně prvních barmanských soutěžích musely být drinky z 90 procent vyrobené z tuzemských surovin.

Koncem 80. let se společenské poměry čím dál víc uvolňovaly, čehož využila skupina barmanů soustředěná kolem Bohumila Pavlíčka, která 10. října 1987 rozhodla o založení barmanského kroužku Šejkr klub. Ustavující schůze se konala 10. ledna 1988.

Kouzlo Bohumila Pavlíčka dle pamětníků spočívalo v jeho charismatu a obrovských zkušenostech. „Byl to profesionál. Hovořil anglicky, německy, francouzsky, věci pojmenovával na rozdíl od jiných s tvrdou pravdivostí. Věděl, jak všude po světě fungují asociace, a on byl čestným členem mnohých z nich,

Bohumil Pavlíček proslavil ve světě Československo koktejlem Felicia, který má složení koňak Courvoisier, Becherovka a Rapid bitter.

S ním v roce 1964 zvítězil v barmanské soutěži konané přímo pod Eiffelovou věží jako český barman.

Bohumil Pavlíček působil v baru v pražském interhotelu Palace a za svojí kariéru obsluhoval mnoho slavných osobností, mezi nimi např. Louise Armstronga, Waldemara Matušku či Jana Wericha.

Porevoluční Československou barmanskou asociaci dovedl v roce 1990 do IBA na jejím kongresu v Mexiko City. V Los Angeles od mezinárodní asociace obdržel zlatou skulpturu „Cena národů“ za celoživotní přínos oboru.

Závěr

Koktejl Felicia dnes téměř upadl v zapomnění a nevím o žádném baru, kde by byl v nápojovém lístku.

Ovšem to nebyl jediný počin Bohumila Pavlíčka – o tři roky později exceloval s jiným koktejlem, který zažil celosvětový úspěch pod jménem Beton.

Vůbec poprvé byl namíchán u příležitosti mezinárodní světové výstavy EXPO v Montrealu v roce 1967, kde byl tehdy tedy ještě československý, lahodný koktejl podáván jako aperitiv pod názvem „Becherbitter-tonic“. Symbolizoval československo-kanadské přátelství, kdy československou stranu zastupovala Becherovka Original a Kanadu zase Indian Tonic Water.

Na EXPU sklidil tento osvěžující koktejl obrovský úspěch a rychle se rozšířil do světových barů, kde se pije dodnes.