Ikonická Martini glass slaví 100 let

Každý koktejl má svojí typickou sklenici, se kterou je spojován a mnohdy se jedná o sklenici, která podle koktejlu dostala své jméno.

Martini glass je elegantní koktejlová sklenka tvaru písmene V. Někdy bývá v koktejlových recepturách také nazývána jako sklenka V-shape. Je vždy na stopce a používá se pro velké množství koktejlů, nejen pro koktejl Martini, ale například také pro koktejl Cosmopolitan.

Jde o tenkostěnnou konickou sklenici ve tvaru písmene V s tenkou dlouhou nožkou. Často bývá také přezdívána jako špička. Sklenice má obvykle mezi 100–300 ml a široké hrdlo, které dovoluje při napití vnímat všechny vůně vašeho drinku. Koktejl, který si většina lidí vybaví ve spojení s tímto elegantním tvarem je Cosmopolitan – rudě zbarvený koktejl vybízející k perfektně strávenému večeru. Dalšími populárními koktejly, servírovanými v této sklence, jsou například Martini dry cocktail nebo Gimlet.

Pro svůj elegantní jednoduchý a krásný tvar je považována za nejvíce sexy koktejlovou sklenici vůbec. A stala se tak během staletí doslova za ikonickou.

Ať už do této sklenky nalijete cokoliv, vždy to bude vypadat skvěle. A není žádným tajemstvím, že zejména v angloamerických zemích si mnoho lidí, a to zejména těch, kteří chtějí udělat dojem na své okolí a vypadat tak atraktivnější, než ve skutečnosti jsou, objednává v barech koktejly, které jsou servírovány právě v této sklence.

Ale nic není zadarmo. Pro krásu se musí trpět a tak, pokud se jedná například o ikonická křesla Barcelona, které vypadají na pohled úžasně, ale po chvíli sezení zjistíte, že si nemáte kam opřít ani ruce a ani trup vám křeslo vůbec nedrží. Nebo například lodičky na vysokém podpatku, pro které mají mimochodem v angloamerických zemích velmi výstižný název high helles. V takových botách vypadá každá žena mnohem atraktivněji, než ve skutečnosti je, ale na žádné dlouhé chození, či protančenou noc, to rozhodně není.

A úplně stejně je to i s touto sklenkou, vypadá úžasně, ale v praxi se jedná snad o nejméně praktickou sklenku na koktejl na světě.

  • Oproti jiným koktejlovým sklenkám má poměrně malý objem, a rozhodně jí nelze plnit po okraj. Proto v praxi v barech platíte za méně koktejlu více peněz.
  • Velmi špatně se přenáší a nápoj se při prudším pohybu snadno vyleje. Jednoduchý geometrický tvar sice vypadá skvěle, ale na druhou stranu nápoj ve sklence její stěny příliš nedrží.
  • Sklenka na vysoké stopce je také poměrně vratká a snadno jí i nechtěně převrhnete.

Historie Martini sklenky

Martini – na světě se zřejmě nenajde žádný jiný nápoj, který by byl větším synonymem pro celou rozmanitou kulturu s natolik dalekosáhlým vlivem dvou ingrediencí, jejichž tandem nemusí výhradně zůstat u párového řešení.

Řekne-li se totiž Martini, vytane člověku na mysli nepřeberné množství možností, od specifického tvaru sklenic, přes různé knihy a filmy, až po ekvivalent vůči určitému životnímu stylu elit. Martini je ovšem více než hrou ginu a vermutu. Je symbolem modernity i univerzálním prostředkem vyjádření, který shodou okolností letos slaví výjimečné jubileum – 100 let od prvního představení ikonické sklenky, s názvem Martini glass.

Třebaže hnacím motorem spojení Martini s elegancí je právě ona sklenice ve tvaru obrácené pyramidy, je zároveň nezbytné si připomenout přirozený vývoj klasické koktejlové sklenice. Když se v 2. polovině 19. století s příchodem vermutu a dalších módních evropských likérů pozvolna mění americké nápojové zvyky, dostává se do popředí v daleko širší míře také specifický typ sklenice. Jedná se o menší sklenici na stopce, k níž je připojena zaoblená miska, čímž připomíná misku na šampaňské.

Rozdíl je zdánlivě málo patrný, koktejlová sklenice je však na rozdíl od misky na šampaňské menší a trochu více zakulacená. Zatímco martini glass může evokovat čistý design a důraz na estetiku, kdy se ze sklenky na šampaňské stal koktejl, originální koktejlová sklenice vznikla výhradně z praktických důvodů, aby eliminovala držení celé sklenice v ruce, čímž docházelo k nadbytečnému ohřívání koktejlu, což je u drinku servírovaného bez ledu obzvláště nežádoucí.

Jedním z populárních mýtů o vzniku martini glass je teorie spjatá s americkou prohibicí, kdy se tato sklenice měla v tehdejších speakeasy barech zrodit kvůli rychlejší konzumaci hostů v okamžiku policejní razie. Tento mýtus je mylný, měl by však jisté odůvodnění, jelikož s příchodem prohibice byla řada Američanů odkázána na snahu namíchat si drink v domácím prostředí, díky čemuž se na trhu objevil nespočet nových designových setů zahrnujících jak šejkry, tak koktejlové sklenice, mezi nimiž vždy vynikala ona typická sklenice ve tvaru písmene V.

Poprvé byla světu představena 28. dubna 1925 v Paříži v rámci Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes. Tato mezinárodní výstava dekorativního a průmyslového moderního umění přinesla mnoho zajímavostí, mezi nimiž nechyběla ani sklenice, která měla změnit dějiny koktejlové kultury.

Sklenici ve tvaru V vytvořil podle jedné verze rakouský architekt, designér a učitel Oswald Haerdtl, jehož prvním projektem byly právě práce pro zmíněnou výstavu.

Podle jiné, a zřejmě pravdivější verze, stál za návrhem tvaru a provedení ikonické martini sklenice francouzský klenotník a designér René Jules Lalique. Na jeho podporu posléze vystupuje nespočet historických dokumentů, které svědčí o tom, že svou verzi V-shape glass vyrobil tento renomovaný sklář pro výstavu už v roce 1924.

Netrvalo dlouho a martini se společně se sklenicí stalo hitem. Oblíbili si jej takové osobnosti jako Winston Churchill či Franklin D. Roosevelt, který jej v jeho smrtelně ledové podobě ukázal Stalinovi. Stejně tak bychom si mohli povšimnout, že si Martini získalo pozornost agenta Jamese Bonda, zatímco se na přelomu 60. a 70. let 20. století uchytil netradiční oběd známý jako Three-Martini Lunch.

My jsme všichni Martini

K velké změně ovšem došlo zejména v 80. letech, kdy se jako Martini začal označovat jakýkoliv koktejl servírovaný v typické kónické sklenici. Ať už se jednalo o přidání ovocné šťávy, kávového likéru či blue curacao.

S novým tisíciletím a novodobým ginovým šílenstvím nicméně martini získalo novou všeobecnou pozici, kdy své místo nachází jak v prvotřídním pětihvězdičkovém hotelu, tak v sousedském baru i domácí mixologii.

Sklenice na martini je krásný koncept v rámci imaginace, bohužel realita je ale přinejmenším stresující. Ona obrácená pyramida působí na první pohled okouzlujícím dojmem, kdy překypuje elegancí, v praxi ovšem její tvar není vždy nejšťastnějším, neboť má při přenášení tendenci se převrhnout či minimálně vylít.

To však neznamená, že by obliba martini ustupovala. Stále se najde dost hostů, kteří nedají na svou oblíbenou Martini glass dopustit a nedovedou si představit jiný způsob servisu, právě pro ně je zde tato koktejlová ikona už 100 let.

Tradiční a elegantní. Přesně takové jsou klasické koktejlové sklenky na Martini s ikonicky známým „véčkovým“ tvarem. Oblíbený nápoj Jamese Bonda si v jiné sklence, která navíc získala svůj název právě po tomto koktejlu, nelze ani představit.

Pokud si tedy zařizujete domácí bar, tato ikonická sklenka v něm nesmí chybět – lze jí zakoupit v našem e-shopu. A receptury na koktejly vhodné k servírování v této sklence najdete snadno na tomto webu.