Jak na ovocná piva 2/3 – Co je v prodeji na trhu

Pokud hovoříme o průmyslově vyráběných „ovocných“ pivech, je potřeba rozlišovat, zda je pivo vyráběno přímo z ovoce, nebo nějakých ovocných náhražek a také při jakém technologickém kroku se ovoce při výrobě piva přidává. U mnoha levnějších značek se tak děje až při jeho lahvování a to formou sirupu, který mnohdy nebývá vyroben ani z ovoce.

Výroba ovocných piv

V Jihlavě se vaří pivo borůvkové a višňové. Višeň se do piv přidává docela dlouho. V Belgii se ovocem pivo dochucuje běžně. Používají višně, maliny, jablečnou šťávu. Je to ale jiný způsob výroby – používají čerstvé ovoce a nechávají pivo v sudech několik měsíců na ovoci ležet.

V jihlavském minipivovaru ovocné pivo vyrábějí z dvanáctistupňového ležáku, do kterého se přidávají ovocné maceráty. K ovoci hodí pivo méně hořké, aby hořkost nepřehlušovala chuť ovoce. Pro výrobu ochucených piv v jihlavském minipivovaru používají přírodní maceráty, což jsou likérové výtažky z ovoce. Je to hustý ovocný sirup, který je připraven na alkoholové bázi, podobně jako třeba ovocný likér.

Ovocná příchuť se do piva přidává po jeho dozrání při stáčení do sudů. Jsou to řádově procenta, je to vždy pod deset procent celkového množství. Jiný postup musí mladý sládek zvolit, pokud použije ovoce čerstvé. Takto zkoušeli vyrobit i meruňkové pivo. Z meruněk vařením vyrobili pyré a přidali ho do tanků k pivu na ležení, aby dozrávalo spolu s meruňkami.

Tato piva jsou osvěžující, plná chuti čerstvého ovoce a potěší i ty, kterým klasické pivo vůbec nic neříká a pivo vůbec nepijí. Tato kategorie ovocných piv se do popředí zájmu dostává zejména před letní sezónou.

Lambic

Lambic je typ piva tradičně vařeného v regionu Pajottenland v Belgii (jihozápadně od Bruselu) a v Bruselu samotném, v pivovaru Cantillon. Lambic patří mezi nejstarší pivní druhy na světě, a to je zapříčiněno jeho charakteristickou technologií výroby, která zůstává zachována již stovky let. Jako tradiční nápoj, s originální recepturou je nejneobvyklejším a nejosobitějším pivem, jaké se dnes ve světě vyrábí.

Na rozdíl od většiny ostatních piv, které jsou kvašena speciálně vyšlechtěnými kvasinkami, je lambic kvašený spontánně. Pivo je vystaveno divokým kvasinkám a bakteriím létajícím ve vzduchu. Je vyrobené spontánním kvašením, směsnou kulturou termobakterií, mléčných bakterií a kvasinek (Saccharomyces, Brettanomyces, Pediococcus a Lactobacillus). 

Belgický pivovar Lindemans – jedná se o rodinný pivovar v malé vesničce uprostřed voňavých ovocných sadů a polí, v unikátním biotopu údolí řeky Zenne. Tam se vařilo pivo ještě dřív, než v Německu koupili první hadičku. Jak rádi sami v Lindemansu říkají: “Pivo vaříme už od úsvitu času”. A pozor, vařili ho tradičně ženské, když chlapi makali na polích. Pivo Lindemans v sobě skrývá kousek tajemství. Ve vzduchu tam létají jedinečné kvasinky, které umožňují lidem v této oblasti uvařit unikátní styl lambic. Pivo přes noc nalijí do otevřených van, ve kterých je infikováno kvasinkami Brettanomyces a pak zraje rok nebo více let v dubových sudech. Poté se ještě přidá ovoce (maliny, jahody, višně, broskve), a tak takový fruit lambic ani nechutná jako klasické pivo, ale spíše jako víno.

Tato piva se prodávají jako rok staré lambiky, do kterých byla přidána šťáva z různého čerstvého ovoce. Vznikla tak unikátní, sladkokyselá a úžasně osvěžující ovocná piva, která si zamilují snad úplně všichni.

Minipivovar Zichovec

  • Zichovec Imperial Stout 20 Coconut

Další z kategorie kokosových piv pro milovníky netradičních chutí a pivních stylů uvařil tuzemský pivovar Zichovec. Řemeslný a rodinný pivovar představil Imperial Stout 20 Coconut coby plné kokosové pivo s nadýchanou pěnou a střední hořkostí.

V chuti jsou cítit nejen tóny kokosu, ale také hořké čokolády. Tahle parádní kokosová „líbivka“ rozehraje vaše chuťové pohárky sonátou lahodných, přesto však nevtíravých chutí. 

  • Zichovec Illegal Blend Imperial Stout 30

Tuzemský pivovar Zichovec přišel s kokosovým stoutem, který se může pochlubit 13,5 procenty alkoholu a jedinečnou vůní, ve které se snoubí kokosový ořech, čokoládové tóny s vůní právě upražené kávy. Potěší i nižší a velmi jemný říz, který doplňuje vysoká plnost. V chuti nechybí hořká čokoláda, kokos, vanilka a whiskey.

  • Zichovec Imperial Stout 20 Coconut Diplomatico

Další dobrota craftového minipivovaru Zichovec je opět inspirována chutí tropických kokosů. Při vychutnávání však neucítíte pouze je, ale také tóny vanilky a rumu, dle kterého dostal tenhle ovocný speciálek svoje jméno. Jemná krémovitá struktura a dlouhé doznívání jsou zárukou opravdového chuťového zážitku. 

  • Zichovec Stout Coconut (Bourbon)

Také další ovocný speciál, který se v žebříčku fajšmekrů a pivních odborníků objevil, je opět z pivovaru Zichovec. A i v tomto případě jde opět o kokosové pivo stylu Russian Imperial Stout. V chuti tentokrát ucítíte kokos s čokoládou, která je říznutá sušeným ovocem. Je zde cítit i náznak bourbonu a skořice. Plná chuť, nižší říz a nízká pěna jdou ruku v ruce se silou, kterou slibuje 14,5 % alkoholu.

Ostatní výrobci ovocných piv

Máme pro vás příklady nejlepších ovocných pivních chuťovek od nás i ze světa, který sestavili opravdoví pivní fajnšmekři. A nejedná se se pouze o velké pivovarské skupiny, ovocná piva jsou také doménou craft minipivovarů.

  • Mikkeller Raspberry Trippelbock

Tenhle ovocný speciál zastupuje pivní styl Doppelbock. Jde o netradiční malinové pivo dánského pivovaru Mikkeller. 13% dobrota vás překvapí malinovou vůní s typickými dřevitými tóny a jedinečnou čokoládovou dohrou, která se v tomhle případě mísí s nakyslými malinami a kapkou karamelu. Díky nižšímu řízu se skvěle popíjí.

  • Alvinne Kriek van Mortagne

Višňové pivo pivního stylu sour ale, které uvařil belgický pivovar Alvinne. Tenhle silný kyseláč vás dostane višňovou vůní a chutí, ve které se mísí tóny červeného vína. Hořkost je nepatrná a kyselost střední. Ve spodních tónech můžete cítit doznívající lesní jahody a červený rybíz. 

  • BrewDog Abstrakt AB:13

Třešňové pivo anglického pivovaru BrewDog, které poznáte hned na první pohled díky asfaltově černé barvě a prakticky neexistující pěně. Ve vůni dominují tóny švestek, whisky, čokolády, sušeného ovoce a sherry. Chuť je velmi čokoládová s lehkými ovocnými tóny. Nízký až žádný říz a plné tělo má velmi dlouhé doznívání.

  • Westbrook/Evil Twin OFYMD

Spolupráce amerických pivovarů Westbrook Brewing přinesla své ovoce. A to doslova! Chuťovka v podobě kokosového piva vás osvěží netradiční chutí, která v sobě mísí tropický kokos s nasládlým ananasem. Pivo patří do pivního stylu Russian Imperial Stout a fajnšmekři v něm oceňují nižší říz, stejně jako tóny karamelu a hořké čokolády.

  • Beavertown Bloody ‚Ell

Ovocný speciál londýnského pivovaru patří do kategorie India Pale Ale. V tomhle případě jde o výjimečné pomerančové pivo, které charakterizuje nízká bílá pěna a střední zakalení. Ve vůni můžete cítit pomerančové tóny i mandarinky. V chuti pak převažuje kvalitní chmel a lehce grepový nádech. Příjemná hořkost se snoubí s doznívajícím bylinným aroma, což dělá z tohoto ovocného speciálu opravdu chutné a osvěžující pivo.

  • Bruery Terreux Foeder #3

Bruery Terreux je méně známým pivovarem v Kalifornii, který představil světu svůj ovocný speciál v podobě ostružinovo-višňového piva Foeder #3. Jako první vás na tomhle speciálu upoutá silná pěna s lehce okrovým nádechem, která na sklenici celkem obstojně drží. V chuti dominují ostružiny snoubené s čokoládou a vanilkou. Doznívání je dlouhé a na jazyku velmi příjemné.

Všechny díly