Jak se projevuje alergie na alkohol 1/2
Nejprve je potřeba uvést, že alergie na alkohol je opravdu velmi vzácná, a tímto onemocněním trpí jen nepatrné promile populace. Tak málo, že to téměř nestojí ani za řeč.
Mezi konzumenty alkoholu dokonce koluje vtip, že jediným člověkem, kdo má v Česku alergii na alkohol je adiktolog Karel Nešpor, o kterém jsme se na tom to webu již zmiňovali.
Více se dočtete zde – Příběh Karla Nešpora – ALKOHOL DRINK
To o čem si nejčastěji myslíme, že jsou alergie na alkohol jsou nejčastěji:
- Běžné opilecké příznaky nastávající po konzumaci alkoholu, někdo vydrží méně, někdo více, ale limity má každý.
- Alkoholová intolerance (nesnášenlivost) – projevuje se zejména u některých etnik, kterým chybí jaterní enzym, který alkohol pomáhá odbourávat.
- Alergie na některou ze složek alkoholického nápoje (kromě etanolu). Pokud má někdo alergii na výchozí surovinu, pak na výrobek z této suroviny bude mít s největší pravděpodobností také.
Pojďme se na to podívat blíže.
Alkohol způsobuje opilost
Nejčastější nežádoucí účinky konzumace alkoholu zná každý.
Patří k nim především ztráta sebekontroly až porucha vědomí, nevolnost, zvracení, poškození žaludku a jater, bolesti hlavy, snížení koncentrace krevního cukru, dehydratace. Při dlouhodobém pravidelném pití dochází k postižení až selhání jater a poškození dalších orgánů a také k celkovému chátrání organismu a rozpadu osobnosti. Citlivost k těmto změnám je individuální, ženy k nim bývají vnímavější.
Někdo zvládne vypít alkoholu více, než se na něm příznaky opilosti projeví, někdo zase méně. Zde se ale nejedná o alergii.
Projevy opilosti
- veselá nálada
- zvýšené sebevědomí
- zvýšená hovornost
- porucha pozornosti
- ztráta koordinace pohybů
- agresivní chování u některých jedinců
- ztráta vědomí při vysoké konzumaci
- ad.
Alergie na alkohol
Alergie na alkohol (etanol) nebo na jeho metabolity, kterou zprostředkovávají IgE protilátky (imunoglobulin E), je ve skutečnosti velice vzácná. Pokud jí někdo trpí, projeví se alergická reakce prakticky ihned i po konzumaci velmi malého množství alkoholického nápoje.
Uvádí se, že na projevy alergie postačuje pouhý 1 ml čistého alkoholu (tj. 1/1000 litru). Takové množství alkoholu obsahuje například:
- 3 ml vodky, rumu nebo whisky
- 6 ml likéru
- 10 ml vína
- doušek piva
Projevy alergie na alkohol
- svědění v oblasti úst, očí nebo nosu
- výsev kopřivky, ekzém nebo svědění pokožky
- otok rtů, jazyka, hrdla, obličeje a dalších míst
- ucpaný nos, sípání a dýchací obtíže
- nevolnost, bolesti břicha, zvracení nebo průjem
- motání hlavy, které může přejít až ve ztrátu vědomí
- dušnost
- křeče
- a další nebezpečné symptomy, jako je anafylaktický šok, které mohou končit i smrtí.
Příznaky alergie na alkohol jsou obvykle mnohem výraznější než projevy alkoholové intolerance, které ovšem mohou být v některých ohledech podobné. Pokud je navíc člověk skutečně alergický na alkohol, v extrémním případě může konzumace alkoholického nápoje nebo čehokoliv, co alkohol obsahuje, vyústit až v anafylaktický šok. Jde o závažnou reakci, která ohrožuje pacienta na životě.
Projevy alkoholové alergie byste nikdy neměli ignorovat. Situaci konzultujte se svým lékařem, který může doporučit konkrétní vyšetření nebo návštěvu odborníka. Zaznamenáte-li problémy s dýcháním, otok hrdla nebo jakýkoliv náznak anafylaktického šoku, na nic nečekejte a okamžitě kontaktujte záchrannou službu.
Alkohol navíc může výrazně zhoršit některé nemoci s alergickým podkladem, jako je kopřivka nebo třeba bronchiální astma, aniž by byl přímým spouštěčem těchto nepříjemných zdravotních obtíží.
Jak se zbavit alergie na alkohol
Pokud přemýšlíte, jak se léčí alergie na alkohol, a zároveň doufáte, že se nebudete muset piva, vína nebo jiných destilátů úplně vzdát, pravděpodobně vás zklameme. Jestliže skutečně trpíte tímto poměrně vzácným onemocnění, léčba by měla být stejná jako v případě jiných alergií. To znamená začít se vyhýbat veškerým spouštěčům – v tomto případě alkoholickým nápojům nebo jejich složkám.
Důležité je pamatovat hlavně na to, že i malé množství alkoholu může u alergických pacientů vyvolat velmi nebezpečné příznaky. Proto je nutné vyvarovat se i veškerým nápojům nebo pokrmům, které mohou alkohol obsahovat (cukroví, dezerty, marinády, přezrálé ovoce). Pacient by si měl přitom hlídat vše, co konzumuje, a to i v restauracích nebo kdekoliv mimo domov, kde o jeho nemoci lidé nevědí.
Alkoholová intolerance – nesnášenlivost alkoholu
Někteří lidé ale mají okamžité nežádoucí reakce po požití i velmi malého množství alkoholu. Podkladem těchto reakcí je vrozené chybění některého enzymu, který se účastní při jeho odbourávání.
Mnohem častěji než alergie na alkohol se u jeho konzumentů objevuje intolerance, kdy člověku chybí aktivní enzymy potřebné ke správnému zpracování alkoholu a jeho vyloučení z organismu. Jedná se tedy o metabolické onemocnění, na rozdíl od alergie, což je neadekvátní reakce imunitního systému na běžný podnět, který je pro většinu populace naprosto neškodný.
Alkohol obsahuje etanol, o jehož metabolizaci (zpracování) se běžně stará enzym zvaný alkoholdehydrogenáza (ADH). Játra pak přemění etanol na acetaldehyd, což je látka, která může způsobit poškození buněk. Proto přichází na řadu další enzym označovaný jako aldehyddehydrogenáza 2 (ALDH2), jenž mění acetaldehyd na netoxickou kyselinu octovou.
U pacientů trpících intolerancí alkoholu ovšem lékaři často pozorují genetickou mutaci, která způsobí, že je ALDH2 méně aktivní nebo zcela neaktivní. Výsledkem je pak neschopnost těla přeměňovat acetaldehyd na kyselinu octovou. Ta se následně začne hromadit v krvi a ve tkáních, což vede k rozvoji nepříjemných příznaků.
Tato odchylka je poměrně častá například u Asiatů. Příčinou je vrozená neschopnost zpracovávat acetaldehyd vznikající při odbourávání alkoholu. Po jeho vypití, a to i velmi malého množství, se u postižených jedinců objeví vyrážky, zarudnutí kůže a nevolnost.
Příznaky intolerance alkoholu
Mnozí lidé si dnes alergii na alkohol pletou s intolerancí, jelikož jsou projevy těchto zdravotních problémů velice podobné. Pro intoleranci je nicméně typický vznik rudých fleků na pacientově obličeji a krku v souvislosti s konzumací piva, vína nebo jiných alkoholických nápojů, což často doprovází nepříjemná horkost i další symptomy. Charakteristické příznaky intolerance tedy zahrnují:
- zarudnutí nebo fleky v obličeji
- bušení srdce
- zrychlený tep
- pocity horkosti
- výsev kopřivky
- bolesti hlavy
- celková únava
- rýma nebo ucpaný nos
- pokles krevního tlaku
- nevolnost, zvracení a průjem
Mezi další možné komplikace alkoholové intolerance se pak řadí migrény, přičemž někdy může být tento stav jedním z příznaků vážnějšího zdravotního problému. Proto je dobré své příznaky pozorně sledovat, a pokud pacient získá podezření, že by jeho obtíže mohly signalizovat jiné onemocnění, je nutné navštívit lékaře.
Ačkoliv to mnozí lidé netuší, důvodem, proč si tělo není schopné s rozkladem toxinů v alkoholu poradit, mohou být ve skutečnosti genetické faktory. Právě ty mohou mít na svědomí neschopnost organismu přeměnit přijaté alkoholické nápoje na látky, které jsou pro člověka neškodné. Lékaři přitom dané genetické mutace nejčastěji pozorují v asijské populaci.
Ve velmi vzácných případech pak mohou být přehnané reakce na alkohol způsobeny také tím, že se u pacienta rozvinul Hodgkinův lymfom. Někteří pacienti trpící tímto onemocněním pociťují po požití alkoholických nápojů silné bolesti v uzlinách.
Všechny díly