Jak si vychutnat červené víno
Zatímco svěží bílá a růžová vína spíš ochlazují, červená působí hřejivě. Jejich chuť je totiž hutnější a robustnější, a to díky procesu zpracování modrých hroznů, kdy slupky zůstávají mnohem delší dobu v kontaktu s moštem. Díky delší maceraci obsahují i větší množství tříslovin a mohou se jevit trochu více trpká. Ovšem lépe se hodí k podzimním pokrmům, které pomáhají lépe trávit.
Stejně jako máme s chladnějším počasím větší chuť na teplejší a hutnější jídlo, které nás zahřeje, přichází s obdobím podzimu i větší chuť na skleničku červeného vína namísto vychlazených bublinek. Jak ho správně pít a jak si ho nejlépe vychutnat, to se dovíte v toto článku.
Láhev otevřít předem
Červené víno by mělo před otevřením zůstat alespoň dva dny v klidu. Ideální je sklep nebo alespoň odvětraná spíž s teplotou kolem šestnácti stupňů. Je to důležité proto, aby se mohly usadit kaly a víno bylo čiré.
Červené víno by se také mělo otevřít alespoň hodinu před konzumací. Pozor, s lahví je třeba manipulovat opatrně, téměř jako se sektem, aby se nezvířily kaly usazené na dně (viz výše).
Důležité je trochu z lahve odlít, aby se víno dostalo z hrdla a rozšířila se tak kontaktní plocha vína s kyslíkem. Při tomto odlití zároveň víno ochutnáte a můžete sledovat, jak se postupem času vyvíjí. Za půl hodiny může být jeho chuť úplně jiná.
Dekantace
Větší prostor pro styk se vzduchem dává dekantační nádoba. Dekantací se rozumí jemné přelití vína do karafy, aby se víno oddělilo od usazenin a zároveň provzdušnilo. Víno, které je několik let zavřené v lahvi, se musí trochu vydýchat, aby se z něj uvolnily všechny aromatické látky.
Po otevření lahve nalijte trochu vína do skleničky, nepijte ho, jen si přivoňte, abyste zjistili, zda nemá vadu korku, pak obsah sklenice přelijte do karafy, abyste ji takzvaně ovínili. Pak zpět do sklenice, ochutnat a teprve pak nalévat celý obsah lahve do karafy.
Tento postup se uplatňuje zejména u vzácnějších, dražších a starších lahví.
Správná teplota podávání
Jiná teplota podávání je vhodná pro víno bílé, růžové nebo červené, jiná je potřeba pro skladování, jiná zase pro podávání.
Pro většinu našich červených vín je před podáváním potřeba víno nachladit na 14 – 16 °C.
Červené víno zchlazené pod 12 °C je zcela ve vůni a chuti uzavřené a nemůže ukázat svůj pravý potenciál.
Při teplotách nad 18 °C může u některých našich červených vín zase vynikat alkohol, jenž následně v kontextu dělá víno méně harmonickým.
Mějte tedy na paměti, že v dobách, kdy vznikalo pravidlo o podávání červeného vína při pokojové teplotě, bylo ústřední topení a komfortních 22 °C v jídelně něčím nepředstavitelným. Jen lehčí a mladá červená vína, jako například Modrý Portugal, Svatovavřinecké či Frankovka, snesou podávání při nižší teplotě. Je-li v místnosti velké teplo, je třeba po nalití do sklenice počítat s oteplením vína. Víno je také náchylné na náhlou změnu teploty, kdy se může nechtěně změnit jeho chuť.
Vhodné sklenice
Tak, jako si vychutnáváme jídlo, vychutnáváme i víno. Červená vína se servírují ve větších kulatějších balonových sklenicích, které jsou nahoře uzavřenější, aby se mohl dobře rozvinout jejich buket. Za pozornost také stojí jejich velikost, která by měla být oproti sklenicím na bílé víno cca dvojnásobná.
Chcete, aby si červené dobře sedlo s vybraným pokrmem? Tak tedy pár drobných pravidel. Při párování je dobré soustředit se na dominantní chuť v jídle a podle toho vybrat víno. Ke kořenitým pokrmům volte výraznější a aromatičtější odrůdu. Červená vína s vyšší tříslovinou se zase velmi dobře doplňují se sladkými pokrmy. Hutná červená vína výborně doplňují tučná jídla, která je neutralizují. Naopak nikdy nekombinujte červená vína a mořské ryby, ty totiž potom budou chutnat hořce.
Správné množství vína
Kolik vína je tak akorát ? Udává se, že u mužů jsou to 4 deci denně maximálně pět dnů v týdnu, tedy minimálně dva dny abstinence, u žen jsou to 2 deci. Je to ale samozřejmě vysoce individuální, záleží například na vaší hmotnosti nebo zdravotním stavu.
Nicméně červené víno dobré na trávení. Příznivě podporuje svými kyselinami trávicí činnost a usnadňuje trávení tuků i dalších látek nerozpustných ve vodě. Proto pokud ve dvou vypijete jedou za čas k večeři dvě až tři láhve, není to nic, co by vám z dlouhodobého hlediska nějak uškodilo.
Kdo by se měl vínu vyhýbat
Sport a víno nejdou dohromady. „Alkohol zhoršuje koordinaci, zvyšuje krevní tlak a srdeční frekvenci, a o to se již postará samotný sport. Alkohol je i diuretikum, takže zvyšuje vaši potřebu močit. Proto se v kombinaci s pocením při tréninku můžete snadno stát dehydratovaní. A v neposlední řadě nezapomínejte, že alkohol zpomaluje regeneraci po tréninku. Také ho není dobré pít pozdě večer, neboť i malé množství alkoholu má negativní efekt na kvalitní spánek.
Víno nesmí ani těhotné a kojící ženy a pozor by si měli dávat i ti, kdo mají sklony k závislostem a lidé s psychickými problémy. Také byste neměli kombinovat alkohol s léky a už vůbec ne s antibiotiky, neboť byste snížili jejich účinnost a odnesla by to akorát vaše játra.
Nejlepší česká červená vína
Konzumenti znají nejvíce Frankovku a Modrý Portugal, na dalších místech jsou mezinárodní odrůdy Merlot, Cabernet Sauvignon a následuje Rulandské modré neboli Pinot noir.
Opomenout bychom neměli ale ani Svatovavřinecké odrůdy. Těm se daří například na Znojemsku, ve Velkopavlovické oblasti na jižní Moravě, ale i v Čechách na Lounsku.
Svatovavřinecké a Modrý Portugal jsou navíc povolenými odrůdami, ze kterých se mohou vyrábět mladá Svatomartinská vína, která se otvírají každoročně 11. 11. v 11 hodin a 11 minut.