Kokosový barmanský sirup
Kokosová chuť je neodmyslitelně spjata s voláním dálek a s tropickými koktejly. A kokosový sirup patří mezi ty úplně nejoblíbenější. Kromě koktejlů je také vhodný pro přípravu dezertů, například jako sirup na palačinky, či na ochucení kávy či přípravu domácí limonády.
Teorie o kokosu
Kokosová voda je čirá tekutina, která se nachází v dosud nezralých, zelených, kokosových ořechách. Pokud jste si někdy na cestách koupili čerstvý kokosový ořech, tuto tekutinu jste z něj pravděpodobně slámkou vypili. Z této tekutiny se později v ořechu v průběhu jeho dozrávání tvoří bílá dužina – kokos. Tato dužina se po vydloubání a vysušení mele, vzniká mletý kokos, ze kterého se dá vyrobit kokosové mléko, což je bílá tekutina, které se používá především pro vaření v gastronomii, a také najde uplatnění při výrobě dezertů.
Krátce o teorii výroby sirupů
Při výrobě sirupů všeobecně jde o to, abychom dosáhli pokud možno maximálně koncentrované chuti sirupu. Takového sirupu je pak na ochucení nápoje či pokrmu potřeba pouze pár kapek. Nemá smysl si pro domácí účely vyrábět sirup málo koncentrovaný, tedy nějakým způsobem ošizený, jako je tomu u mnoha průmyslových výrobců, kteří upřednostňují kvantitu před kvalitou.
Pro výrobu kokosového sirupu je tedy nejdostupnější výchozí surovinou strouhaný kokosový ořech, který je běžně k dostání snad v každém supermarketu.
Potřebujeme získat cca jeden litr kokosového rozvaru, proto použijeme cca 1.2 -1.3 litru vody, něco se vyvaří a něco ztratíme při filtraci.
Jak si doma vyrobit kokosový sirup
Suroviny potřebné pro výrobu kokosového sirupu
- 1 kg – Strouhaný kokosový ořech
- 2 kg – Cukr, jakýkoliv, řepný či třtinový – viz níže
- Cca 1.3 – 1.4 litru – Voda, dle odparu
Postup práce při výrobě kokosového sirupu
- Strouhaný kokosový ořech dáme do hrnce.
- Zalijeme ho vodou, aby byl celý potopený a začneme ohřívat.
- Poté co se voda začne vařit tlumíme plamen a vaříme cca hodinu na mírném ohni. Obsah hrnce necháme jen lehce probublávat. Pokud to budou hodiny dvě, nic tím nezkazíme.
- V případě potřeby doplňujeme vodu, aby byl kokos stále pod vodou. Rozvar by měl mít mléčně bílou barvu.
- Kokosový rozvar necháme vychladnout a poté přefiltrujeme abychom se zbavili všech částeček strouhaného kokosu. Vhodný je na to třeba papírový kávový filtr.
- Přefiltrovanou tekutinu dáme opět do hrnce a začneme ohřívat.
- Přidáme cukr v poměru 2 kg cukru na 1 litr tekutiny.
- Cukr svaříme s kokosovým rozvarem.
- Necháme vychladnout a poté stočíme do lahví.
- Láhev opatříme nálevkou pro snadnější dávkování.
Závěr
Pokud jsme zvolili bílý řepný cukr, měl by mít sirup bílou zakalenou barvu, jako mléko. V případě použití cukru třtinového pak zakalenou barvu zlatavou.
Druh cukru volíme s ohledem na plánovaný způsob použití sirupu, pro drtivou většinu koktejlů je potřeba sirup s bílým řepným cukrem, varianta s třtinovým cukrem má zase rafinovanější bohatší chuť.
Kokosový sirup má využití zejména při přípravě tropických koktejlů.
Přidáním pár kapek sirupu do rumu si můžeme doma snadno připravit likér podobný Malibu.
Kokosový sirup se nekazí. Cukr působí jako konzervant a tak nám v domácím baru vydrží prakticky neomezeně dlouho, a to i při pokojové teplotě.
Zbytky strouhaného kokosu, který nám zbyde po filtraci rozhodně nevyhazujeme, lze ho využít při výrobě dezertů, kdy s ním například můžeme v receptuře nahradit část mouky.