Ledová tříšť ochucená sirupem a likérem
Ledová tříšť je velmi populární a vyhledávané osvěžení zejména v horkých letních měsících. Své uplatněním najde také jako tradiční dezert na letních zahradních party. A jak už to tak bývá, největší chuť na ní dostaneme, když jí za horkého dne uvidíme prodávat někde u stánku.
Ledová tříšť naprosto neodmyslitelně patří k teplým letním dnům. Svými výraznými barvami láká především děti a dospělí si také dojdou na své, když si tříšť ochutí nejen sirupem, ale také oblíbeným likérem.
I když se u nás běžně používá pojem ledová tříšť (angl. crushed ice), mnohem přesnější pojem je pouze sníh (angl. shaved ice), protože technicky se o žádný led nejedná – ledová tříšť by měla mít jemnou konzistenci bez ledových krystalků. Představit si jí můžete jako čerstvě napadaný bílý sníh, ze kterého si uděláte zhutněním pevnou kouli a na tu pak nalijete libovolný sirup a tím ji ochutíte.
Ledová tříšť není žádná extra velká věda, o její kvalitě rozhodují dvě základní věci:
- Samotná kvalita provedení ledové tříště – měla být homogenní, aby se dala snadno lízat, konzumovat lžičkou, či ukusovat, aniž by vám mezi zuby skřípaly krystalky ledu.
- Kvalita použitých sirupů a ochucovadel. Zde je důležité se vyhnout nějakým umělým příchutím a aromatům a použít pouze kvalitní sirupy vyrobené z reálných a kvalitních surovin, ať už se jedná o ovoce, kávu, čokoládu, bylinky či koření. Některé sirupy bývají také uměle barveny potravinářskými barvivy a lze tak docílit až nepřirozeně bizarních barev. Znalci jsou ale toho názoru, že umělá barva snižují kvalitu sirupu a jeho barva by měla pocházet pouze z jeho příchuti, např. u višňového tedy pouze z višní. Sirupy by také měly být výrazně sladké, protože podchlazení potlačuje sladkou chuť.
- Receptury na přípravu kvalitních sirupů na ochucení najdete zde – Barmanské sirupy – ALKOHOL DRINK.
Jak si doma vyrobit ledovou tříšť
V zásadě máme tři možnosti:
Přístroj na výrobu ledové tříště
Elektrické výrobníky ledové tříště (domácí elektrické výrobníky tříště fungující jako drtiče ledu) jsou tou nejjednodušší volbou, pokud si tuto pochoutku oblíbíte. Vyrobíte s nimi ledovou tříšť dokonale nadýchané, sněhové konzistence.
Ruční výroba ledové tříště
Tohle je trochu pracnější záležitost – potřebujete nejprve vyrobit větší ledový kvádr, ze kterého postupně, například ostrým sekáčkem seškrabujete jednotlivé tenké vrstvy. Představit si to můžete, jako když při bruslení potřebuje zabrzdit, nůž brusle se zařízne do ledu a to co tzv. odstřikuje, to je ledová tříšť.
Při tomto způsobu výroby je potřeba postupovat rychle, dokud je led suchý, jak začne tát, je potřeba ho opět dát na chvíli do mrazáku a vše opakovat.
Ledovou tříšť je vhodné skladovat v plastové nádobě s víkem v mrazáku.
Výroba ledové tříště v mixéru
Potřebuje mixér určený k sekání ledu s tvrzenými vroubkovanými noži a nejlépe skleněnou mixovací nádobou. Mixér by měl umožnit ovládání jednotlivými pulsy.
- Do mixéru dáme trochu studené vody.
- Přidáme několik kostek ledu a za pomocí krátkých pulsů rozmixujeme na homogenní směs.
- Pokud je směs příliš řídká, přidáme další kostky ledu a opět pulsy rozmixujeme na homogenní směs.
- Pokud je směs příliš hustá, pokračujeme v mixování, dokud nemá optimální konzistenci.
- Ledovou tříšť přesypeme nejlépe do plastové nádoby s víkem a skladujeme v mrazáku.
Tento výrobní postup funguje pouze po menších dávkách, pokud naplníme celý mixér, tříšť se nepovede. Pokud potřebujeme větší množství je potřeba opakovat pro několik dávek.
Jak ochutit ledovou tříšť
Pro nealkoholickou variantu stačí ledovou tříšť polít sirupem jako ve videu výše.
Pokud chcete alkoholickou variantu, je potřeba smíchat si předem sirup s likérem. Pro výrobu ledové tříště se nejlépe hodí sladké likéry s výraznou chutí, ale i hořké likéry mohou mít své příznivce – experimentujte, ochutnávejte a určitě dříve či později najdete oblíbenou kombinaci chutí.
Existuje spousta předpřipravených sirupů, které si můžete koupit, případně si připravit sirupy vlastní. Chuťové kombinace jsou nekonečné.
Doporučené příklady kombinace chutí
- Pomerančový sirup + Campari
- Grenadina + griotka
- Vanilkový sirup + Malibu, nebo Baileleys, Carolans, ad.
- Kávový sirup + Kahlúa
- Citrónový sirup + limoncello
- Čokoládový sirup + Grand Marnier
- Mátový sirup + zelená
- Mandlový sirup + triple sec
- Ad.
Tipy a triky při ochucení tříště
- Tříšť polejeme připraveným sirupem, můžeme ještě dále dozdobit kousky ovoce, lístky máty, strouhanou čokoládou či kokosem.
- Všechny polevy, sirupy a přísady by měly být opravdu hodně studené, aby ledová tříšť rychle netála.
- Jemnější led může po přidání sirupu vytvořit ledovou krustu, která nedovolí hustějším sirupům ochutit led až ke dnu. Pokud chcete mít ochucenou celou porci, led pomocí dřevěné špejle propíchněte až ke dnu nádoby s tříští otvory, aby se sirup lépe zapracoval.
- Jakýkoli sirup můžete také naředit trochou studené vody, dokud nezískáte řidší konzistenci podobnou vodě, která dokáže proniknout ledem. Je to proto, že některé druhy ovoce mají v sobě více škrobů, které při chladnutí sirupy dále zahušťují.
Ledová tříšť ze stánku je pro malé děti nebezpečná
Mnoho rodičů to ani netuší, ale malým dětem ledová tříšť zakoupená někde u stánku škodí, a může je i zabít.
Průmyslově vyráběná ledová tříšť totiž obsahuje glycelor, jehož pravidelná konzumace pro dospělé a starší děti nepředstavuje žádné nebezpečí, nicméně malým dětem může způsobit vážné zdravotní problémy. Glycerol zabraňuje zmrznutí ledových nápojů a funguje jako sladidlo. Jeho množství v ledových tříštích je velice malé, proto jeho pravidelná konzumace nepředstavuje nebezpečí pro dospělé a starší děti.
Otrava glycerolem se projevuje záchvaty, halucinacemi, náhlým kolapsem a bezvědomím, které může končit i smrtí. Doporučuje se proto u dětí do deseti let omezit množství tříště na jednu až dvě porce za den a dětem do 4 let jí nepodávat vůbec.
Je potřeba ale uvést, že glycerol se používá při průmyslové výrobě ledové tříště, při její domácí výrobě si ho do ní asi nikdo přidávat nebude a tak bude tato domácí ledová tříšť zcela bezpečná a to i pro malé děti.