Likérka Dynybyl – Historie značky

Dnes sice patří mezi skoro zapomenuté značky, pamětníci ale dobře vědí, že když jste si za dob První republiky chtěli dát dobré pití, vybrali jste něco od Emila Dynybyla. Tento původně obchodní příručí se téměř zázračně vypracoval na jednoho z největších lihovarníků v zemi.

Kariéra Emila Dynybyla strmě stoupala od samého založení firmy v roce 1918 až do roku 1948, kdy mu komunisté pracně budovaný podnik znárodnili. A to byl také faktický konec slavné značky. V jejím osudu se tak plně odráží tragédie komunistického převratu na přelomu 20. století.

V devadesátých letech se sice říčanský lihovar po restituci na čas vrátil do rukou rodiny, ta ale na slavnou tradici navázat nedokázala, a kdysi legendární značku prodala Švédům. Současná pozice na trhu je naprosto bezvýznamná a vyrábí pouhé 3 destiláty a ještě s minimální marketingovou podporou.

Historie společnosti

Emil Dynybyl

  • narodil se 21. 11. 1897 v Kostelních Střimelicích u Stříbrné Skalice v tehdejším okrese Český Brod
  • příjmení Dynybyl vzniklo ze zkomoleného zvukového přepisu německého jména Dünnerbier čili „Řídké pivo“(odtud také Dienstbier).
  • v dětství se přestěhoval na pražský Žižkov, kde se vyučil obchodním příručím
  • byl nadšeným propagátorem esperanta a barmanského řemesla a jedním z prvních aviatiků
  • oženil se v roce 1926 a o necelý rok později se mu narodila dcera
  • zemřel 19. 7. 1948 nedlouho po znárodnění firmy. Ztrátu podniku těžce nesl a pak stihl infarkt, kterému ve věku 50 let podlehl.

Vznik značky

Krátce po dovršení dospělosti získal Emil Dynybyl živnostenský list na výrobu likérů studenou cestou i povolení k nákupu a  obchodování s komoditami vlastní výroby a stal se členem Společenstva vyrábitelů likérů a lihovin v Praze.

Roku 1918 začal zakladatel firmy Emil Dynybyl (1897–1948) začal v Chelčického ulici na pražském Žižkově vyrábět likéry studenou cestou.

Později si nechal registrovat ochrannou známku – VERDA-STELO, což v esperantu znamená zelená hvězda.

V únoru 1925 byla pak do obchodního rejstříku zapsána firma Likéry a lihové nápoje Verda Stelo Emil Dynybyl

Zlatá éra likérky

Značka Dynybyl se poprvé výrazněji představila veřejnosti koncem října roku 1927 v pražském baru Luxor na Václavském náměstí jako hlavní dodavatel lihovin na druhé mezinárodní soutěži barmanů na evropském kontinentě.

Hlavní rozkvět značky pak nastal ve čtyřicátých letech: s cílem rozšířit výrobu o destiláty zakoupil Emil Dynybyl v roce 1941 na kraji Říčan areál někdejší Lehovcovy dřevovýroby a začal s budováním lihovaru.
V září 1941 zahájila jeho firma v Říčanech první palírenskou sezónu, jejímž surovinovým zdrojem byly ovocné výpěstky zemědělců. K areálu říčanské palírny patřil i rozsáhlý ovocný sad.

Dynybyl proslul také jako jeden z prvních aviatiků v širokém okolí. Ve skladišti na dvoře lihovaru dokonce hangároval svůj malý aeroplán.

Poválečné období

V únoru roku 1948 byla na podnik uvalena národní správa a v červnu téhož roku byla továrna a další Dynybylovy provozy a sklady znárodněny, což s největší pravděpodobností výrazně přispělo k úmrtí zakladatele značky.

V roce 1952 byla Dynybylova firma vymazána z obchodního rejstříku, provozovna na Chelčického ulici zanikla a zdejší výroba byla převedena do Říčan jako součást Spojených pražských lihovarů.

Současnost

V devadesátých letech dvacátého století došlo k restituci majetku a likérka se vrátila do rukou potomků Emila Dynybyla.

Poté značka Dynybyl ještě dvakrát změnila svého majitele.

V letech 1999 – 2005 likérku vlastnila švédská firma Vin & Spirit AB.
Od roku 2005 je majitelem společnost Bohemia sekt.

Konec slavné likérky

Griotka, žitná a gin, to jsou tři produkty, co zbyly v portfoliu slavné značky, která v roce 2018 oslavila stoleté výročí. Co by s likérkou, a jejím zakladatelem Emilem Dynybylem bylo, kdyby nepřišel únor 1948, o tom můžeme jen spekulovat. Komunisté toho zničili hodně, i Baťu.

Emil Dynybyl na půdě svého podniku měl uskladněny plody jalovce. Kromě borovičky, která se vyráběla z jalovce, byla populární také Dynybylova slivovice, vodka, Viňak nebo Key rum. Úspěch značky Dynybyl nesouvisel jen s ingrediencemi. Firma měla i propracovaný marketing a reklamu. Dynybyl byl prostě nesmírně šikovný člověk, za války například vykupoval od sedláků pýr, ze kterého pak pálil alkohol.

Jak tragické bylo znárodnění pro samotného Emila Dynybyla, dnes nikdo neví. Historikům totiž jeho pozdější osud není znám. Ví se jen to, že Dynybylovi potomci žijí v Kanadě, že v místech původního říčanského lihovaru dnes stojí nákupní středisko, a že o kdysi slavné značce ví jen hrstka zasvěcených.

Sortiment

Výrobková řada firmy Dynybyl zahrnuje:

  • Gin (dry, různé příchuti)
  • Griotte
  • Staročeská Žitná

Emil Dynybyl

Začínal od nuly, alkohol mu přinesl úspěch

Postavil svůj podnik prakticky z ničeho a během třiceti let neúnavné práce se vyšvihl mezi významné osobnosti první republiky. Firma rostla a expandovala až do znárodnění. V Říčanech u Prahy postavil vlastní lihovar a za lihovarem hangár pro jedno z prvních letadel ve městě. Emil Dynybyl byl totiž velkým milovníkem a propagátorem aviatiky.

Průkopník míchaných nápojů v Československu

Koncem října roku 1927 se v pražském baru Luxor na Václavském náměstí konala na evropském kontinentu historicky druhá mezinárodní soutěž barmanů s cílem „… Prospěti u nás v Republice Československé mixérskému povolání a zpopularizovati nápoje chuť povzbuzující (aperitivy) i pro běžný obchod v restauracích a kavárnách …“ Organizátorem nebyl nikdo jiný než Emil Dynybyl. Jeho firma Verdo Stelo se stala hlavním dodavatelem lihovin pro tuto soutěž včetně vlastní whisky.