Omezením pití alkoholu ke zdravému životnímu stylu

Začátek roku bývá obdobím předsevzetí, kdy se mnozí lidé snaží začít žít zdravěji, zejména se jedná o snahu o hubnutí, pohyb a pravidelné cvičení, omezení konzumace alkoholu a vůbec vyrýsování celé postavy do plavek pro letní sezónu.

Spousta z nás si jistě již nejednou řekla, že se bude snažit zhubnout. Ruku v ruce s hubnutím jde i zdravý životní styl a sportování.

V tomto článku se zaměříme na to, jak ale postupovat, když například na oslavě dostanete chuť na alkohol, který si můžete bez větších obav dopřát a kterému drinku byste se raději měli vyhnout.

Po alkoholu se všeobecně tloustne

Problematika tloustnutí spočívá mimo jiné ve zdroji živin, které přijímáme. Osoby se zdravým životním stylem zpravidla přijímají živiny z kvalitních potravin, a proto se jich tloustnutí tolik netýká.

Pokud však v jídelníčku převažuje alkohol, tělo přijímá jen prázdnou energetickou hodnotu, bez živin. Gram alkoholu má navíc vyšší energetickou hodnotu než gram cukru, tuku nebo bílkoviny. Pokud ho tedy vypijeme hodně, dá se s nadsázkou říct, že jsme jen v alkoholu přijali více energie, než naše tělo potřebuje například na celodenní stravu. Tato energetická hodnota přispívá samozřejmě k nárůstu hmotnosti.

Navíc mnoho konzumentů alkoholu při jeho pití ještě konzumuje jídlo, ať už se jedná o oběd či večeři, či různé nezdravé pochutiny, jako jsou například smažené brambůrky, obložené majonézové chlebíčky či bramborové hranolky, ad.

Po pivu se tloustne také

Nejméně energie z alkoholu, pokud zkoumáme hodnotu na etiketě, tedy např. kcal na 0,1 dl, a ne v množství, které běžně vypijeme, má pivo. Tento v Česku obzvláště oblíbený nápoj, v jehož konzumaci jsem první na světě, obsahuje řadu vitamínů skupiny B.

Zde má tloustnutí poměrně jednoduše vysvětlitelnou příčinu. Piva vypijeme enormní množství a pivo samotné ještě podporuje chuť k jídlu. Není tak výjimkou konzumovat pivo k pečenému vepřovému masu se zelím a knedlíky, nebo třeba pečené huse s bramborovými šiškami.

Proč po něm tedy tloustneme? Jednoduše proto, že ho obvykle vypijeme hodně, a navíc k němu ještě ujídáme nezdravé potraviny.

Víno na tom není o moc lépe

  • 0,5 l 11° piva má cca 20o kcal.
  • 0,2 l suchého vína má cca 125 kcal.

Když tyto energetické hodnoty vynásobíte běžnou – obvyklou spotřebou, dojdete k výsledku, že na vyšší čísla se dostanete u piva.

Pokud vypijete pět piv, nebo osm dvojek vína, budete na tom z hlediska příjmu kalorií přibližně nastejno. Energetická hodnota se dá snížit, pokud zvolíte ještě sušší víno, či méně stupňovité pivo, u kterého platí, že čím více stupňů má, tím více bude mít i kalorií. Nejlépe tedy logicky vychází nealkoholické pivo i víno.

Tvrdý alkohol – destiláty a likéry

Vodka, rum, zelená a Baileys – přesně v tomto pořadí rostou i kalorie. Proč jich má zelená více než vodka je dáno tím, že do zelené se oproti vodce přidává ještě cukr a do Baileys ještě smetana.

U panáků destilátů a likérů je však velmi malá konzumní jednotka a tak pokud zůstaneme u jednoho či dvou, není to z energetického hlediska zase až takový problém.

Koktejly

Cukr se samozřejmě ve velkém přidává také do koktejlů – jednak v alkoholu, a jednak také v nealkoholické složce – limonádě, případně v džusu, které tvoří součást koktejlů.

  • Koktejl Cuba Libre obsahuje přibližně 250 kcal.
  • Koktejl Mojito obsahuje přibližně 400 kcal.

Doporučení ke konzumaci alkoholu

  • Alkohol pijte střídmě a upřednostněte kvalitu před kvantitou.
  • Existují i nízkokalorické koktejly, například – Skinny Bitch – Koktejl na dietu – ALKOHOL DRINK.
  • Vyhýbejte se, pokud možno, sladkým alkoholickým nápojům.
  • Alkohol prokládejte vodou – ideální je vypít minimálně objemově stejné množství vody jako alkoholu.
  • Nekonzumujte k alkoholu nezdravé pochutiny – smažené brambůrky, mísy s tučnými sýry a uzeninami.

Jak omezit konzumaci alkoholu

I dočasná abstinence může pozitivně ovlivnit organismus – a nejen organismus, ale také celý váš život. Překonat momentální chuť na alkohol a omezit pití alkoholu vyžaduje pevnou vůli a sebe disciplínu.

Alkohol je u nás naprosto běžný, s konzumací lihovin je Česko dokonce na nejvyšších příčkách světového žebříčku, v pití piva jsme dokonce s velkým náskokem na prvním místě. Rizikové pití alkoholu však mnohdy ústí v závislosti, trestné činnosti, dopravní nehody nebo problémy v osobním i pracovním životě.

Řešením přitom nemusí být jen úplná abstinence, ale také například kontrolovaná konzumace, kdy pouze jednoduše omezíme množství. Pít alkohol se dá i s mírou. Alkohol lze omezit, pokud cítíte, že je načase, je vhodné snížit četnost pití.

Řízená a dočasná abstinence pomáhá podle odborníků zlepšit spánek a celkové zdraví, ale může také pomoci lépe ovládat chutě na alkoholické nápoje. Začít s omezením alkoholu lze prakticky kdykoliv, není nutné čekat na nějaký speciální den D.

Omezujte alkohol postupně

Zatímco některým lidem sedí radikální omezení alkoholu, tedy rázné a úplné, kdy vylijí zbylý alkohol doma do dřezu, pro další to může být poněkud náročnější. Pro organismus i ty, kdo mají strach z neúspěchu, může být příjemnější i omezovat alkohol postupně.

Stačí občas některý den konzumaci alkoholu zcela vynechat, popřípadě vypít o jeden či dva drinky méně, pokud už alkohol konzumujete, tělo i mysl si tak budou na méně alkoholu plynule zvykat.

Nahraďte alkoholové rituály

Tohle bývají typické situace, kdy alkohol pijete.

Například panák whisky po návratu domů z práce, pivo k večerním u sledování televize, nebo pravidelná láhev vína s partnerem.

Nahraďte alkoholové rituály jinými, zdravějšími.

Ach ty spouštěče

Máte-li problém s nadměrnou konzumací alkoholu, pak je čas se zamyslet. Nejde úplně o to, kolik toho vypijete, nýbrž spíše o to, kdy jej konzumujete. Po alkoholu lidé často sahají v souvislosti se stresem, emocemi a náročným životním obdobím.

Psychické spouštěče nejsou ideálním společníkem a jejich pravidelné opakování může ústit až k alkoholismu. Zamyslete se nad tím, jestli vás také k chuti na drink nepohání psychika a spouštěče, kterým je lepší se vyhnout.

Udržujte si přehled

Pokud si pravidelně nějakou tu sklenku alkoholu dáváte, udělejte první krok směrem k sobě a pro sebe: evidujte si, kolik toho vypijete a jak často. Tento první krok vám totiž pomůže zjistit, jak na tom s alkoholem jste.

S evidencí můžete začít hned, ať už se chystáte omezovat, nebo jen konzumujete střídmě a chcete mít zálibu v alkoholu pod kontrolou. Podle vaší konzumace počítejte sklenky či láhve.

Pozor na bažení po alkoholu

Je to právě bažení po alkoholu (tzv. craving), které vás přesvědčuje, že máte chuť dát si sklenku alkoholu. Tato chuť má různé příčiny, od zmíněných psychických spouštěčů až po společnost či místo. Bažení může být spojeno i s myšlenkami, které jej podporují: „Mám za sebou těžký den, můžu si dát,“ případně „Dnes se mi dařilo, to si zaslouží drink!“

Bažení se dá odolat. Pokud si bažení uvědomíte, pak se mu lze vyhnout. Nepůjdete do oblíbeného baru na posezení s přáteli, nepozvete k sobě domů návštěvu na víno, najdete si jinou činnost namísto pití piva v pivnici a podobně. Klíčem je uvědomění, že za bažení se není třeba stydět.

Substituční metoda

Pokud vás přepadla silná chuť na váš oblíbený drink, nahraďte chuť alkoholu za jinou. Jedním z triků je dopřát si nějaký dobrý nealko drink, kávu, čaj či míchaný nealkoholický nápoj. Stejně tak zafungují i lahodné pokrmy nebo dobroty.

Ani to byste ale neměli přehánět, protože nahrazením kalorického alkoholu třeba sladkými dorty není z dlouhodobého hlediska optimální řešení. V některých momentech jde ale o skvělou alternativu, jak si rychle a účinně pomoci.

Odměna za výsledky

Jak to zařídit, abyste omezení alkoholu vydrželi – motivujte se. Mozek miluje odměny, proto mu domluvte. Slibte si za každý splněný krůček abstinence odměnu – drobnost, zážitek či cokoliv, po čem toužíte.

A nezapomínejte ani na tolik důležitou psychohygienu, která vám pomůže k duševní vyrovnanosti. Odpočívejte, zamiřte do přírody a najděte si lepší a pokud možno zdravější závislosti. Zkuste pohybovou aktivitu.