Postřižiny – film u kterého dostanete chuť na pivo
Postřižiny, to je pro milovníka piva naprosto ideální film, u kterého dostávají chuť na pivo i abstinenti. Děj filmu se odehrává v pivovaru, v celém filmu se popíjí pivo a ještě se zasmějete a připomenete si staré dobré idylické časy.
Obsah filmu Postřižiny
Lyrická komedie, natočená režisérem Jiřím Menzelem v roce 1980 podle proslulé stejnojmenné novely Bohumila Hrabala těží především ze spisovatelovy bohaté poetické obrazotvornosti, která v tomto případě vyvěrá ze vzpomínek na poklidný život v městečku, kde byl jeho otec správcem pivovaru.
Sled humorně laděných epizod spojených hlavními protagonisty – půvabnou paní správcovou (M. Vášáryová), jejím milujícím manželem Francinem (J. Schmitzer) a jeho bratrem Pepinem (J. Hanzlík), je protkán stále probíhajícím konfliktem snaživého Francina se správní radou, tvořenou představiteli města.
Francinovu kariéru ohrožují především ztřeštěné kousky hlučného Pepina, ale též neodolatelné fluidum paní správcové, kterému podléhají všichni pánové…
Snímek byl do kin uveden počátkem roku 1981 a vyvolal tehdy skutečně mimořádný zájem. Přestože námět filmu byl považován za typicky národní, měly Postřižiny nečekaně dobrý ohlas i v zahraničí – jako jeden z mála českých titulů z počátku osmdesátých let byl snímek zakoupen do řady evropských i zámořských distribučních sítí.
Uplynulá léta přidala tomuto nestárnoucímu filmu navíc další, nostalgický půvab příjemné vzpomínky na časy a věci, které jsou nenávratně pryč.
Zajímavosti ve filmu Postřižiny
- Exteriéry pivovaru nevznikaly v Nymburce, kam Bohumil Hrabal, ve své literární předloze vydané v roce 1974, svůj příběh situoval, ale v pivovaru Dalešice na Třebíčsku, kde se natáčelo v květnu roku 1980. V době natáčení se ovšem v dalešickém pivovaře pivo nevařilo. Znovu otevřen byl až po rekonstrukci, která začala v roce 1999 a skončila o tři roky později.
- Interiéry pivovaru pořídil štáb v pivovaru Studená nedaleko Telče.
- Název filmu – Postřižiny je označení rituálního ustřižení vlasů se symbolickým a často iniciačním významem. Magda Vašáryová nosila v době natáčení filmu krátké vlasy a tak musela používat v jeho první části paruky.
- Jiří Schmitzer jako Francin jezdí ve filmu na motocyklu Laurin & Klement CCD z roku 1904. Ovládání stroje je tak složité, že se herci povedlo při několika pádech motocykl poškodit a některé scény natočil jako double sám majitel motocyklu, který se na to prý už nemohl dívat.
- Bílé nohavičkové kalhotky s krajkou, jaké ve filmu nosila Magda Vašáryová, využil pivovar ke své propagaci – nechal je ušít ze saténu a prodával je opatřené stužkou za 250 Kč jako netradiční reklamní předmět a formu merchandisingu.