Světové koktejly – Monkey Gland
Koktejl Monkey Gland (tedy v překladu opičí žláza) patří ke starým tradičním koktejlům. Jako báze, tedy alkoholický základ koktejlu je zde použit gin, což je u tradičních koktejlů téměř pravidlem. A i další suroviny, ze kterých se koktejl skládá si zaslouží pozornost – čerstvý pomerančový džus, absint a grenadina. Koktejl se zpravidla zdobí plátkem pomeranče, či kůrou z citrusu.
Monkey Gland je tedy koktejl, ve kterém si vychutnáte zajímavé spojení chutí a opravdu netradiční chuťovou kombinaci. Chuťový profil tady vypadá už podle receptury velmi zajímavě. Koktejl se výborně hodí k takovému tomu celodennímu popíjení.
Koktejl Monkey Gland patří mezi oficiální koktejly Mezinárodní barmanské asociace (IBA) a je zařazen mezi koktejly The unforgettables (tradiční klasika).
Náročnost přípravy koktejlu Monkey Gland
Příprava patří k těm jednodušším a tradičním. Koktejl se připravuje v šejkru, všechny suroviny se dávkují na kostky ledu a vše se pak scedí do nachlazené koktejlové sklenice přes strainer. Pro koktejl je se výborně hodí klasická koktejlová sklenice na stopce, malá koktejlová sklenice, případně Martini V-shape, ve které asi nejvíce vynikne.
Recept na přípravu koktejlu Monkey Gland
- Připravíme si potřebné ingredience
- Dry gin (0,45 dl)
- Čerstvý pomerančový džus (0,45 dl)
- Absint (polévková lžíce)
- Grenadina (polévková lžíce)
- Kostky ledu
- Plátek pomeranče, případně kůra z citrusu na zdobení, ale není v originální receptuře
- Do koktejlové sklenice vložíme kostky ledu a necháme jí chladit
- Do šejkru dáme kostky ledu a přidáme postupně všechny tekuté ingredience
- Krátce a intenzivně protřepeme
- Scedíme přes strainer (bez ledu) do koktejlové sklenice, ze které předtím odstraníme led
- Koktejl se zpravidla nezdobí, někdo volí svitek citrusové kůry, která by se nad koktejlem měla rozlomit, aby ho ovoněly esenciální oleje, případně plátek pomeranče.
- Drink je hotov
Video přípravy koktejlu je ke shlédnutí je níže.
Název a původ koktejlu Monkey Gland
Koktejl Monkey Gland je jedna z těch zapomenutých klasik, která si zaslouží více pozornosti. Gin je bylinný základ, který pevně drží pomerančový džus a grenadinu. Je však slabý a může se rozpadnout při přílišném zředění, takže to nepřehánějte
Ze všech nápojů na světě se opičí žláza může rychle stát oblíbenou. Je to trochu ošemetné, ale pokud správně vyvážíte chuť, je tento nezvykle pojmenovaný koktejl fenomenální.
Slazená kombinace ginu, pomerančového džusu a grenadiny tvoří opravdu příjemný nápoj. Skutečně fascinující se však stává pouze s náznakem absintu. Většina receptů na opičí žlázu navrhuje přidat do šejkru „šplouchnutí“ absintu nebo jedné z jeho mnoha náhražek, ale na jemnosti oplachování sklenice je něco. Vzniká tak příjemný, ovocný koktejl se sebemenší příchutí anýzu jako kontrastu a omamnou vůní.
Ve své knize „Harry’s ABC of Mixing Cocktails“ z roku 1922 se Harry MacElhone zasloužil o vynález opičí žlázy. MacElhone byl jedním z mnoha amerických barmanů, kteří odešli z USA během prohibice. Provozoval Harry’s New York Bar v Paříži ve Francii, kde vytvořil řadu slavných koktejlů, včetně French 75 a bloody mary . Jeho barmanské příručky jsou fantastickým odkazem na recepty klasických koktejlů.
MacElhone tvrdil, že tento název inspirovaly experimenty Dr. Serge Voronoffa. Ve 20. letech 20. století se chirurg zaměřil na mužské vylepšení léčby, z nichž nejznámější zahrnovala roubování tkáně opičích varlat (nebo opičích žláz) na lidská varlata. Voronoff se stal známým pro tuto poněkud šokující techniku a získal značné množství posměchu. Zemřel v téměř neznámu v roce 1950. Jeho smělost žije ve jménu tohoto koktejlu i omáčky z opičí žlázy, kterou údajně vytvořili francouzští kuchaři působící v Jižní Africe.