Světové koktejly – Sea Breeze
Koktejl Sea Breeze, tedy v překladu mořský vánek není nic jiného, než další verze vodky s džusem. Ovšem na rozdíl od koktejlu Screwdriver (šroubovák) který se připravuje s pomerančovým džusem, Sea Breeze se připravuje s brusinkovým a grapefruitovým džusem. Jeho barva je tak červená.
Jedná o moderní koktejl, ve kterém hraje prim vodka, která je ochucena oběma džusy. Sea Breeze je koktejl, který zachutná především příznivcům longdrinků, kdy si tento koktejl můžete vychutnávat na pláži za lehkého mořského vánku a sílu koktejlu si určovat sami podle toho, jak moc necháte roztát led v longdrinku.
Koktejl se dle originální receptury zdobí kouskem pomerančové kůry a koktejlovou třešní. Alternativně může být zdoben segmentem limetky. Záleží na vašich preferencích.
Koktejl Sea Breeze patří mezi oficiální koktejly Mezinárodní barmanské asociace (IBA) a je zařazen mezi koktejly Contemporary classics (současná klasika).
Náročnost přípravy koktejlu Sea Breeze
Příprava patří k těm opravdu jednoduchým – připravuje se přímo ve sklenici highball, tedy velký tumbler, kterou naplníme kostkami ledu a přidáme všechny suroviny v pořadí dle množství od nejmenšího. Tímto způsobem zároveň dojde k samovolnému promíchání všech ingrediencí i bez nutnosti míchání. Koktejl ozdobíme a máme hotovo.
Recept na přípravu koktejlu Sea Breeze
- Připravíme si potřebné ingredience
- Vodku (0,40 dl) – dle originální receptury
- Brusinkový džus (1,20 dl)
- Grapefruitový džus (0,30 dl)
- Kostky ledu
- Kůru z pomeranče a koktejlovou třešeň na zdobení – dle originální receptury
- Slámku
- Do sklenice highball vložíme kostky ledu až po okraj
- Přidáme všechny tekuté ingredience v pořadí dle množství od nejmenšího
- Ozdobíme svitkem pomerančové kůry a koktejlovou třešní
- Vložíme slámku
- Drink je hotov
Video přípravy koktejlu je ke shlédnutí je níže.
Název a původ koktejlu Sea Breeze
The Sea Breeze je ikonou pití 80. let 20. století, lehkým a osvěžujícím koktejlem, který se dokonale hodí ke slunečným dnům na pláži. Obsahuje vodku, brusinkový džus a grapefruitový džus a často se spojuje s podobnými nápoji té doby, jako je Cape Codder (vodka a brusinky) a Bay Breeze (vodka, brusinky a ananas). To dává smysl, protože koktejly obsahují mezi ingrediencemi společnou nit. Ale Sea Breeze má svou vlastní historii.
Navzdory svému významnému pouličnímu krédu z 80. let Sea Breeze pravděpodobně vznikl o desítky let dříve, i když v jiné podobě, než jak je znám dnes. Slavný svazek Harryho Craddocka z roku 1930 „ The Savoy Cocktail Book “ obsahuje recept na Sea Breeze Cooler, který vyžaduje stejné díly suchého ginu a meruňkové brandy plus půl citronu a dvě kapky grenadiny. Podává se na ledu, přelité sodou a ozdobené mátou. Ačkoli jde o mnohem odlišný koktejl než dnešní verze, mnozí věří, že právě toto je základem pro moderní Sea Breeze. A změna receptury může být způsobena chytrým marketingem brusinkového konsorcia.
V 60. letech 20. století společnost Ocean Spray – původně založená jako kolektiv pěstitelů v roce 1930 – začala vydávat brožury s recepty, aby propagovala používání kyselých bobulí ve více potravinách a nápojích. Tento tlak samozřejmě zahrnoval koktejly. Jeden konkrétní koktejl byl nazván Sea Breeze a obsahoval brusinkový džus, který může být prvním příkladem oblíbeného nápoje obsahujícího brusinky.
Dnes je Savoy’s Sea Breeze Cooler z velké části pod radarem a nahradila ho moderní verze s vodkou. Koktejl uhasí žízeň, je lahodný a jednoduchý na přípravu, takže je snadné pochopit, proč se chytil. Balená brusinková šťáva je i nadále oblíbenou volbou, protože čerstvá šťáva je obvykle příliš kyselá na to, aby fungovala sama. Ale čerstvě vymačkaný grapefruit je vždy dobrý nápad. Jeho bohaté citrusové tóny přispívají k regenerační citlivosti koktejlu a jeho kvantifikovatelnosti.
Sea Breeze je připraven vám pomoci, ať už jste na pláži nebo se jen snažíte vykouzlit plážovou atmosféru pomocí pitného režimu. Zabudováno ve stejné sklenici, ve které jej pijete, není jednodušší způsob, jak si přivést slunečné počasí do své cesty.