Světové koktejly – Vieux Carré
Mnozí by jistě koktejl Vieux Carré řadili už jen podle jeho názvu k francouzským koktejlům a nebyli by tak úplně mimo, protože původ tohoto koktejlu, jehož jméno v překladu znamená staré náměstí, lze vystopovat ve Francouzské čtvrti, ovšem v New Orleans na jihu USA ve státě Louisiana.
Jedná o polozapomenutý koktejl, který patří k nejstarším koktejlům. V koktejlu je jako základ, tedy alkoholická báze použita žitná whisky a koňak a to ve stejném množství. K dalším ingrediencím pak patří sladký vermut, bylinný likér Bénédictine a dva střiky hořkých bitters.
Koktejl se dle originální receptury zdobí, svitkem pomerančové kůry a koktejlovou třešní maraschino, nejlépe na koktejlové jehle.
Koktejl Vieux Carré patří mezi oficiální koktejly Mezinárodní barmanské asociace (IBA) a je zařazen mezi koktejly The unforgettables (tradiční klasika).
Náročnost přípravy koktejlu Vieux Carré
Příprava patří k těm opravdu jednoduchým – připravuje se v míchací sklenici s několika kostkami ledu, poté se scedí přes strainer do vychlazené koktejlové sklenice a ozdobí tenkým svitkem kůry pomeranče a koktejlovou třešní na jehle.
Recept na přípravu koktejlu Vieux Carré
- Připravíme si potřebné ingredience
- Žitnou whisky (0,30 dl) – rye whisky
- Koňak (0,30 dl)
- Sladký vermut (0,30 dl)
- Bénédictine (1 barmanská lžička) – francouzský bylinný likér
- Peychaud bitters (2 střiky) – dle originální receptury
- Kostky ledu
- Koktejlová třešeň na jehle na zdobení
- Svitek kůry citrónu
- Koktejlovou sklenici (případně old-fashioned glass) naplníme kostkami ledu a necháme jí chladit
- Do míchací sklenice dáme kostky ledu a přidáme všechny tekuté ingredience
- Zamícháme barmanskou lžičkou
- Obsah míchací sklenice scedíme přes strainer (tedy bez ledu) do koktejlové sklenice, ze které předem odstraníme led
- Koktejl zdobíme svitkem citrónové kůry a koktejlovou třešní na jehle
- Drink je hotov
Video přípravy koktejlu je ke shlédnutí je níže.
Název a původ koktejlu Vieux Carré
New Orleans hrálo významnou roli v koktejlové kultuře v průběhu minulého století. The City That Care Forgot je zodpovědné za klasiky jako Sazerac a Ramos Gin Fizz. Mezi jeho příspěvky patří také Vieux Carré, které poprvé uvedl k životu ve 30. letech Walter Bergeron, barman v legendárním neworleanském Carousel Baru v hotelu Monteleone. Vieux Carré znamená ve francouzštině „staré náměstí“ a odkazuje na městskou část Francouzské čtvrti.
Stejně jako mnoho klasických koktejlů z tohoto města, recept představuje příčné proudy tehdejší Ameriky: brandy a likér z Francie, vermut z Itálie a žitná whisky až z Mississippi. Vieux Carré je zároveň opilé, sladké, hořké a hladké – jinými slovy, je to New Orleans ve sklenici.
Nápoj obsahuje několik silných ingrediencí. Ve většině případů by žito nebo koňak mohly nést koktejl samy o sobě, ale Vieux Carré vyžaduje obojí v technice dělené báze, která umožňuje, aby každá komponenta zazářila. Žito poskytuje svalnaté koření, zatímco koňak propůjčuje jemnější tóny ovoce a květin. Sladký vermut dodává bohaté rostlinné látky, zatímco Bénédictine přináší své výrazné chutě bylinek, koření a medu. Nakonec hořké dodají strukturu a koření. Každý prvek má svou roli; když se spojí, ingredience se hladce spojí.
Tento recept pochází od legendárního barmana Dale DeGroffa , známého jako King Cocktail. Klasickou kombinaci Angostury a Peychaudových hořkých nahrazuje vlastními pikantními aromatickými hořkými, které do nápoje vnášejí podobné akcenty pečícího koření a anýzu. Také volí George Dickel žito z Tennessee. Ale každá dobrá žitná whisky to udělá, takže neváhejte experimentovat se svou oblíbenou lahví.
Dnes Vieux Carré najdete na koktejlových menu po celé zemi spolu s dalšími klasikami z New Orleans, jako je Sazerac . Pokud se ocitnete ve Francouzské čtvrti, nenechte si ujít šanci vypít jeden přímo u zdroje. Koktejl je silný, ale všimněte si, že Carousel Bar je známý svým otočným barem. Takže, pokud máte pocit, že se místnost točí, nebojte se, točí se jen bar.