Tibi krystaly a fermentované nápoje 1/2 – Co to vlastně je

Pokud rádi v kuchyni experimentujete a chcete vyzkoušet každou novou věc, která se objeví, můžete nyní vyzkoušet krystaly tibi, které jsou v oboru kvašených mírně alkoholických nápojů poslední známou novinkou.

Pokud patříte k milovníkům kvašených limonád a máte rádi experimenty, můžete si tímto způsobem vyrobit jemně perlivý nízkoalkoholický nápoj, který bude chuťově zajímavý a který lze ještě dále ochucovat a ladit na mnoho způsobů přesně podle vašich preferencí.

Pro mnohé je to i způsob zábavy a koníček připomínající tak troch alchymii, kdy si něco namícháte, a pár dní s ochutnávkou netrpělivě čekáte, co vám vlastně vykvasí. a nic není ztraceno, pokud nejste spokojeni, lze nápoj dále modifikovat, a to tak dlouho, až docílíte požadované chuti.

Proces kvašení

Proces kvašení, čili fermentace je všeobecně známý a vůbec nejstarší způsob výroby alkoholických nápojů. Tímto způsobem se i dnes prakticky vyrábějí všechny alkoholické nápoje, minimálně v jejich prvních technologických krocích. U nápojů s vyšším obsahem alkoholu následuje po kvašení ještě destilace, mnohdy i opakovaná.

Kvasinky při procesu fermentace konzumují cukry, které přeměňují na alkohol. Vzniklý alkohol je také to, co kvasinky na konci tohoto procesu zahubí. Tím je ukončen proces fermentace. Z tohoto důvodu je takto možné vyrobit jen nápoje do obsahu alkoholu cca 12%. Můžete tak vyrobit pivo i víno, cider a mnoho dalších nápojů.

Tímto způsobem se dají také vyrobit nízkoalkoholické kvašené rádoby limonády, chuťově podobné radleru.

Tibi krystaly

Co to vlastně ty tibi krystaly jsou?

Tibi krystaly jsou malá bílá zrnka, osídlená bakteriemi (např. Lactobacillus a Streptococcus) a kvasinkami. Jedená se o kvasná zrna, na kterých žijí mikrobiální kultury. Krystaly jsou příbuzné s tibetskou houbou, ale zatímco kefírová zrna se živí laktózou z mléka, krmivem pro tibi je cukr a sladké ovoce.

Jeho konzumací nálev okyselují, jako vedlejší produkt vzniká oxid uhličitý a tímto procesem fermentace se vytváří jemně perlivý nápoj, známý jako vodní kefír. Ten je nejen příjemně osvěžujícím nápojem, ale díky fermentaci i mnoha prospěšným látkám také vítaným a relativně zdravým vzhledem k určitému obsahu alkoholu, prostředkem pro udržení zdravé střevní mikroflóry.

Různé bakterie a kvasinky pak společně vytvářejí vodní kefír, tedy probiotický nápoj prospěšný pro střeva, trávení a imunitní systém. S tibi krystaly se poměrně jednoduše pracuje, a tak se stala tibi limonáda plnohodnotnou součástí mnoha nápojových lístků. Zároveň ale nic nebrání tomu, abyste si ji připravili v pohodlí domova. S několika kostkami ledu jde navíc o výborný nápoj do horkých dnů.

Příprava vodního kefíru

Pro výrobu vodního kefíru budete potřebovat samotné tibi krystaly. Ty můžete zakoupit v eshopech, nebo specializovaných prodejnách. Protože krmením sacharidy tibi krystaly rostou a nabývají, jejich pěstitelé se o ně časem rádi podělí v různých internetových komunitách.

Dále budete potřebovat skleněnou láhev, běžný řepný cukr, vodu a sušené ovoce. Velikost lahve je úměrná množství krystalů – ideální poměr je okolo 1:10, tedy 100 gramů krystalů na litr vody. Jakmile krystaly narostou, můžete množství zvyšovat.

Připravte si litr vody. Převařená, ale už vychladlá je nejlepší, ale filtrovaná nebo alespoň odstátá kohoutková voda bude také stačit. Rozmíchejte v něm 3 polévkové lžíce cukru a několik kousků sušeného ovoce (datle, fíky, rozinky, švestky), které celému nápoji dodají výslednou chuť. Pozor ale na sířené a jinak chemicky upravené ovoce, které může bakterie zahubit. Krystaly propláchněte na jemném cedníku (některá nová zrnka jsou ještě hodně malá) a přidejte do vody. Láhev přikryjte ubrouskem či plátěným kapesníkem a zajistěte gumičkou.

Nechejte stát při pokojové teplotě 3 – 4 dny. Délka kvašení se odvíjí od teploty, poměru krystalů, vody a sladidla a také vašich chuťových preferencí. Nápoj by měl být příjemně sladkokyselý a perlivý, připomínající cider. Pokud je nápoj kyselý už příliš, lze ho ještě chuťově vylepši doslazením, či naředěním vodou a příště jej včas ochutnat. Časem ji jistě vyladíte postup sedící na vaše domácí podmínky.

Tipy a triky jak pracovat s tibi

I když platí, že práce s krystaly tibi je je rychlá a snadná, rozhodně se vyplatí dodržovat několik pravidel:

  • Limonáda potřebuje kvasit a zrát v čistých nádobách. Ideálně nádoby umyjte v myčce při vysoké teplotě a zakryjte čistým víčkem.
  • Krystaly by také neměly zůstávat delší čas na vzduchu.
  • První fermentaci doporučuje kápnout do roztoku citronovou šťávu, neboť snižuje pH i riziko nákazy. Stačí několik kapek.
  • Dejte pozor na kvalitu a čistotu používaných surovin, kvalitu vody, okolní teplotu a také délku a pravidelnost kvašení. Je důležité zabránit kontaminaci.
  • Krystaly uchovávejte v lednici v 3 až 10% cukerném nálevu.
  • Pravidelně je dokrmujte cukrem a občas jim dopřejte trochu slazené minerálky, jiného cukru nebo špetku himálajské soli.
  • K delšímu skladování je můžete zamrazit, propláchněte je, nechte osušit a poté je uzavřete do sáčku a šokově zamrazte.
  • Při rozmrazování je dejte rovnou do cukerného roztoku s cca 10 % cukru, minerály a kyselou složkou a nechte je alespoň tři dny rozkvasit.
  • Při práci s vodním kefírem a tibi krystaly se vyhněte kovovým nádobám a nástrojům.

Tibi krystaly a vodní kefír – FAQ

  • Jak tibi krystaly delší dobu uchovat aniž by se používaly?

Zrna uložte do sladkého nálevu a dejte je do lednice. Vydrží tam cca 10 dní. Pak je třeba zase vyměnit vodu a doplnit cukr. Další možností je domluvit se s okolím, se sousedy a přáteli. Dobře živené krystaly svůj objem dovedou zdvojnásobit už v horizontu 2-3 týdnů, přebytky vám sousedé či přátelé rádi vrátí zpět. A příště zase můžete vypomoci vy jim.

  • Tibi krystaly mi nepřirůstají a nápoj neperlí, co s tím dělat?

V tomto případě je problém ve složení roztoku, který není dostatečně výživný pro tibi krystaly. Doporučeje se přidat minerálku (např. Magnesia) a doplnit hořčík a vápník. Problém v přírůstku může být způsobený také velkým poměrem vody ke krystalům. Neměl by být větší než 1:10. Přidejte tedy krystaly tibi, nebo uberte množství roztoku.

  • Je konzumace vodního kefíru z tibi krystalů nějak omezena?

Žádná omezení neexistují, ale pokud s vodním kefírem začínáte, první dny raději nepijte více než například 2 dl. Vaše střevní mikroflóra může být osídlena novými druhy bakterií, případně lehce pozměnit jejich poměr, takže si na vyšší příjem bude vhodnější nejdříve pár dní zvykat. Pokud se nedostaví žádné potíže lze konzumovat stejně jako vodu.

  • Lze jako potravu pro tibi krystaly použít i jiný cukr než řepný?

Lze použít prakticky cokoliv, co obsahuje cukr, ale je zbytečné používat dražší sladidla, jako jsou například třtinový cukr, melasa, sirupy, za účelem zdravější verze. Bakterie spotřebují většinu sladidla a zbytečně si zvýšíte náklady, aniž byste získaly vyšší přidanou hodnotu. Přírodnější verze také mohou obsahovat některé nečistoty a nežádoucí příměsi, které mohou působit kontraproduktivně.

  • Jak je to s obsahem alkoholu?

Jak je to sladkokyselé, je to na pití osvěžující, zejména při skladování v ledničce, a pak se člověk v létě diví, jak na něj jdou rychle mrákoty. Nezapomeňte, že výsledný produkt může obsahovat určité množství alkoholu. Přesné množství se určit nedá, protože záleží na mnoha okolnostech, mj. na množství potravy (cukru) pro kvasinky. Počítejte s tím, že to může být asi jako u výčepního piva, občas to však může být i o dost více. Tak pozor na to a zejména pak na to myslete při řízení automobilu.

Všechny díly