Tipy a triky jak na kocovinu

Kocovina, už jen přečtením tohoto slova se vám nejspíš vybavilo několik nepříjemných životních okamžiků, kdy jste se cítili vlivem nadměrné konzumace alkoholu opravdu pod psa. Nejjistější prevencí proti kocovině je samozřejmě nepít žádný alkohol, ale nejspíš tušíte, že o tom tento článek nebude.

Tipy jak kocovině předejít

Přinášíme vám tipy a rady, kterými můžete kocovině předejít, případně ji alespoň trochu zmírnit a vyvarovat se tak jejímu těžkému průběhu.

Konzumace alkoholu vám naruší metabolismus cukrů a tuků, působí močopudně, takže vás odvodňuje, s vodou odejde z těla i spousta minerálů a vitamínů, což může zapříčinit celkovou slabost a malátnost, sucho v puse. Koncentrovaný alkohol zároveň dráždí žaludek, proto se vyskytuje ranní nevolnost.

Pokud se chystáte na večírek, kde budete hojně popíjet alkohol, zkuste se předem vydatně najíst. Jídlo zpomalí vstřebávání alkoholu do krve. Před odchodem na večírek si můžete dopřát také dávku vitamínů, ať už ve formě tabletky nebo v přírodní podobě.

Skleničky alkoholu prokládejte minerálkou, ta zajistí potřebný přísun minerálů, které alkohol naopak vyplavuje, a zabrání dehydrataci. Čím tmavší destilát, tím horší kocovina, vybírejte si tedy čistší nebarevné nápoje.

Co konzumovat jako prevenci před kocovinou

Rádi byste si dali s přáteli po práci pár drinků, ale bojíte se, že vám bude druhý den nevolno a vy nebudete moct fungovat, přesto, že třeba musíte do práce? Přinášíme tipy, co jíst, aby vás kocovina nepřemohla. Samozřejmě nezapomeňte na pravidelné doplňování tekutin.

Rajčata

Obsahují draslík, který obnovuje rovnováhu tekutin v těle. Což znamená, že čím víc jich najednou sníte, tím míň problémů budete mít. A jeden tip na závěr: Před pitkou do sebe hoďte aspoň dvě celá rajčata – ráno bude o krapítek snesitelnější. Tedy jestli jste nepili celou noc jen Bloody Mary.

Zázvorové pivo

Po pár pivech se cítíte fajn, ale váš žaludek je v jednom ohni. Alkohol totiž doslova rozpaluje žaludeční stěny. Naštěstí je tu zázvorové pivo – oblíbená první pomoc pro holky, kterým se z přemíry alkoholu zvedne žaludek – to vám ulehčí. Studie otištěná v jednom britském lékařském periodiku dokonce tvrdí, že zázvorové pivo je zdaleka nejúčinnější zbraní proti žaludeční nevolnosti. Zapamatujte si to.

Banány

Dvě nezávislé medicínské studie prokázaly, že vitamin B6 (kterého jsou v banánech hory) je jednou z nejúčinnějších látek proti kocovině. Naládujte do sebe klidně dva až tři banány – ty vám zaručí přísun doporučené denní dávky zmiňovaného vitaminu. A pak se podívejte na hodiny a do zrcadla, zaúpěte jako tlouštík a přísahejte, že už nikdy v životě nebudete pít. Krátce nato začnete krkat jako prase a budete zvažovat, jestli jít už počtvrté to ráno na velkou…

Med

Alkohol připraví vaše tělo o cukry, takže si dejte něco s vysokým obsahem fruktózy, to je nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak je doplnit. A co víc: mezi odborníky se už dlouho šušká, že strava s vysokým obsahem fruktózy – jako je například med – redukuje následky kocoviny. Med rovněž dodá tělu sodík a draslík, a tím vám pomůže dostat se co nejrychleji z nejhoršího.

Ovesná kaše

Výzkumníci z univerzity v Olomouci předložili několika studentům po flámu různá jídla a zjistili, že ti, kteří posnídali jídlo typu ovesné kaše (jejíž sacharidy tělo pomaleji stravuje), se z kocoviny dostali dřív než ti, kteří přijali cukry snazší a přímější cestou (čokoládovými chipsy).

Semínka z dýně

Tahle semínka jsou bohatým zdrojem hořčíku, tím nejbohatším, jaký je k mání. A hořčík je pro člověka s kocovinou mimořádně důležitý (právě ten alkoholem doslova vypláchnete z těla). Podle studie z časopisu krkonošských ochotníků s příznačným a jedinečným názvem Hlavobol, mají lidé s nedostatkem hořčíku v těle obecně větší sklony trpět bolestmi hlavy. Zavřete oči a hoďte to do sebe. Platí to, co jindy: to, co odporně chutná, obyčejně tělu nejvíc prospívá.

 Džus V8 (mix zeleniny a ovoce)

Studie otištěná v odborném časopisu Lékařská etika odhalila, že ovoce a ovocné džusy výrazně redukují příznaky kocoviny. Fruktóza (což je vzletný název pro ovocné sacharidy) obsažená dostatečně v džusech vašemu organismu pomáhá rychleji odbourat alkohol. Pro dosažení co nejlepšího výsledku si dejte sklenku, než půjdete do postele, a pak jednu zase ráno. Postaví vás to na nohy, věřte nám.

Vajíčka

Jsou bohatým zdrojem cysteinu, aminokyseliny, která pomáhá játrům odbourat toxiny, jež způsobují kocovinu.

Olivový olej

Proč máte takovou chuť na chipsy? Zkrátka proto, že vaše tělo potřebuje tuky, díky nim možná znovu nastartuje proces zmrtvýchvstání. Ale měly by to být kvalitní tuky, ne ty, které zabetonují všechny tepny v těle. Ideálním zdrojem takových dobrot je například olivový olej, který je plný omega-3 mastných kyselin vhodných pro resuscitaci zničených mozkových buněk. Navíc obsahuje i nenasycené kyseliny, které zase pomáhají játrům. Sáhněte pokud možno po extra panenském oleji, ten má nejvíc antioxidantů (a právě ty vám pomůžou zbavit se kocoviny).

Isostar

Kocovina je v podstatě totéž, čím trpívají sportovci po tréninku a co se dá shrnout pod jedno slovo: dehydratace. Zkuste proto totéž co sportovci a dejte si energetický nápoj obsahující taurin (tzv. energizér).

Jak si léčit kocovinu

Doplňte již výše zmiňovanou tekutinu a minerály. Dobře k tomu poslouží i teplá polévka (vývar či oblíbená vyprošťovací česnečka), polévka zklidní žaludek a dodá organismu živiny a soli. Pokud jste schopní vstát z postele, jděte na čerstvý vzduch, kyslík pomůže tělu v boji se zbytkovým alkoholem.

Někomu může pomoci sklenice ovocné šťávy, fruktóza prý napomáhá odbourávání alkoholu v těle. Rozbouřený žaludek uklidní bylinné čaje, variantou je zažívací soda rozpuštěná ve vodě, která by měla zmírnit pálení žáhy. Osvědčeným pomocníkem při těchto potížích jsou také tkáňové soli, které seženete v lékárnách

Rychlost vylučování alkoholu z těla – rozdíly mezi ženami a muži

Vylučování alkoholu z těla pomáhá enzym, který se nazývá alkoholdehydrogenáza. Nachází se v žaludku a tenkém střevě a rozkládá alkohol. Aktivita tohoto enzymu je u žen o 20 až 30 % nižší než u mužů. Když muž i žena vypijí stejné množství alkoholu, právě díky tomuto enzymu se přítomnost alkoholu v krvi liší. Nižší rychlost rozkládání alkoholu je u žen zapříčiněný také menším objemem těla, nižším obsahem vody v těle a větším relativním množstvím tuku. 

Tabulka ukazuje, jak dlouho trvá úplné vyloučení alkoholu:

Typ alkoholuMužŽena
půllitr 10° piva2,15 hod.3,42 hod.
půllitr 12° piva2,45 hod.4,31 hod.
0,7 l vína 8,38 hod.14,16 hod.
0,5 l 40% destilátu22,3 hod.37,2 hod.
Rychlost vylučování alkoholu z organismu