Vinařská oblast Nový Zéland
O vinařství na Novém Zélandu
Nový Zéland je unikátní geografická a velmi rozmanitá vinařská oblast s nejjižnějšími vinicemi na celém světě. Vína z Nového Zélandu jsou v Evropě známá až posledních desetiletích.
Roční produkce vín dělá na Novém Zélandu více než 100 milionů litrů. Polovina této produkce je vyvážena do Velké Británie, USA a Japonska. Nový Zéland zahrnuje Severní a Jižní ostrov, vinná réva se pěstuje na obou. Přestože Nový Zéland produkuje méně než 1 % světového vína, nabízí pestrou škálu odrůd a stylů vín.
Nový Zéland má mírné klima, přímořské podnebí s oceánskými vlivy. Léta jsou chladnější, zimy velmi mírné, s velkým množstvím vlhkosti a přirozeným prouděním větru.
Dominantní odrůdou Nového Zélandu je Sauvignon Blanc. Nový Zéland nabízí rozpětí od teplejších klimatických podmínek typu Bordeaux, kde se daří odrůdám stylu Syrah, až po severní chladnější klima, vhodné pro pěstování odrůd Pinot Noir a Riesling. Nový Zéland dal známým vínům novou chuť.
Historie vinařství na Novém Zélandu
První doložená zmínka o pěstování vinné révy na Novém Zélandu se sice datuje do roku 1819 k misionáři Samuelovi Marsdenovi, první moderní vinohrady však založil až v roce 1830 James Busby.
Další vinice zakládali přistěhovalci z Anglie, Chorvatska a Srbska. Evropský typ révy, který přivezli ze svých zemí, se ukázal pro místní podmínky jako nevhodný. Vhodné evropské odrůdy byly nalezeny až v roce 1960 a od té doby začíná prudký rozvoj vinohradnictví Nového Zélandu. Nejstarší dosud existující vinice byla založena v roce 1851 na pozemcích římsko-katolické církve v Hawke’s Bay.
Největším vinařstvím na Novém Zélandu je Montana Wines. Bylo založeno v roce 1977 přistěhovalcem z Chorvatska. Druhé největší vinařství Corbans založil v roce 1902 libanonský přistěhovalec. Dalším známým vinařstvím je Cloudy Bay, které založil v roce 1985 Australan.
Odrůdy vín pěstovaných na Novém Zélandu
Nejčastější odrůdou vinné révy na Novém Zélandu je Sauvignon Blanc.
Mezi bílé odrůdy patří:
- Müller Thurgau
- Chardonnay
- Muscat
- Riesling,
- Chenin blanc
- Semillon
Nejrozšířenějšími odrůdami červených vín jsou:
- Pinot noir
- Cabernet Sauvignon
- Merlot
- Pinotage
Vinařské oblasti Nového Zélandu
Vinařské oblasti Nového Zélandu jsou rozptýleny do deseti podoblastí na obou ostrovech. Severní ostrov zahrnuje podoblasti Northland, Auckland, Waikato/Bay of Plenty, Gisborne, Hawke´s Bay a Wairarapa, Jižní ostrov pak podoblasti Nelson, Marlborough, Canterbury/Wairapa, Central Otago. K nejvýznamnějším patří:
- Auckland – Oblast prvních vinařství produkující zejména kvalitní červená vína. Největší slávu zažívá tato oblast od roku 1985 a mezi nejznámější vinařství patří: Babich, Collard Brothers, Corbans, Delegat´s, Goldwater Estate,Kumeau River, Matua Valley, Nobilo, Stonyridge Vineyard a Villa Maria.
- Hawke´s bay – Již v roce 1851 zde misionáři založili první vinice a až dodnes jsou zde produkována špičková, zejména, červené vína jako Merlot, Cabernet Sauvignon, Syrah a Melbec.Bílá vína. Velmi vysokou laťku ale drží také bílá vína – Sauvignon Blanc, Chardonnay a Riesling. Mezi nejznámější vinařství patří Brookfield, Church Road Winery, C.J. Pask WInery, Clearview Estate, Te Mata Estate a Vidal Estate.
- Martinborough – Velmi mladá a dynamická vinařská oblast založené na konci 70.let dvacátého století a to také díky faktu, že jsou půdní a klimatické podmínky podobné francouzským Bordeaux nebo Burgundsku. Mezi perly tohoto regionu patří novozélandské červené víno z burgundské odrůdy Pinot Noir. Nejznámější vinařství jsou Wither Hills, Alana Estate, Ata Rangi, Ary River a Palliser Estate.
- Marlborough – Další mladý vinařský region známý až od 80. let dvacátého století. Za pouhých 30 let zdejší vinice zabírají největší plochu a využívají dlouhých slunečných dnů a chladných nocí. Poměrně málo srážek nutí révu hledat v půdě max. pro svůj úspěch. Nejznámější vinařství patří Montana, Cloudy Bay, Grove Mill, Hunter´s Wines, Lawson´s Dry Hills a Vavasour Wines.
- Canterbury – Oblast objevené Francouzi v roce 1840, kteří mířili na Martinique. Mezi nejoblíbenější odrůdy patří Pinot Noir, Chardonnay a Riesling.
- Otago – Patří mezi nejjižnější vinohradnické oblasti na světě založené již v roce 1860. Znovuzrození vinařství tato oblast zaznamenala v sedmdesátých letech 20. století. Nejznámější vinařství je zde Black Ridge.