Vyrábíme si doma koktejlové třešně

Třešnička na dortu, koktejl zdobený třešní, apod. V gastronomii a mixologii je koktejlová třešeň opravdový pojem a jejich používání je převažující.

Koktejlové třešně se dají běžně koupit ve větších supermarketech i obchodech s barmanskými potřebami a alkoholem. Můžete si je ale také připravit sami doma, to se vyplatí zejména tehdy, pokud máte vlastní třešně ze zahrady, či se vám je podaří někde natrhat.

Použití koktejlových třešní

Třešně se používají v mnoha alkoholických a nealkoholických nápojích a koktejlech, včetně Tequila Sunrise, Queen Mary a Shirley Temple, což jim dává přezdívku koktejlové třešně. Tento termín se také používá k označení jiných odrůd, včetně Amarena , Balaton a Bing , pokud se používají pro stejný účel, obvykle namočené v alkoholu nebo cukru. Někdy třešně spolu s trochou maraschino sirupu, se vloží do sklenice Coca-Coly , aby se vyrobila staromódní nebo domácí „třešňová kola“.

Jako ozdobu je lze použít na ozdobu mraženého jogurtu, pečené šunky, koláčů pečiva, mléčných koktejlů a zmrzlinových limonád. Jsou nedílnou součástí amerického zmrzlinového poháru, což vede ke vzniku termínu „třešeň na vrchu“ v obecnějším použití. Často jsou součástí konzervovaného ovocného koktejlu. Používají se i do koktejlu Manhattan, kteří si mnozí z nás bez třešně už neumí ani představit.

Třešně maraschino

Třešeň maraschino je konzervovaná, slazená třešeň , obvykle vyrobená ze světlých sladkých třešní jako jsou odrůdy Royal Ann, Rainier nebo Gold. 

Ve své moderní podobě se třešně nejprve konzervují ve slaném roztoku obvykle obsahujícím oxid siřičitý a chlorid vápenatý k vybělení ovoce, poté se namáčí do suspenze potravinářského barviva (běžné červené potravinářské barvivo je FD&C Red 40 ), cukrového sirupu a dalších aditiv, které jim dávají výsledný vzhled a chuť.

Název maraschino pochází z třešně marasca chorvatského původu a z ní vyrobeného likéru maraschino, ve kterém byly třešně marasca rozdrceny a po nakládání konzervovány. Celé třešně konzervované v tomto likéru byly známé jako „maraschino třešně“. To byl v Dalmácii místní způsob konzervace ovoce.

Více o koktejlových třešních maraschino se dočtete zde – Koktejlové třešně maraschino – ALKOHOL DRINK.

Třešně a konzervace

Pro konzervaci třešní potřebujeme právě dozrálé, lehce nakyslé plody, které jsou nepopraskané, nejsou červivé, či jinak nepoškozené a mají pevnou strukturu.

Varianty koktejlových třešní:

Pokud je chceme používat jako ozdobu koktejlů, trhají se i se stopkami a konzervují včetně stopek a bez pecek. Takové třešně vypadají v koktejlech naprosto úžasně, jsou krásné, sladké, plné třešňové vůně a chuti. Tato ozdoba koktejl pozvedne na úplně jinou úroveň. Ovšem tato metoda je poměrně pracná a zdlouhavá. Na vypeckování jsou potřeba speciální nástroje – kleště.

Třešně můžeme ovšem konzervovat i s peckami a bez stopek. Takové třešně se pak napichují na párátka a poté zdobí koktejly. Chuť třešně s peckou či bez je mírně odlišná, ale nedá se říci, že by jedna či druhá byla lepší. Pokud plánujete vyrábět doma koktejlové třešně, může vám tato varianta značně ušetřit hodně času i práce. Ovšem nejedená se o tzv. čistý styl.

Pokud jste si přečetli článek o třešních maraschino, jehož odkaz je výše, tak už víte, že se tyto třešně jsou plné chemie. Tomu se snažíme při domácí výrobě koktejlových třešní vyhnout a jít raději přírodní cestou konzervačního nálevu. Jedná se o tzv. metodu pomalého kandování, kdy jsou třešně konzervovány zejména cukrem.

Domácí výroba koktejlových třešní

Rozpis surovin je na cca 1 kg třešní.

Suroviny potřebné pro domácí výrobu koktejlových třešní

  • 250 g sladidla – cukr může být řepný i třtinový, med není vhodný
  • 0,5 l – třešňový likér, například griotka
  • 250 ml vody
  • 1 citrón – pouze vymačkaná šťáva
  • 10 ks hřebíčku
  • 2 svitky skořice, nejlépe nahrubo podrcené
  • 2-3 g muškátový oříšek strouhaný
  • 2 -3 kuličky nové koření
  • 1 ks vanilkový lusk, podílně rozříznutý nasekaný na kousky
  • 1 ks anýz

Postup práce při domácí výrobě koktejlových třešní

  1. Třešně dle volby vypeckujeme či necháme s peckou i stopkou.
  2. Třešně si naskládáme do sterilizovaných sklenic se šroubovacími víčky, menší jsou vhodnější.
  3. Do hrnce dáme vodu a přivedeme jí k varu.
  4. Mezi tím nadávkujeme do hrnce všechny ostatní suroviny, kromě třešňového likéru.
  5. Necháme vše cca 5 – 7 minut svařit, aby se všechen cukr rozpustil a chutě se propojily.
  6. Poté hrnec odstavíme a nalijeme do něj třešňový likér.
  7. Obsah hrnce důkladně promícháme a zalijeme jím třešně naskládané ve sklenicích.
  8. Všechny třešně ve sklenicích musí potopené být pod hladinou.
  9. Sklenice uzavřeme víčky.
  10. Nyní je na řadě sterilizace – nejrychlejší je to v myčce společně s nádobím na nejvyšší teplotu.
  11. Sterilizované sklenice nechte vychladnout a poté je můžete skladovat při běžné pokojové teplotě.

Trvanlivost koktejlových třešní je velmi dlouhá, cukr i alkohol působí jako dlouhodobý konzervant.