Whisky story 3/4 – chutě a popíjení

Hlavní skupiny chutí whisky

Obilná chuť

Tyto chutě jsou výrazné u whisky Tullibardine a McDowell´s. Sušenky, cereálie, ovesná kaše, otruby, kukuřičná kaše, nová kůže, sladové výtažky.

Ovocná chuť

Ovocné tóny se vytvářejí během fermentace a destilace. Chuť např. sušeného ovoce získá whisky z dřeva sudu, ve kterém zraje. Tyto chutě najdeme např. u whisky Glenmorangie, Yoichi a Yamazaki. Čerstvé ovoce, čerstvé citrusy, tropické ovoce.

Květinová chuť

Pro whisky z oblasti Lowlands jsou typické květinové tóny. Např. u whisky Auchentoshan a Glenkinchie. Růže, levandule, vřes, tráv, sušené květiny aj.

Kouřová chuť

Nejkouřovější chuť mají rašelinové whisky, jako jsou Lagavulin a Talisker. Uzené maso, ryby, sýr, dřeve, pálené listí, tabák, saze, uhlí aj.

Dřevitá chuť

Dřevitou chuť velmi ovlivňuje sud. Vliv sudů se týká vanilinů a tříslovin ve dřevě. Vaniliny jsou výrazné zejména u amerického dubu. Evropské jsou bohatší na třísloviny, takže má whisky více kořeněnou a vinnou příchuť. Např. whisky Glenrothers a Balvenie. Čerstvé dřevo, borovice, kůra, cedr, piliny aj.

Olejová chuť

Silnější typ whisky může mít poněkud olejový charakter, jako má například Dalmore a Jura. Máslo, smetana, mazivo, omastek, výpek, mýdlo, sýr.

Popíjení whisky

Při ochutnávání více druhů použijte vždy čistou sklenici, po ruce můžete mít také vodu, kterou když v nepatrném množství přidáte do sklenice s whisky vybudí molekuly v tekutině a vůně, tak zesílí.

Přidáním ledu se naopak zmírní. Je dobré popíjet vodu mezi jednotlivými vzorky, abyste si očistili chuťové pohárky. Sklenka s užším hrdlem je pro ochutnávky whisky ideální, protože udrží aroma.

Vzhled whisky

Prohlédněte si pořádně barvu whisky. Sklenicí poté zakružte a podívejte se na tzv. „nohy“, které se vytváří na stěnách sklenice. Pokud tečou pomalu a jsou husté, znamená to, že se jedná o poctivou konzistenci whisky, zatímco rychle tekoucí a řídké slzy prozrazují řidší whisky.

Aroma whisky

Při zakroužení sklenkou si přičichněte. Nejprve se zaměřte na fyzický účinek, zda je ostrý, teplý, chladný nebo bodavý. Poté se aroma pokuste popsat slovy. Přidejte kapku vody a proces zopakujte.

Chuť whisky

Whisky můžete samozřejmě ochutnat hned, ale jak jsme již zmiňovali, přidáním kapky vody poznáte lépe její charakter. Zaměřte se na pocit v ústech, hladký, suchý, trpký aj. Poté se zaměřte na vyváženost čtyř hlavních chutí, slané, kyselé, sladké a suché. A konečně jak se jednotlivé chutě vyvíjejí a jak dlouho působí.

Vývoj whisky

Po cca 10 minutách s k whisky znovu přivoňte a ochutnejte, abyste posoudili, zda se změnila.

Vhodné skleničky na popíjení whisky

Mezi tradiční skleničky na whisky patří broušená sklenka s rovnými stěnami zvaná „old-fashioned“. Ve 40. letech 19. století se tento typ sklenice používal na brandy a teprve o 30 let později se v ní začala podávat skotská whisky. I přesto, že se tato sklenice celkem hodí k popíjení, tak je naprosto nevhodná k vychutnání vůně a chuti whisky.

Sklenka COPITA

Jedná se vlastně o sklenku na sherry. Dno má oblé, takže můžeme whisky točit, abychom uvolnili aroma, a směrem k ústům se zužuje, takže můžete aroma v plném rozsahu nasít.

Sklenka GLENCAIRN

Whisky si postupem času vyžádala robustnější sklo, než nabízí sklo COPITA. Glasgowský výrobce Glencairn Crystal přišel s podsaditou sklenkou, která připomíná destilační kotel. Tato sklenice je ve světě whisky pro svůj vhodný tvar velmi oblíbená.

Všechny díly