Whisky z Japonska – Suntory

Objevte společně s námi skvostné vůně a chutě světově uznávané japonské whisky Suntory, jejíž příběh se píše více než 100 let. Suntory si získala srdce fanoušků single malt a blended whisky po celém světě. Porotci na mezinárodních soutěžích ji udělují nejvyšší ocenění. Například v roce 2015 se značka zúčastnila International Spirits Challenge, kde získala několik cenných kovů.

Historie japonské whisky Suntory

Ke vzniku kvalitní whisky se v drtivé většině případů pojí zajímavý příběh. Tohle je také případ Suntory, prémiové whisky z Japonska. V roce 1923 muž jménem Shinjiro Torii představil japonskou whisky, která byla esencí japonské přírody, touhy po výrobě kvalitní single malt a řemeslných schopností. 

Shinjiro Torii se narodil v oblasti Meidži a ve 13 letech nastoupil do učení do farmaceutické společnosti v Ósace. Tahle firma do Japonska přivážela ze západu likéry a Torii se díky tomu z odborného hlediska seznamoval s alkoholem, jeho mícháním a degustacemi. Už tady byl položený základ snu, který se později zhmotnil v kvalitní japonskou single malt whisky. 

V roce 1899 se Shinjiro Torii osamostatnil a pronajal si skromný dům, kde zkoušet vyrábět svou Suntory whisky. Inspiroval se původně tradiční skotskou whisky, ale do výroby vložil typicky japonský přístup. Snil o tom, že vytvoří jemnou, rafinovanou a komplexní japonskou whisky, která by vyhovovala Japoncům. A to se mu opravdu povedlo.

Yamazaki Distillery jako vlajkové loď Suntory

Whisky Yamazaki je vlajkovou lodí společnosti Suntory, která provozuje několik palíren. Patří mezi ně právě Yamazaki Distillery nebo Hibiki Distillery. 

Yamazaki Distillery je vlastně první a nejstarší palírnou japonské single malt whisky. Nachází se na periferii Kjóta, kde pramení jedna z nejčistších vod Japonska. Yamazaki Distillery je místem, kde se stékají řeky Katsura, Uji a Kizu. V oblasti panuje specifické klima, rozmanité teploty a vlhkost, které dohromady vytvářejí ideální podmínky pro staření whisky Yamazaki. Mezi top produkty Yamazaki Distillery patří 12letá whisky Yamazaki Whisky 12y, která zraje v sudech z amerického, španělského a japonského dubu Mizunara. 

Hibiki –⁠ prémiová blended whisky od Suntory

Hibiki whisky je harmonická směs sladových a obilných whisky, které jsou pečlivě smíchány v destilerii Suntory. Hibiki byla poprvé uvedena na trh v roce 1989 u příležitosti 90. výročí vzniku Suntory Distillery. Jde o jednu z nejoceňovanějších japonských blended whisky,  která patří mezi  nejprestižnější a nejuznávanější na světě. Tahle kvalitní japonská whisky získala řadu světových cen, například zlatou medaili na San Francisco World Spirit Competition 2015. Mezi top whisky Hibiki patří třeba 12letá whisky.

Ocenění japonské whisky Suntory

To, že je japonská whisky Suntory vysoce kvalitní, dokazuje řada ocenění z mezinárodních soutěží. V roce 2015 se značka například zúčastnila International Spirits Challenge v Londýně, kde se průměrně setkáte až se 600 druhy single malt whisky a dalších druhů destilátů. V roce 2015 se Suntory whisky utkala s dalšími 300 vzorky a ve své kategorii získala zlatou medaili. Mezi další cenné zářezy patří například zlatá z International Wine and Spirit Competition 2011 nebo  zlatá z World Whiskies Awards 2013. A to se bavíme pouze o whisky Suntory. Yamazaki a Hibiki whisky posbíraly řadu dalších skvostných cen. Suntory patří mezi top whisky na světě. 

Destilace

To, co návštěvníka jako první upoutá do očí, jsou zcela odlišné velikosti a tvary destilačních přístrojů v Yamazaki Distillery. Některé jsou podsadité, některé vysoké, některé mají tvar koule, jiné mají vypoukliny mezi spodní částí a krkem. Některé jsou vyhřívané přímo, jiné nepřímo. Kondenzátory také fungují jinak. Některé jsou tradiční šnekové vany, jiné moderní skořepinové a trubkové kondenzátory. Všechny tyto variace v destilačních zařízeních a kondenzátorech slouží pouze k vytvoření různých stylů whisky.

Zrání

Yamazaki Distiller’s Reserve zraje v sudech ze tří druhů dřeva: amerického, španělského a japonského dubu. Touto netradiční kombinací získává Whisky Suntory Yamazaki své ojedinělé vlastnosti. Moderní sklady v Yamazaki Distillery se nedají srovnávat s tradičními skotskými sklady. Jsou to velké vícepatrové budovy, které se rozkládají na několik set metrů. Ne všechny sudy whisky Yamazaki jsou skladovány na místě. Suntory je distribuuje do různých skladů, z nichž některé se nacházejí u jezera Biwa.
Yamazaki má vlastní bednářství, které má dlouhou tradici. V roce 1934 Gennojo Tateyama zahájil svou kariéru jako bednář v západním stylu v Yamazaki. Toto umění bylo do té doby v Japonsku neznámé a své řemeslo se naučil zkoumáním dovážených sudů a učením se praxí. Jeho syn Noboru následoval jeho kroky a stejně tak jeho vnuk Ryuichi, který dále rozvinul styl bednářství Yamazaki.


Příběh

V Evropě Suntory prodává většinou jednosladové whisky. 12letá Yamazaki, která byla první japonskou whisky oceněnou zlatou medailí na International Spirits Challenge v roce 2003, je k dispozici pouze ve velmi omezeném množství. Osmnáctiletá Yamazaki se již stala vzácností. Poté, co Jim Murray v roce 2013 ve své Whisky Bible jmenoval Yamazaki Single Malt Sherry Cask „Whisky roku“, začala japonská whisky vzkvétat a zásoby starých sudů se drasticky zmenšovaly.

Kontakt

Bližší informace o společnosti, možnostech exkurze, aktuálním portfoliu produktů a limitovaných edic japonských whisky najdete na webu:

Japanese Whisky | Suntory® Whisky