Zajímavosti o šampaňském

Šampaňské je podivuhodný a aurou exkluzivity opředený nápoj, jehož konzumace je spojena s výjimečnými a pro nás unikátními okamžiky, na které dlouho vzpomínáme. Děje se tak zpravidla ve společnosti. A tak si pojďme představit pár zajímavostí o šampaňském, které nejsou všeobecně známé a kterými se můžete blýsknout při podobných akcích.

Šampaňské je nápoj známý a mnohými milovaný. přesto ale existuje pár informací, které možná netušíte. Následující řádky vše snad osvětlí.

Zajímavosti o šampaňském v číslech

2,5

Cena za kilogram hroznů z vinic grand cru v Champagni je v průměru 2,5x dražší než kilo hroznů pěstovaných na italské prosecco.

3

Tlak v láhvi šampaňského je 3 x větší, než v pneumatice běžného osobního auta.

4

Top 4ka zemí, kde se nejvíce konzumuje šampaňské – jsou to Francie, Belgie, Švýcarsko a Velká Británie.

8

Cena za kilogram hroznů z vinic grand cru v Champagni je v průměru 8x dražší než kilo hroznů pro výrobu španělské cavy.

30

Počet bublinek, které každou vteřinu vzniknou v běžné sklence šampaňského.

54

Rekord ve střelbě do dálky korkem vystřeleným z láhve šampaňského je 54 m.

28.000

Počet láhví šampaňského, které se každoročně zkonzumují na tenisovém turnaji ve Wimbledonu je přibližně 28.000 ks.

2.000.000

Jedná se o aukční rekord – nejdražší lahev šampaňského byla vydražena za 2 miliony dolarů. Jednalo se o ručně vyráběné dílo Alexandra Amosu a Swarovski vyrobené z 18 karátového bílého zlata s 19 karátovým diamantem uprostřed.

49.000.000

V běžné láhvi šampaňského je cca 49.000.000 bublinek. Ale kdo by se s tím počítal.

162.000.000

Francie je největším trhem šampaňského, to ale asi není překvapením. Francouzi ale zkonzumují kolem asi 162.000.000 milionů lahví ročně, což činí cca 52% celkové světové produkce.

Pojem cuvée

Slovo „cuvée“ je pro milovníky vín celkem známý pojem. Pojďme se podívat na jeho význam v souvislosti se šampaňským.

Slovo cuvée vzniklo z latinského cupa a později ho přejala francouzština do podoby, kterou známe dnes. Překládalo by se jako sud, bečka či káď. U nás je většinou používáno ve významu směsi, blendu či mixu. Tomu se ale u šampaňského říká assamblage. Cuvée na etiketě šampaňského značí první lisování hroznů. (Dalo by se to přirovnat k extra panenskému olivovému oleji.) První lisování je zárukou kvality, protože se z hroznů uvolňují jen ty nejlepší šťávy.

Tím, že je v Champagni běžné používat více odrůd (většinou všechny tři povolené), tak je většina lahví curée v tom českém slova smyslu. Málokdy uvidíte na etiketě heslo assamblage. Co tam ale najít můžete je označení „Blanc de Blancs“ či „Blanc de Noirs“ – tato pojmenování už s asambláží souvisí.

Nutno ale říci, že ve většině šampaňských domů se pro výrobu šampaňského využívají šťávy pouze z prvního lisování, a někteří výrobci heslo cuvée na etiketě ani neuvádí, protože je to běžná praktika. Další lisování hroznů se využívá pro výrobu moštů či pro pálení Eau de Vie de Champagne.

Mýty a fakta o šampaňském

Lžička zasunutá do hrdla otevřené láhve zabrání unikání bublinek.

Toto je opravdu mýtus, který se jeden čas šířil i mezi restauracemi u nás. Lžička je úplně na nic, jen při nalévání překáží. Pokud si koupíte otevřete, nebo koupíte v restauraci láhev šampaňského, nemá smysl unikání bublinek vůbec řešit, protože láhev bude prázdná dříve, než stihne nápoj začít degradovat.

Pokud si však dáváte pouze skleničku, je vhodné láhev co nejdůkladněji uzavřít a originální korkový špunt do ní opravdu nedostanete. V tomto případě lze volit špunt na běžná vína, který zpravidla vydrží pokud nebudete láhví příliš třást. Ovšem lepší řešení je tzv. stopper – což je uzávěr, který je možné použít nejen na šampaňské, ale i na jakoukoliv běžnou láhev vína a ostatních nápojů. Dokonale přilne, zabrání unikání bublinek a má i pojistku proti vystřelení, takže vydrží i nějaká ten transport v případě potřeby. Stoppery se běžně používají i v restauracích a barech, kde prodávají šampaňské po sklenicích.

A ještě jedna informace na závěr, údajně pokud hodíte do sklenice se šampaňským rozinku bude neustále cestovat ve sklenici nahoru a dolů. Toto je opravdu fakt, kterým můžete třeba někdy pobavit společnost, k ničemu jinému se to nehodí, tak ať to alespoň pobaví.