Žatecké chmelařství je nově v UNESCO

Od 18. září 2023 má Česká republika na seznamu světového dědictví již sedmnáctý zápis: Nově se kulturní památkou UNESCO stal Žatec a krajina žateckého chmele. O zápisu rozhodl mezivládní Výbor pro světové dědictví na svém 45. rozšířeném zasedání v Rijádu. 

Zápis přinese městu nové příležitosti pro rozvoj a propagaci. O umístění na seznam UNESCO usilovalo od roku 2007, kdy bylo ještě samotné město Žatec zapsáno na indikativní seznam. 

Je to vůbec poprvé, co byla zapsána na seznam UNESCO chmelařská oblast. I to svědčí o výjimečnosti. Vedle chmelnic, pivovarů či sladoven pod ochranu patří i historické jádro města a další cenné památky v jeho okolí.

Pro zápis kulturní památky na seznam světového dědictví UNESCO je především důležitá její unikátnost a jedinečnost. Tedy musí se jednat o něco, co nikde jinde nenajdete a to ani nic podobného. Toto vše platí i pro Žatec a jeho blízké okolí, místo proslulé nejjemnějším aromatickým chmelem na světě.

Předměstem zápisu je tak celý ucelený komplex památek, který zahrnuje celý cyklus zpracování chmele, tedy proces pěstování a zpracování chmele od rostliny až po prodej piva. A to s nepřetržitou kulturní tradicí dlouhou více než 700 let.

Již od dob osvícenských reforem, od 19. století platí Žatec za celosvětově uznávané centrum chmele. Spolu se samotným Žatcem zápis do UNESCO zahrnuje i oblast chmelnic v okolních vesnicích, konkrétně se jedná o obce Stekník a Trnovany.

Město přitom není výjimečné pouze jednotlivými památkami, ale i jedinečným panoramatem, které během staletí formovalo právě chmelařství. Proto spadá pod světovou ochranu i celé jeho historické centrum.

Město Žatec

Velká část stylově i funkčně pestrých staveb přímo spojených s chmelařstvím je soustředěná v jižní části širšího historického centra Žatce, která je už od roku 2003 památkovou zónou.

Jsou to třeba bývalá renesanční sladovna s neogotickou fasádou a uměleckou galerií uvnitř v Masarykově ulici nebo Chmelařské náměstí s cennými stavbami skladu a známkovny chmele z přelomu 20. a 30. let 20. století.

Za povšimnutí stojí i skupina budov moderně upravených na Chmelařské muzeum a Chrám chmele a piva s orlojem od uměleckého kováře Petra Podzemského a rozhlednou zvanou Chmelový maják. Stejně jako secesní sklad a sušárna chmele v Kovářské ulici se zachovanou zdobnou bránou.

Stranou městského centra, u nádraží Žatec-západ, pak stojí rozsáhlý červeno-bílý Dreherův či Společenský pivovar, mísící modernu s historismem. Pozoruhodnou industriální stavbou z počátku 20. století je i sušárna chmele v Trnovanech.

Centrem památkové rezervace v nejužším historickém jádru je náměstí Svobody, které zaujme nejmenší chmelnicí na světě, morovým sloupem Nejsvětější trojice a radnicí s dominantní věží, která má základy v gotice a renesanci.

Náměstí i ulice v centru lemují desítky cenných měšťanských domů s původem od středověku po baroko a zachovaná je také část městského opevnění se dvěma branami a jednou baštou.

Panorama dokreslují věže kostelů, z nichž největší je chrám Nanebevzetí Panny Marie, poznamenaný pestrým vývojem od románského stylu přes gotiku a baroko po 19. století. V Česku ojedinělý je drobný hrázděný kostel svatého Václava se středověkým původem.

Region Žatecko

Chmelnicím mimo město pak dělá společnost zámek ve Stekníku, taktéž umístěný v oblasti s hlavní památkovou ochranou UNESCO. Je z období vrcholného baroka s rokokovou úpravou a zvláště pozoruhodná na něm je v Česku unikátní rozsáhlá terasovitá zahrada v italském stylu.

Památku tvoří krajina s chmelnicemi a vesnicemi Trnovany a Stekník včetně stejnojmenného zámku.

Lokalita a její chmelařské stavební dědictví svědčí o tradici dlouhé přes 700 let, která pokračuje dodnes i přes velké demografické změny v různých obdobích historie. V krajině se nachází řada prvků od tradičních chmelnic přes budovy sloužící k sušení, balení, certifikaci a skladování chmele až po části historické dopravní sítě silnic, železnice, řeky Ohře a dalších vodních toků.

Seznam památek UNESCO v ČR

Památky světového dědictví se zpravidla dělí na kulturní a přírodní a pak na nehmotné.

Kulturní a přírodní památky UNESCO

Do této skupiny spadají budovy, malby, sochařská díla či celá města a pak také jezera, horské masivy, bažiny, lesy, přírodní parky či jiné přírodní krásy.

  1. Praha, historické centrum
  2. Český Krumlov, historické centrum
  3. Telč, historické centrum
  4. Žďár nad Sázavou, poutní kostel na Zelené hoře
  5. Kutná hora, historické centrum
  6. Lednicko-valtický areál
  7. Holašovice, vesnická rezervace
  8. Kroměříž, zahrady a zámek
  9. Litomyšl, zámek a zámecký areál
  10. Olomouc, sloup Nejsvětější Trojice
  11. Brno, Vila Tugendhat
  12. Třebíč, židovská čtvrť a bazilika
  13. Kladruby nad Labem, krajina pro chov koní
  14. Krušnohoří, Hornický region Erzgebirge
  15. Lázeňský trojúhelník Evropy
  16. Jizerskohorské bučiny
  17. Žatec a krajina žateckého chmele

Nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Skupina nehmotného dědictví byla oficiálně uznána platnou až v roce 2001. Mezi něj patří národní zvyklosti, řemesla či tradiční události.

  1. Slovácký verbuňk
  2. Sokolnictví
  3. Masopust
  4. Jízda králů
  5. Loutkářství
  6. Modrotisk
  7. Foukané vánoční ozdoby
  8. Vorařství