Zázvorový sirup – Ginger syrup

Kořen zázvoru je koření, které dokáže lidi opravdu rozdělovat na dva tábory, jedni ho milují a vyzdvihují jeho pozitivní vliv na lidské zdraví a druhým se zvedá žaludek jen ho ucítí a svíravou chuť zázvoru přímo nesnáší.

ať už to máte jakkoliv, dnes si ukážeme, jak si lze doma snadno a rychle vyrobit zázvorový sirup. Tento sirup lze využít nejen v mixologii při přípravě koktejlů a například zázvorové limonády, čaje a dalších ale také při vaření v kuchyni, nebo si s ním třeba polít palačinky.

Pojďme se tedy podívat jak v tomto případě postupovat.

O zázvoru

Zázvor je koření získávané z oddenků stejnojmenné rostliny, zázvoru lékařského (pravý, Zingiber officiale). Může mít žlutou, okrovou až červenou barvu; má výraznou pryskyřičnou vůni; jeho chuť je velmi výrazná, aromatická, slabě ovocná až citrusová a sladce pikantní a ve větším množství je až velmi ostrá.

Je nezbytnou součástí indické a čínské kuchyně. Používá se do sladkých i slaných pokrmů: zázvorového pečiva, guláše, pečených mas, ale i piva nebo limonád. Čerstvý, sušený, vařený i nakládaný působí příznivě na lidské zdraví.

V obchodech je známý v různě připravených formách jako zázvor černý (oddenky neoloupané) a zázvor bílý (oddenky oloupané); v Japonsku se pak používá růžový zázvor (nakládané plátky oddenku).

Oblasti pěstování zázvoru leží v tropech a subtropech. Největší pěstební plochu na světě má Indie (168 000 hektarů). Indie také byla největším výrobcem, většina produkce je ale určena pro vlastní spotřebu.

Oddenky zázvoru se v teple nekazí, a proto se stal jedním z prvních druhů koření přepravovaných arabskými obchodníky do Evropy i Afriky.

Nejvýraznější chuťovou složkou zázvoru je olej obsahující aromatické látky, například zingiberen a malé množství bisabolenu, které dodávají zázvoru typickou vůni.

Ostrou a výraznou chuť má na svědomí gingerol, látka chemickým složením podobná kapsaicinu (v pálivých paprikách a chilli). Při vaření se gingerol přeměňuje na zingeron, který je aromatickou látkou využívanou v potravinářském průmyslu a při výrobě parfémů

Alkoholické nápoje se zázvorem

  • Zázvorová limonáda (také nesprávně nazývána zázvorové pivo) je slabší nealkoholický nápoj, oblíbený zejména ve Velké Británii.
  • Zázvorové víno  je britský tradiční druh vína ochucený zázvorem prodávaný v zelené lahvi.
  • Koktejl Rum & ginger – kromě zázvoru a rumu ještě obsahuje zázvorovou limonádu, citrón a cukrový sirup.
  • Koktejl Ginger D.E.W., kde je hlavní složkou irská whisky Tullamore dew.

Postup práce při výrobě zázvorového sirupu

  1. Připravíme si potřebné suroviny:
    • 1 kg kořene zázvoru
    • cukr – jakýkoliv, množství dle vody – viz níže
    • vodu
  2. Nejprve ze všeho kořen zázvoru očistíme a poté ho nastrouháme jemným struhadlem.
  3. Nastrouhaný zázvor dáme dáme do hrnce, zalijeme ho vodou a obsah hrnce přivedeme k varu. Potřebujeme nejprve vyrobit silná zázvorový vývar.
  4. Zakryjeme hrnec poklicí a necháme nejlépe několik hodin (cca 2 a více) pomalu vařit na mírném plamenu.
  5. Poté obsah hrnce důkladně přecedíme, abychom získali co nejvíce vývaru. nejlépe přes plátno, kterým zázvor důkladně vyždímáme.
  6. Změříme objem tekutiny a přidáme k ní cukr v poměru 2 kg cukru na 1 litr zázvorového vývaru.
  7. Zázvorový vývar nechte ještě jednou projít varem, aby se cukr dokonale rozpustil.
  8. Sirup nechte vychladnout a poté ho přelijte do vhodné láhve.
  9. Láhev pak opatřete nálevkou pro snazší dávkování při výrobě koktejlů a použití v kuchyni.

Poznámka

  • Zbytky zázvoru nevyhazujte, najdou uplatnění v kuchyni při přípravě pokrmů. Nechte je vychladnout a poté uskladněte v mrazáku rozdělené na několik porcí.
  • Takto připravený sirup se nekazí, cukr působí jako konzervant a tak jej lze uchovat při běžné pokojové teplotě prakticky neomezeně dlouho.
  • Cílem domácí výroby sirupu je získat silný koncentrát, koncentrovaný sirup, u kterého stačí na ochucení nápoje či pokrmu jen pár kapek.