Ženy a alkoholismus
Česká republika patří mezi země, které se pravidelně umísťují na přední příčky v celosvětové spotřebě alkoholu – to je prostě holý fakt. Alkoholu se u nás vypije mnohem více, než kdekoliv jinde.
Podle dostupných průzkumů se v ČR počet lidí závislých na alkoholu stále zvyšuje. Méně známá je však skutečnost, že nezanedbatelné procento z nich tvoří ženy. Tento údaj je navíc zkreslený tím, že ženy o svém problému spíše nemluví a jsou většinou popíjejí alkohol tajně.
Výsledky průzkumů ukazují, že nepřiměřeně konzumuje alkohol asi 30 procent českých mužů a 15 procent žen. Mimo osobních problémů jsou u nich nejčastěji uváděným důvodem stresy ze zaměstnání.
V minulosti v Česku připadala na deset alkoholiků jedna žena, v současné době se však poměr změnil a z deseti ku jedné je to jen už dva ku jedné, což už je velmi varující číslo.
Ženy alkoholem řeší své problémy
Významnou roli v počátku nadměrného pití u žen hraje přílišný tlak v zaměstnání a v rodině.
Žena může snadno nabýt dojmu, že neuspěla jako matka, milenka nebo manželka, popřípadě že nezvládá svojí roli v pracovním kolektivu. Spouštěčem nadměrného pití postupně vedoucím k závislosti je pak právě i stres ze zaměstnání, zejména pokud žena zastává nějakou vyšší funkci.
Žena zastávající vyšší pracovní pozici se může mylně domnívat, že musí odvádět daleko vyšší pracovní výsledky, než by se na jejím místě očekávalo od muže. Podléhá depresím ze svého selhání a úzkostné stavy pak utápí v alkoholickém opojení.
Ještě stále mnoho žen alkoholiček sedí doma a potajmu upíjí z láhve alkoholu. Nicméně tento stav se pomalu vytrácí. Popíjení drinků se totiž postupně stává čím dál větší součástí našeho života, společenskou záležitostí, prvkem životního stylu. Dříve nemyslitelný pohled na ženu, sedící v baru nad skleničkou alkoholu, už nikoho neudivuje, natož aby pohoršoval.
Bohužel ženy propadají závislosti na alkoholu dříve než muži. Pokud žena vypije stejné množství alkoholu jako muž, koncentrace alkoholu je v její krvi vyšší.
Mezi adiktology se říká, že pokud nadměrně pije žena, už to opravdu stojí za to. Závislost na alkoholu je větší než u mužů a léčba je mnohem náročnější.
Vzdělané ženy pijí více
Rozdílný je i pohled na skladbu alkoholiků a alkoholiček. Zhruba 50 procent mezi alkoholičkami zaujímají ženy svobodné nebo rozvedené. Větší část je jich středoškolsky a vysokoškolsky vzdělaných, zatímco u mužů je tomu naopak. Mezi nimi se většina alkoholiků rekrutuje z lidí se základním vzděláním.
Alkoholismus se ale nevyhýbá ani celebritám, o jejichž extempore pravidelně informují bulvární noviny a časopisy.
Více o tomto tématu se dočtete zde – Opilecké legendy – ALKOHOL DRINK
Rozdílný je i způsob pití mezi oběma pohlavími. U mužů má alkoholismus společenštější charakter, protože chodí popíjet s kamarády především do hospod a barů do společnosti ostatních mužů.
Alkoholičky naopak ke konzumaci společnost nepotřebují, a ačkoli se s pitím postupně přesouvají ze svých domovů na veřejnost, nedělá jim podle odborníků problém posedět nad skleničkou i osamoceně. Jejich popíjení navíc často probíhá ve vlnách závislých na aktuálních okolnostech.
Skoncování s alkoholem není tak snadné
Říká se, že alkohol je metla lidstva. Zdravotní komplikace, které jdou ruku v ruce s jeho nadměrnou konzumací, jsou již dlouho známé. Omezit jeho popíjení či s ním rovnou přestat úplně je tak rozhodně pozitivní krok a nemá smysl to odkládat ani o den a čekat na nějaké to ideální období.
Aby byla eliminace alkoholu pro zdraví prospěšná, je potřeba k celému procesu přistoupit zodpovědně. Skoncování ze dne na den ale k takovým pozitivům ne vždy patří. Naopak, může především jedincům, kteří dosud popíjeli ve větším množství či jsou na alkoholu přímo závislí, výrazně ublížit.
Náhlé omezení přísunu jakéhokoli alkoholu se v mnoha případech může projevovat celou řadou fyzických i psychologických – tedy abstinenčních příznaků. Mezi nejčastější patří třes rukou, pocení, nevolnost, halucinace, deprese, úzkost, podrážděnost, nespavost, v nejzávažnějších případech i záchvaty.
Výše zmíněné abstinenční příznaky jsou signálem, že dotyčný pil více, než bylo zdrávo, a je také více než jisté, že bude potřebovat lékařský dohled a pomoc, aby se jich nejen zbavil, ale také se vyhnul již zmíněným záchvatům, které mohou být i smrtelně nebezpečně.
Může trvat až rok, než se člověk silně závislý na alkoholu výše zmíněných příznaků zbaví.
Nejhorších je prvních 48 hodin po vysazení alkoholu
Nejhorších bývá prvních 48 hodin abstinence, podle vyjádření lékařů se mnozí lidé cítí lépe po třech až sedmi dnech bez alkoholu. V každém případě je potřeba, aby se dotyčný dostatečně hydratoval, pomoci může pravidelné a zdravé stravování.
V případě výraznějších příznaků může lékař předepsat na jejich zmírnění různé medikamenty.
Ať už se i vy rozhodnete pití omezit, nebo alkohol zcela vyřadíte ze svého života, bude to z lékařského hlediska vždy pozitivní krok. Už jen proto, že pravidelné popíjení je svázáno s výskytem hned několika druhů rakoviny a také mnoha dalších, život ohrožujících onemocnění.
Ovšem alkoholik nemá nikdy úplně vyhráno a je důležité, aby v sobě našel motivaci k úplné abstinenci, což se ne vždy podaří a relapsy, tedy návraty k pití jsou časté.