Jak si doma vyrobit ovocná vína 2/2
Výroba rybízového vína
Pokud pěstujete na zahradě rybíz, lze použít, stejně jako jiné ovoce, pro výrobu rybízového vína. Na barvě v tomto případě příliš nezáleží, jen by měl být dokonale zralý. Výborné víno můžete vyrobit ze žlutého, červeného i černého rybízu a můžete také experimentovat s jejich mícháním a poměrem jednotlivých druhů ve víně.
Černý rybíz má sám o sobě velmi výraznou převažující chuť, proto se doporučuje ho při výrobě rybízového vína míchat s rybízem červeným, případně žlutým, zhruba v poměru 1:2. Pokud použijeme i žlutý rybíz, pak je doporučen poměr 1:1:1. Takové víno má sytě tmavou barvu, kterou mu dodá právě černý rybíz a vyváženou lahodnou rybízovou chuť, bez výrazných trpkých tónů.
Postup práce při výrobě rybízového vína
- Natrhané a vyzrále plody rybízu důkladně opláchneme
- Další postup záleží na množství rybízu. Menší množství můžeme zpracovat třeba jen za pomoci mixéru a plátna. Pokud ale máme desítky kilogramů ovoce, bude už potřeba použít lis.
- Rybíz je potřeba narušit, aby pustil šťávu, můžeme ručně pomačkat, nebo umixovat.
- Asi 24 hodin umačkaný rybíz necháme za občasného promíchání uležet, aby pustil co nejvíce ovocné šťávy. Pokud to bude 48 hodin, nic tím nezkazíme.
- Rozmačkaný rybíz dáme do plátna a šťávu utahováním plátna vylisujeme. Je to poměrně namáhavá a neefektivní práce v porovnání s použitím lisu, která je vhodná pro opravdu malé množství rybízu, už jen kvůli výnosnosti.
- Připravíme si cukrový sirup, což není nic jiného, než krystalový cukr rozpuštěný a svařený ve vodě. Návod jak na to, najdete níže.
- Dávkování jednotlivých surovin závisí především na přirozeném obsahu cukru ve vylisované rybízové šťávě. Doporučený poměr je cca 2 kg cukru, 3 litry vody a 3 litry rybízového moštu. Záleží také na tom, jak moc chcete mít víno sladké, cukr se přeměňuje v průběhu kvašení na alkohol a tak sladší mošt nám zvýší obsah alkoholu ve výsledném víně.
- Po zchladnutí přelijeme cukrový sirup společně s rybízovým moštem do nádoby s úzkým hrdlem, například do demižonu.
- Do demižonu vsypeme, v množství dle návodu na obalu, živnou sůl, což je potrava pro kvasinky a vše důkladně promícháme, přidáme v množství dle návodu na obalu tekuté kvasinky a opět důkladně zamícháme, abychom vytvořili ideální podmínky ke kvašení.
- Nádobu uzavřeme kvasnou zátkou, tzv. bublátkem a umístíme ji na tmavé místo mimo sluneční svit o teplotě cca 15 až 20 °C.
- Demižon necháme cca 4-6 týdnů důkladně prokvasit. Že máme hotovo poznáme podle toho, že již neuniká přes kvasnou zátku již žádný CO2.
- Nyní je potřeba obsah demižonu stočit do jiného čistého demižonu. Nejlépe to jde pomocí hadičky. dáváme pozor, abychom si nezvířili kaly na dně demižonu, které nestáčíme.
- Výsledný produkt ochutnáme a v tomto stádiu jej ještě lze doplnit vodou nebo cukrem. Pokud doplníme, tak důkladně rozmícháme.
- Demižon opět opatříme kvasnou zátkou a necháme ještě jednou zrát cca 4-6 týdnů.
- Poté demižon stočíme do lahví, ty zazátkujeme a uložíme do sklepa.
Poznámka k výrobě rybízového vína
- Ze 6 litrů ovocného moštu můžeme získat přibližně 12 l vína.
- Při výrobě rybízového vína je potřeba výrazněji sladit, protože rybíz obsahuje sám o sobě cukru méně, proto je potřeba jeho obsah ve víně nesnižovat.
- Recept na cukrový sirup najdete zde – Základní cukrový sirup – Simple syrup – ALKOHOL DRINK.
- Více o výrobě rybízového vína se dočtete zde – Rybízové víno a jeho domácí výroba – ALKOHOL DRINK.
Výroba višňového vína
Výroba višňového vína je opět velmi podobná výrobě rybízového vína. Odlišnosti jsou pouze minimální. Opět platí, že višně by měly být kvalitní a dokonale zralé, takové obsahují nejvíce cukru.
- Višně je potřeba vypeckovat a odstopkovat, což je velmi pracná záležitost.
- Dále je potřeba višně pomačkat, aby pustily šťávu, což je také pracné a vyžaduje svůj čas. Pokud nemáte nějaké profesionální vybavení – odšťavňovač nebo lis, lze použít i mixér.
- Na 1 kg višní potřebujete 450 gramů cukru a litr vody. Z cukru a vody opět svařte cukrový sirup, dle návodu uvedeného výše.
- Ani v délce kvašení není žádný rozdíl. Je opět potřeba sledovat, zda CO2 ještě uniká a tedy probíhá kvašení, nebo už neuniká a kvašení již proběhlo.
O výrobě třešňového vína se dočtete zde – Vyrábíme třešňové víno – ALKOHOL DRINK.
Výroba švestkového vína
Pokud už máte dost slivovice a povidel, můžete ze švestek zkusit vyrobit také víno. Opět potřebujete pouze kvalitní a plně vyzrálé plody.
- Švestky je vhodné vypeckovat, ale v případě švestek to není to úplně nutné. Chuť bude v obou případech mírně rozdílná.
- Švestky je potřeba pomačkat, aby pustily šťávu. Lze stejně jako u višní použít i mixér (ovšem pouze v případě, že je vypeckujete). Při výrobě menšího množství vína je lze pomačkat ručně, například dnem hrnce v jiném hrnci, apod.
- Na 1 kg švestek potřebujete 600 gramů cukru a litr vody. Z cukru a vody opět svařte cukrový sirup, dle návodu uvedeného výše.
- Kvašení, filtrace a stáčení již probíhá stejně jako u vína rybízového výše.
Více o výrobě švestkového vína se dočtete zde – Jak si doma vyrobit švestkové víno – ALKOHOL DRINK.
Výroba šípkového vína
Šípky jsou také výborná zdrojová surovina pro výrobu vína, a šípkové víno je obzvláště lahodné.
- Na 1 kg šípků je potřeba 1,5 kg cukru a 4 l vody.
- Šípky vložte do vhodné nádoby, například demižonu s širším hrdlem a nasypte na ně trochu cukru. Pak spařte horkou vodou, aby byly všechny plody pod hladinou.
- Zbylý cukr svařte s vodou na cukrový sirup.
- Obě směsi vlijte do demižonu, nechte vše vychladnout.
- Přidejte kvasinky dle návodu a důkladně zamíchejte obsah nádoby.
- Průběh kvašení, filtrace a stáčení již probíhá stejně jako u vína rybízového.
Více o výrobě šípkového vína se dočtete zde – Šípkové víno a jeho domácí výroba – ALKOHOL DRINK.
Všechny díly