Jak na dokonalý svatební přípitek

Svatební přípitek, to by mělo být něco osobitého a nezapomenutelného, na co se bude dlouho vzpomínat. Přítomné novomanžele a hosty může přípitek k slzám dojmout, nebo je až k slzám rozesmát.

Pokud jste byli novomanželi požádáni, abyste na jejich svatbě přednesli svatební přípitek, jedná se o opravdu velkou čest. Ovšem tímto aktem na sebe také berete velkou zodpovědnost, abyste náhodou neřekli něco opravdu nevhodného a nenarušili tak slavnostní atmosféru celého svatebního dne.

Pokud existuje něco, bez čeho se žádná svatba neobejde, je to svatební přípitek. Je také jakýmsi oficiálním zahájením svatební hostiny a následné zábavy.

Krátce z historie přípitku

Přípitek, tedy akt, při kterém lidé zvedají své sklenice a pronášejí přání, má dlouhou a bohatou historii sahající až do dob starověkých civilizací. 

Ve starověkém Řecku a Římě měly přípitky náboženský a společenský význam. Přípitky se prováděly na počest bohů a doprovázela je tzv. božská úlitba, tedy odlití části nápoje na zem. Z této doby také zřejmě pochází nejznámější přípitek – Na zdraví! 

Ve středověké Evropě získal přípitek nový význam. Byla to doba, kdy byli lidé často podezíraví, že by mohli být otráveni. Proto se při přípitku sklenicemi přiťuklo tak, aby se přitom trochu nápoje přelilo z jedné sklenice do druhé.

V novověku se přípitky staly formálnějšími a obřadnějšími a doprovázely zejména významné události, např. svatby, významné historické události, oslavy narozenin nebo novoroční oslavy. Byly také spojovány s určitými frázemi, které měly vyjádřit přání zdraví, štěstí nebo prosperity. 

Kdo svatební přípitek pronáší a v jakém pořadí

Otec nevěsty

Úkol pronést svatební přípitek tradičně připadá otci nevěsty. Proslovy otců obvykle bývají nejdelší a nejvíce emotivní. Přípitkem se symbolicky loučí se svou malou dcerou, kterou ve svatební den předávají jejímu nastávajícímu manželovi.

Matka nevěsty a rodiče ženicha

S přípitkem poté mohou vystoupit také matka nevěsty či rodiče ženicha.

Ženich

Poté se slova tradičně ujímá se svým přípitkem ženich. Ve své řeči zpravidla uvítá hosty a poděkuje oběma rodinám i přátelům za jejich podporu, případně za pomoc s přípravou svatby. Jádrem jeho promluvy však zůstává jeho nevěsta, takže ve své řeči vyjádří lásku ke své nastávající a řekne, jakých vlastností si na ní cení. Oba novomanželé se také mohou domluvit na společném proslovu. 

Svědek

Na závěr vystoupí jeden ze svědků ženicha či nevěsty. Ten si může dovolit pronést přípitek nejzábavnější a odlehčený, proslov, který uvolní formální atmosféru. Obvykle k pobavení postačí, když zavzpomíná, odkud se s ženichem či nevěstou zná, jak si je pamatuje z mládí, jak se novomanželé seznámili a jak je jejich vztah změnil. 

Kdy pronést přípitek

Nejvhodnějším okamžikem, kdy zahájit přípitek, je před začátkem svatební hostiny. Počkejte tedy, až se všichni hosté posadí ke stolům dle zasedacího pořádku, a ujistěte se, že má každý svou sklenici a že žádná sklenice není prázdná. 

Když všichni sedí, povstane ten, kdo má pronést přípitek jako první.

Jak dlouho by měl přípitek trvat

Pokud se jedná o délku řeči, méně je v tomto případě více.

Hosté u stolu jsou již jistě hladoví a tak by se po dlouhém a dojatém řečnění mohli začít nudit a ztratili by souvislosti.

V ideálním případě by se měly všechny přípitky dohromady vejít do časového limitu 15 minut. Přípitek svědka by měl být o něco kratší než přípitek rodičů. Řečníci by se měli snažit dodržet stanovený časový limit na každého cca 3 až 5 minut.

Obsah přípitku

  • Nejprve pozdravte všechny přítomné. Začněte oslovením novomanželů a poté ostatních svatebčanů – např.: „Milí novomanželé, vážení hosté, dovolte mi, abych nyní přednesl svatební přípitek.“
  • Představte se. Pokud jste svědek, nezapomeňte se svatebním hostům představit. V tuto chvíli také můžete poděkovat novomanželům za to, že jste se mohli zúčastnit jejich nejkrásnějšího dne.
  • Vraťte se krátce do minulosti – co bylo než ji poznal, nebo než ho poznala. Pokud nejste rodičem novomanželů, můžete na úvod vysvětlit, odkud znáte ženicha či nevěstu. Přidejte i pár slov o tom, jací byli před tím, než se seznámili se svým nastávajícím, nebo nastávající. Nebojte se zavtipkovat – po dojemných proslovech rodičů hosté ocení, když atmosféru trochu odlehčíte.
  • Seznámení novomanželů. Řekněte, jak se novomanželé seznámili, co jste s nimi zažili nebo jak je vztah s jejich protějškem změnil.
  • Rady do manželství. Pokud chcete, přidejte několik rad, čeho by se měli novomanželé v manželství vyvarovat a na co naopak nezapomínat.
  • Přání a přípitek – na závěr popřejte novomanželům do příštích let hodně štěstí, zdraví, lásky, trpělivosti a vzájemné tolerance. Pozvedněte pohár, ostatní hosté vás napodobí a připijte jim.

Jak přípitek probíhá

  • Při připíjení nevyprázdněte hned celý obsah sklenice. Stačí decentně upít.
  • Nepřiťukáváte si se všemi svatebními hosty. Stačí si přiťuknout jen s těmi, kteří se nachází ve vaší bezprostřední blízkosti.
  • Když máte přednést přípitek, platí jedna obecná zásada, že byste nikoho svými slovy neměli přivést do rozpaků.
  • Zábavné příhody podejte tak, aby nikoho neurazily ani nezesměšnily.
  • Příhody, které sice jsou vtipné, ale pojí se s negativními vzpomínkami, z proslovu vypusťte.
  • Absolutním tabu je zmiňování se o bývalých partnerech nevěsty či ženicha nebo o chybách, které udělali v předchozích vztazích.
  • Nezapomeňte, že na svatbě jsou přítomné i děti a starší lidé. Vyhněte se proto vulgárním výrazům nebo vyprávění lechtivých historek.
  • Pokud jste před pronesením přípitku nervózní, raději si nedodávejte kuráž alkoholem. Na váš proslov by pak nikdo z přítomných, a zejména pak novomanželé, skutečně nikdy nezapomněl.

Jak na přípravu svatební řeči

Je vhodné, aby se sami novomanželé včas určili všechny ty, kteří se mají proslovu ujmout, aby dotyční nemuseli na místě improvizovat a měli čas si svou řeč předem pečlivě připravit. Není také od věci zadat každému řečníkovi časový limit, do kterého by se jeho proslov měl vejít, aby přípitek nezabral příliš mnoho času a hosté se nezačali nudit.

Svatební řeč na svatební přípitek je potřeba si připravit předem. Ten komu připadl tento úkol by neměl nic ponechat náhodě a přípitek si předem pečlivě připravit. S psaním proslovu je vhodné začít s dostatečným předstihem, nejlépe několik týdnů před svatbou. Je vhodné napsat si vše, co je vhodné zmínit v souvislosti se ženichem, nevěstou nebo oběma novomanželi.

Pokud tento úkol připadl vám, popřemýšlejte, jakou radu byste jim vy osobně mohli dát, aby byli v manželství šťastní, a co byste jim popřáli do jejich společného života. Pokud chcete proslovu dodat trochu romantický nádech, vezměte si na pomoc citáty či básně o lásce. A když nevíte, kudy kam, můžete zabrousit na internet a inspirovat se vzory svatebních proslovů. Pomůže vám i to, když někomu dáte svůj proslov přečíst a dostanete od něj zpětnou vazbu. Proslov potom můžete vybrousit do úplné dokonalosti.

Není nutné, abyste proslov znali zpaměti. Ale rozhodně působí lépe, když mluvíte přirozeně a udržujete většinu doby oční kontakt s novomanželi i svatebčany, než když vše pouze čtete z papíru. Pokud ale víte, že jste trémista a mluvit před lidmi není váš šálek kávy, raději si proslov vytiskněte na papír a přečtěte ho. Snažte se však odlepit zrak od papíru co nejčastěji a podívat se na posluchače.

I zkušení řečníci by raději měli mít na papíru alespoň v bodech napsáno, o čem chtějí mluvit, aby náhodou v návalu nervozity na něco důležitého nezapomněli.  

Jaký zvolit nápoj a sklenici na přípitek

Výběr nápoje se řídí zažitou tradicí v rodině, případně se odvíjí od chuťových preferencí novomanželů či většiny hostů. 

Šumivé víno

Tradičně se na svatbách připíjí lehčím alkoholickým nápojem – tedy šampaňským nebo jiným druhem kvalitního šumivého vína, např. sektem, italským proseccem, cavou, apod.

V takovém případě je vhodná sklenice na šumivá vína – flétna.

Místo klasických fléten lze také vyzkoušet elegantní sklenice na koktejly zvané coupette s širokým a nízkým kalíškem na vysoké nožce, ze kterých se pilo šampaňské ve 20. a 30. letech minulého století. Z těchto sklenic se také dají stavět pyramidy, kdy se víno nalévá pouze do té vrchní a z té přetéká po jednotlivých patrech do sklenic v základu pyramidy.

Tiché víno

Pokud nejsou novomanželé zrovna fanoušky šumivého alkoholu, můžou na slavnostní přípitek vybrat i bílé, červené nebo růžové víno. V takovém případě je nejvhodnější odpovídající vinná sklenka.

Ovocná pálenka

Na některých moravských svatbách také bývá zvykem připíjet pálenkou, např. slivovicí, hruškovicí či meruňkovicí.

Zde jsou vhodnější místo tradičních hospodských panákovek, malé sklenice na stopce, které působí mnohem elegantněji.

Ostatní alkoholické nápoje

Svatby však bývají laděné do různých stylů, takže se můžete setkat i s připíjením méně tradičním nápojem, například ciderem, pivem, likérem nebo koktejlem. 

Zde je potřeba opět zvolit odpovídající sklenici.

Nealkoholické nápoje

Kromě alkoholického nápoje musí mít organizátor svatby připravenu také nealkoholickou variantu přípitku. Ta je určena zejména pro abstinenty, těhotné ženy, řidiče či děti. Vhodné je například nealkoholické šumivé víno, mocktail, nealkoholické pivo, ovocný džus či limonáda.

Volíme opět odpovídající sklenici, např. nealkoholické šumivé víno patří do stejné sklenky jako to s alkoholem, pivo bez alkoholu patří také do stejné sklenice jako to s alkoholem, atd.